Přeskočit na obsah

Storočie slovenských maratónov

Miroslav Hazucha – Stoleté jubileum Mezinárodního maratonu míru (MMM) v Košicích přilákalo do tohoto města podle očekávání rekordní počet běžců a zároveň poskytlo příležitost k bilancování a vzpomínání. A není divu – nejstarší maraton v Evropě a jeden z nejstarších na světě si to rozhodně zaslouží. MMM je v běžeckém světě synonymem pro Slovensko a jeho odkaz na mír je snad aktuálnější než kdy jindy. Přesto to u našich východních sousedů zdaleka není jediný maraton, který se v zemi pod Tatrami koná nebo konal.

storocie vylepsene

Vybavíte si, které další slovenské maratony existují? A napadne vás ještě nějaký jiný než Bratislava Marathon či Rájecký maraton? Kniha Storočie slovenských maratónov, která byla vydána právě ke 100. výročí MMM v Košicích, přináší vyčerpávající odpověď na uvedené otázky. Nabízí pohled na vzdálenou i nedávnou minulost silničních maratonů na Slovensku.

Nepřekvapí, že autorem knihy je slovenský sportovní novinář, běžec, publicista a historik specializující se na atletiku a olympijské hnutí, pan Miroslav Hazucha (*29. října 1944, Jablonica). Zdaleka se nejedná o jeho první knihu, a snad ani poslední. Připomeňme alespoň publikace Najstarší v Európe (2004) a Slovenský bežecký klenot (2021).

Maraton, inspirovaný antickým příběhem, je v úvodu knihy s názvem Inšpirácia zo sveta antiky zmíněn jako klíčový moment propojující minulost se současností. Významnou roli sehrál Michel Bréal (1832–1915), který přesvědčil zakladatele novodobých olympijských her, Pierra de Coubertina, aby zařadil běh na dlouhou vzdálenost do programu obnovených her v roce 1896. Od tohoto milníku vedla cesta k Londýnu roku 1908, kde se poprvé běžela standardní vzdálenost 42,195 km, a dále do Paříže roku 1924, kdy se konaly další olympijské hry. Právě v tomto roce začala také historie maratonu v Košicích, který právem zaujímá významné místo na stránkách knihy Storočie slovenských maratónov.

breal
Michel Bréal

V roce 2024 vyšla kniha Storočie maratónu v Košiciach 1924–2024, věnovaná stoleté historii košického maratonu. S tímto vědomím a se snahou “měřit všem stejným metrem” se Miroslav Hazucha na následujících stránkách věnuje dalším významným maratonům. Pokračuje Maratónem Milana Rastislava Štefánika z roku 1932 a chronologicky pokračuje u dalších 31 maratonů, až dospěje k roku 2016, kdy byl založen Novohradský maratón.

IMG 5429
fotografie: Marián Pavlík , Trnava

Založiť maratón, to nie je ako vysadiť lipu v poli, o ten sa treba starať” říká Pavol Uhlárik, spoluzakladatel Rájeckého maratonu. Tento citát zcela oprávněně otevírá úvod knihy. Proč? O tom se přesvědčíme, jakmile se ponoříme do historie konkrétních maratonů. Autor knihy nám nabízí historický kontext vzniku jednotlivých závodů, popis průběhu jejich ročníků a přehled vítězů v kategoriích muži a ženy. To vše je obohaceno množstvím fotografií, map, a krátkých medailonků významných osobností spojených s maratonem.

IMG 5430

Nelze přehlédnout vynikající časy, kterých tehdejší běžci dosahovali v éře dávno před příchodem karbonových bot. Zároveň je patrná jedna společná linka procházející všemi závody – a sice, že za jejich vznikem velmi často nestál široký organizační tým, ale jednotlivci, místní nadšenci, kteří dokázali prosadit ten „svůj“ maraton. Autor knihy se právě těmto nadšencům mnohdy věnuje velmi podrobně, což je správně. Na rozdíl od vítězů jejich jména často zůstávají „neznámá“, a přesto jsou tito lidé klíčovými postavami historie maratonů.

Kniha vzdává hold všem lidem, kteří sdílejí jednu společnou vášeň – lásku k běhu na dlouhých tratích. Nezbývá než doufat, že se v budoucnu objeví podobná publikace, mapující pro změnu historii maratonů v českých zemích…

Hodnocení závěrem

+

Kniha Storočie slovenských maratónov nabízí ucelený přehled o vývoji silničních maratonů na Slovensku. Nechybí časy vítězů jednotlivých ročníků ani spousta zajímavosti ze “zákulisí” příprav. V samotném závěru jsou představeny i nestandartní maratony – štafetový maraton a maraton hamburgerového typu. Plusem je i seznam použité literatury a medailonem autora v samotném závěru knihy.

Škoda větší míry překlepů či špatného odsazení textu.


Hodnocení:

5 2

Ukázka z knihy:

IMG 5428

Informace o knize:

VydavatelstvíSlovenský atletický zväz
Rok vydání2024
Počet stran152
Jazykslovensky

Anotace:

Autor, skúsený športový novinár, publicista a historik, aktuálnou publikáciou potvrdil svoju schopnosť narábať s rozsiahlym faktografickým materiálom tak, aby finálna podoba práce spĺňala kritéria zásadné pre oblasť literatúry faktu. Z 33 slovenských maratónov, ktoré predstavuje, má každý svoju vlastnú genézu, históriu, vlastné postavy, charakteristiky a špecifiká. Vyhodnotiť a analyzovať každý z nich znamenalo zhromaždiť a systematicky spracovať obrovské množstvo materiálu takým spôsobom, ktorý
čitateľa zaujme. V úvodnej časti zachádza pri fenoméne maratónu až k antickým koreňom moderného olympizmu, k svetovému maratónskemu hnutiu i vývoju na Slovensku.

Pri analytickom hodnotení predmetných 33 maratónov kladie akcent na staršie obdobie, teda genézu a počiatočný vývoj, novšie obdobie je už internetovo omnoho ľahšie dosiahnuteľné. Pri každom podujatí uvádza emblém, resp. logo, mapky či trasy behu, pokračuje samotnou hutnou fotografiou plnou štatistík, exaktných údajov o účastníkoch, priebehu pretekov a nechýbajú ani zaujímavosti. Veľmi cenné sú medailóny predstavujúce pri každom maratóne osobnosti a kľúčové postavy konkrétneho podujatia.

V knihe je do 300 fotografií, ktoré rozvíjajú už aj tak prebohatý textový materiál. Ucelený blok uzatvárajú prehľadné galérie víťazov a víťaziek. Publikácia podáva silné svedectvo a komplexne zachytáva históriu fenoménu maratónu na našom území v celej jeho šírke.


Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.

25 Kc