Kelly a Juliet Starrett – Jak moc se musíme denně hýbat, abychom si zajistili zdravý životní styl? 10 000 kroků za den. S tímto číslem přišel v 60. letech 20. století japonský výrobce krokoměrů, aby zvýšil své prodeje. Číslo brzy “zdomácnělo” i u nás. S přívalem sportovních hodinek a aplikací v mobilech se brzy stalo naší denní normou. Chodím běhat časně ráno, a tak mám již před šestou “splněno”. Není tomu tak. Proč? Odpověď najdeš v knize Stvořeni k pohybu.
Knihu Stvořeni k pohybu napsali společně manželé Kelly a Julie Starrettovi. On má doktorát z fyzioterapie, ona je bývalou profesionální sportovkyní. Takřka ideální kombinace. Přestože oba spolupracují s olympijskými sportovci či s elitními jednotkami americké armády, knihu napsali pro nás, “obyčejné” lidi, kterým není lhostejné jejich zdraví.
Délka lidského dožití se postupně prodlužuje. Může za to kvalitnější lékařská péče a určitě také genetika. To, jaká bude kvalita našeho žití v posledních rocích života však z velké míry závisí na nás samotných. Longevity. Dlouhověkost. Jak zůstat “mrštný” co nejdéle?
Ranní hodina běhání je určitě dobrým začátkem, ale nesmí to tím skončit. Sám na sobě vidím, že k ranním 10 či 15 000 krokům z běhání už po zbytek dne příliš nepřidám. Jak tohle vyřešit, když mám převážně sedavé zaměstnání? Dobrou zprávou je, že běhat opravdu není nutné. Lepší než jedna krátká, byť intenzivní aktivita, je celistvý přístup ke svému zdraví.
Kelly s Juliet definovali 10 znaků vitality (viz. níže obsah knihy). V každé kapitole definují základní kontrolní cviky na základě kterých můžeme zjistit svoji “výchozí” pozici. Zjistíme to, jak jsme na tom. Nejsou zde žádné tvrdé limity typu uběhni kilák pod 4 minuty. Místo toho se jedná o “pouhé” dřepy či vstávání ze země bez použití rukou nebo to, na jak dlouho dovedeme zadržet dech. Mnozí z nás budou výsledkem asi nemile překvapeni. Nevadí! V knize jsou popsány cesty, které nás navedou na správnou dráhu.
Pro koho je kniha určena?
Přestože Kelly a Juliet pracují (i) s profesionálními sportovci, napsali tuto knihu pro “nás”, pro běžné lidi či hobby sportovce. Ti mnohdy nemají čas na kompenzační cvičení, masáže, sauny, fyzioterapie a další procedúry. Vrcholový sport člověka ničí po fyzické stránce. Zde nademe návod jak žít v rovnováze co nejdéle. A to je možná důležitější než to, jak daleko hodíme třeba oštěpem.
Hodnocení závěrem
+
Bolesti zad, ztuhlé svaly, problémy s achillovkou? Pojď se pokusit tyto problémy odstranit díky deseti zásadám celistvého zdraví. Není nutné chodit do posiloven či na fyzioterapii. Stačí si najít každý den pár minut a nezapomenout na ty nejdůležitější cviky či návyky. Stojí to za to. Tělo se nám odvděčí.
–
Některé cviky je složitější si představit z pouhého popisu či nákresu. Bylo by vhodné knihu doplnit např. o odkazy na krátké videa.
Hodnocení:
Ukázka z knihy:
Informace o knize:
Vydavatelství | Jan Melvil Publishing |
Rok vydání | 2024 |
Počet stran | 320 |
Jazyk | česky |
Anotace:
Kolik hodin denně trávíte sezením?
Je to jen hodina, dvě, nebo spíše sedm, osm a více? Asi tušíte, že naše tělo nebylo stvořeno pro sedavý způsob života a čím více ho do něj nutíme, tím více strádáme my sami. Co však s tím, když úplně vyhnout se mu nemůžeme?
S odpovědí přichází průkopníci v oblasti zdraví a pohybu Kelly a Juliet Starrettovi. Ti se po desetiletích práce s profesionálními sportovci, olympioniky či specialisty z Navy Seals zaměřili i na fyzickou pohodu nás ostatních. Rozhodli se zjistit, jak můžeme čelit dnešnímu technologiemi svázanému světu, který nás nutí trávit většinu dne v pozicích, které nejsou našemu tělu, narozdíl od pohybu a volnosti, přirozené.
Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.