Přeskočit na obsah

The perfect mile

Neal Bascomb – Tento americký autor je známý zejména díky své úžasné knížce o lovu nacistického zločince Eichmanna. Kniha přináší nové poznatky přímo od bývalých agentů izraelské tajné služby Mosad. Právem si vysloužila titul národní bestseller. Nevýhoda? Všichni víme, jak to s Eichmannem dopadlo…

The perfect mile

Pojďme se však podívat na Bascombovu starší knihu “The perfect mile”, kterou vydal v roce 2005. I tady se odehrává napínavá zápletka. I tady se ví jak to asi dopadne. Tři atleti, kteří na dálku bojují o prvenství. Kdo bude tím prvním na světě, který zvládne zaběhnout jednu míli pod čtyři minuty? A je to vůbec v lidských silách?

Z pohledu dneška se může jednat o stejně poutavý příběh jako to, kdo bude tím prvním, který zaběhne maraton pod 2 hodiny. A je to vůbec v lidských silách? Dnes už víme, že ano. Nejvíce o tom ví keňský běžec Eliud Kipchoge. Tomu se to podařilo ve Vídni v roce 2019. Nejednalo se však o regulérní závod, ale o uměle připravené show se 41 vodiči. Světovým rekordem je tak nadále čas 2:01:39, který Kipchoge zaběhl v Berlíně. Pomyslná meta dvou hodin však padla.

Jak moc se lišila doba padesátých let minulého století od té současné? Velmi. Profesionální sport tak jak jej známe z dnešní doby se začínal teprve utvářet. Sportovci tak byli výhradně amatéři, kteří makali sami na sobě mezi studiem či zaměstnáním.

Kniha sleduje osudy zejména tří atletů, Brita Rodgera Bannistera, Australana Johna Landyho a Američana Wese Santee. Tři adepti na jedno prvenství. Dozvídáme se o životních osudech uvedených hrdinů. Jak trénovali? Co je posouvalo kupředu? Kdo byl tím prvním, který se začal blížit k uvedené hranici? A kdo ji překonal? Svoji zásluhu může mít i náš Emil Zátopek. Zejména Australan vzhlížel k jeho tréninkovým metodám a k jeho intervalovým tréninkům. Emil nebyl první, který s tímto pojetím běžeckého rozvoje přišel, byl ale první (a jediný), který měl takové úžasné výsledky.

zavod

To co se zdálo jako nemožné, se nakonec podařilo v roce 1954. Jeden z nich zaběhl čas 3:59.4 min. Nemožné se stalo skutkem. Nechybělo však mnoho a rekord nepadl. Závod měl být zrušen kvůli špatnému počasí. Na poslední chvíli se však vítr ztišil a 3000 sledujících mohlo propuknout v jásot. Historie byla přepsána.

Celá desetiletí se čekalo na překonání magické hranice. Ta ovšem už nebyla od 6.5.1954 magická. Uběhlo necelých šest týdnů a historické tabulky se opět přepisovali. Další z uvedené trojce vylepšil čas na 3:58 min. Ani tento rekord však netrval dlouho. I o těchto soubojích nám kniha poví více.

bannister

Jak moc se lidstvo posunulo či spíše co vše přinesla profesionalizace sportu? Třeba současný světový rekord na jednu míli, který má od roku 1999 hodnotu 3:43.13 min. Drží jej Maročan Hicham El Guerrouj.

Z pohledu dnešního rekordu by se mohlo zdát směšné psát knihu o běžcích, kteří se snažili pokořit hodnotu 4 minut. Zkus to. Nebudeš zklamán.


Hodnocení:

5 2

Ukázka z knihy:

Long before his 5,000-meter win and subsequent marathon victory, Zatopek was of interest to Landy. Cerutty often talked about him, and Les Perry idolized him because of his infamously hard training schedule and unrivaled record in distance running. When Perry first arrived in Helsinki, he had put on his track suit and run the three miles across to Otaniemi, where the iron curtain countries were housed. Once past the guards at the gate, he found Zatopek down on the track and ran alongside him until he mustered the nerve to say, “I’m Les Perry from Australia.” Zatopek put his arm around the bespectacled fan and said in English, “You come from the other village to see me? You honor me! Join me. We will run together.” After working out, they had a shower, dinner, and tea. Then Zatopek invited Perry to watch the Bolshoi Ballet performing in the camp.


Informace o knize:

VydavatelstvíMariner Books
Rok vydání2005
Počet stran346
JazykAnglicky

Anotace:

There was a time when running the mile in four minutes was believed to be beyond the limits of human foot speed, and in all of sport it was the elusive holy grail. In 1952, after suffering defeat at the Helsinki Olympics, three world-class runners each set out to break this barrier. Roger Bannister was a young English medical student who epitomized the ideal of the amateur – still driven not just by winning but by the nobility of the pursuit. John Landy was the privileged son of a genteel Australian family, who as a boy preferred butterfly collecting to running but who trained relentlessly in an almost spiritual attempt to shape his body to this singular task. Then there was Wes Santee, the swaggering American, a Kansas farm boy and natural athlete who believed he was just plain better than everybody else.

Spanning three continents and defying the odds, their collective quest captivated the world and stole headlines from the Korean War, the atomic race, and such legendary figures as Edmund Hillary, Willie Mays, Native Dancer, and Ben Hogan. In the tradition of Seabiscuit and Chariots of Fire, Neal Bascomb delivers a breathtaking story of unlikely heroes and leaves us with a lasting portrait of the twilight years of the golden age of sport.

V knize se dočtete o tom, jak běhám já, ale dozvíte se také informace ze zákulisí světových maratonů, doporučení, jak se na tyto závody kvalifikovat a jak si je užít, a konečně i pár typů, co byste měli jako turisté vidět a navštívit v těch světových metropolích, kde se prestižní maratony běhají.

Je jedno, zda jste žena či muž, nezáleží na věku ani na tom, kolik a jak rychle běháte. A nakonec ani nevadí, pokud to své rozhodnutí slézt z kanape a začít běhat máte ještě před sebou. Trošku inspirace, poučení a snad i zábavy si v mém příběhu může nalézt každý.


Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.

25 Kc