Přeskočit na obsah

Škorpilova škola běhu

Miloš Škorpil – Běhat jsem začal, a vlastně sportovat vůbec, až ve svých pětatřiceti letech. Jednoho večera jsem se rozhodl vyrazit. Obul jsem boty, které byly zrovna doma a vyběhl pod rouškou tmy. Běžel jsem tam a zase zpátky. Srdce mě málem opustilo, ale dal jsem to. Nejen dal, rovnou padl osobák. Nejdelší běh v životě. Tři kilometry. Stal jsem se běžcem. A pomalu začal trénink běhání.

kniha Škorpilova škola běhu

Byla to doba, kdy jsem opravdu věřil tomu, že maratony běhají jen profíci, které můžu vidět v televizi. Tedy pokud by mě napadlo se na něco takového dívat. A že existuje nějaké ultra? I kdybych věděl, nevěřil bych. Po pár měsících svého snažení jsem se dostal na svoji první zaběhnutou desítku. Tohle přece tělo nemůže vydržet. Neměl bych si o běhání přece jen něco přečíst?

Hledal jsem a našel jsem. Knihu propagátora běhu Miloše Škorpila. Moc jsem nerozuměl těm ironickým příspěvkům na běžeckých fórech. Bylo to něco ve stylu, že “věc se má tak a tak, protože to říká Miloš” nebo “Miloš řekl, že to uběhneš, tak to uběhneš“. Že by tedy český Chuck Noris? Dal jsem mu šanci a knihu objednal.

Škorpil a škola trénink běhání
Miloš Škorpil

Dobře jsem udělal. Pro člověka, který začíná s běháním a nechce se prodírat balastem internetu, je kniha opravdu dobrou volbou. Rozdělená je do několika kapitol se zaměřením např. na Trénink, Regeneraci, Výživu, Zranění a jsou tam také tipy co nezapomenout na závody. Proč si zavazovat tkaničku na dvakrát nebo proč si přelepovat bradavky? To jako fakt? Vše stojí za přečtení ale názor je potřeba si udělat každý sám.

Závěr knihy se věnuje tréninkovým plánům (trénink běhání v praxi) pro různě výkonnostní běžce na různé distance. Sám nejsem příznivcem běhání podle plánů a osobně jsem se žádného plánu nedržel a držet nebudu. Třeba to ale funguje a prostým dodržením předepsaného opravdu zaběhneš s Milošem maraton pod čtyři. Já to zkusil zcela neřízeně bez něj a dal jsem to i s rezervou.

skola behu

Být však tebou, věřím Milošovi. Přece jen ten chlapík oběhl několikrát Českou republiku, je mistr republiky v běhu na 24 hodin, uběhl Spartathlon, byl 4. na mistroství světa v běhu na 24 hodin,… no a taky mě v cílové rovince předběhl na Třeboňském maratonu Teď nevím jestli napsat, že věkový rozdíl mezi námi byl 25 let. Takže, když to říká Miloš…


Hodnocení:

4 0

Ukázka z knihy:

Běh mi pomohl najít vlastní cestu. Pomohl mi odhalit tajemství života, pomohl mi pochopit, co to znamená žít v harmonii a lásce s bližními. Pomohl mi pochopit, že i když bych se rozdal, nemohu se zavděčit všem, protože každý z nás je jiný – je jedinečný. Pomohl mi pochopit, že vše, co jsem od života dostal, dostal jsem proto, abych se o to podělil s ostatními. Tato kniha by tedy nemohla být úplná, kdyby tady nebyla zmínka o tom, co činíme pro druhé, o Pomáhej během.

Běh nám pomáhá na více úrovních, pomáhá nám rozvíjet fyzickou kondici, pomáhá nám být zdravý, prospívá naší psychice, pomáhá nám najít přátele, pomáhá nám naučit se soběstačnosti, pomáhá nám najít sebe sama – stát se osobností, pomáhá nám být a pomáhá nám žít. To všechno získáváme, začneme-li běhat.

Když ale začneme běhat, začneme se více dívat kolem sebe, začneme si více všímat věcí a lidí kolem sebe, začneme si uvědomovat, co všechno díky běhu od života dostáváme, a začneme si říkat: “Mohl bych prostřednictvím běhu dát něco druhým?” A tak se zrodila v hlavě následující myšlenka: “KDYŽ NECHCEŠ JEN BRÁT, TAK POMÁHEJ BĚHEM!” Jak budeš pomáhat, je na tobě, kolem nás je spousta lidí a projektů, které si zaslouží žít, jímž stojí za to pomoci.


Informace o knize:

VydavatelstvíMladá fronta
Rok vydání2014
Počet stran296
JazykČesky

Anotace:

Největší propagátor běhu v Čechách i na Moravě radí, jak běhat a žít lépe V roce 2014 oslavil nestor českého běhání a zakladatel Běžecké školy Miloš Škorpil šedesátku. Trenér a specialista na dlouhé běhy se proto rozhodl podělit se s námi o svou životní vášeň – běh. Speciální kapitola je věnována ultraběhům, kterými se Miloš Škorpil proslavil, nebo problematice výživy, tréninku, relaxace či přípravě na závody.

V knize čtenář nalezne stovky osvědčených rad, tipů a nápadů, jak zapojit běh do života každého z nás, ať už chceme zlepšit výkon, zhubnout do plavek nebo se jen příjemně hýbat. Součástí knihy jsou tréninkové plány na 5 a 10 kilometrů, půlmaraton i maraton


Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.

25 Kc