Adharanand Finn – Co je za potřebí, aby se ze silničního běžce stal ten trailový? A kde se v lidech bere ta touha jít a hledat své hranice? Ty fyzické i psychické. Tyhle otázky si klade a odpovědi na ně aktivně hledá autor ve své třetí knize. Finn je britský novinář, který pravidelně píše pro noviny Guardian, Financial Times nebo pro časopisy jako jsou Runner´s World či Men´s Health. V češtině mu vyšla kniha Běhání s Keňany a Cesta běžce.

Adharanand je aktivní běžec. Osobák na maraton má na velmi slušném čase 2:50 hod. Běhá tedy rychle a běhá rád. Co ho vedlo k tomu se začít pohlížet po ultra? Dostal nabídku z Financial Times, která se neodmítá. Zúčastnit se pouštního maratonu v Ománu a napsat o tom článek. Těch maratonů je tedy více za sebou. Celá akce má 165 km a je rozložena do šesti dnů/etap. Odpověděl jasné NE. Není přece blázen.
Tato nabídka může zaujmout možná lidi, kteří netuší do čeho jdou. Pomohl nejspíše čaj s kolegou v londýnské kanceláři. A tři nevinné otázky. Ty prý děláš triatlon? Ne. Aha. Takže ultramaratony? Ne. Takže jen maraton? Maraton už není to co býval. Nikoho už nezaujme, že tuhle vzdálenost zvládneš uběhnout. Dnes je v módě ultra. Pomohla také manželka Marietta, která Adharananda nakonec přesvědčila.
Lidé platí velké peníze za účast na něčem takovém, tak proč nejet a nezkusit to? Netrvalo dlouho a Finn vystupuje v Muscatu z letadla a chystá se na své první ultra.Čtenář je tak vtažen do tohoto světa divných lidí, které žene nějaká neznámá touha jít vstříc utrpení a vyčerpání. Sám autor má možnost si sáhnout na dno svých sil.

Po návratu z Ománu je jasné, že u jedné reportáže ze závodu to nezůstane. Finn objevil téma, do kterého se ponořil. Setkal se s editorem webu runultra.co.uk Stevem Diederichem. Na uvedených stránkách jsou ultra závody z celého světa. V roce 2007 jich bylo pouze 160, dnes přes 1 800. Není divu, že raketově stoupá také počet ultraběžců. Tento trend není pouze v UK, ale prakticky po celém světě.
Dnes je prakticky nemožné se přihlásit na klasické velké maratony – bez super rychlého času, charitativní sbírky nebo štěstí v losovačce to prostě nejde. Podbné však již platí i o ultrabězích. Příkladem je třeba Marathon des Sables, který se koná v marocké části Sahary. Celkem se běží 250 km v šesti etapách. Pouze startovné zde stojí přibližně 130 000 Kč a i tak je závod vyprodán během pár minut.
Spoustu běžců inspirovali také příběhy jiných. Příkladem a knižním průkopníkem je Dean Karnazes a jeho první kniha Ultramaratonec.
Ultra je jak sám autor píše strom se spoustou větví. Finn je z Anglie, takže nemůže opomenout ani fell running a jeho historii. První závod je datován k roku 1040, kdy král Malcolm Canmore vyhlásil soutěž o nejrychlejšího posla. Další pomyslnou větví ultraběhu jsou rovinaté závody na 100km či 24 hodin nebo ty původně velké chodecké závody v USA.

V knize však nezůstane jen u mapování historie. Adharanand si vše vyzkouší na vlastí kůži. “Svatým grálem” ultraběhů a měřítkem, kdy se staneš opravdovým ultraběžcem je účast na UTMB. Není tak divu, že tohle se stane tím vysněným cílem i pro Finna. Jako novináři, který dostal akreditaci mu stačí jediné. Nasbírat potřebné kvalifikační ITRA body. Ty se získají úspěšnou účastí na mnohých závodech po celém světě. Finn tedy vybíhá kupředu a bere nás sebou na jednotlivé závody. Kromě osobního prožitku nám přináší také pohledy známých tváří na svět ultra. V knize se objeví třeba Kilian Jornet, Jim Walmsley, Zach Miller, Tom Evan, Hillary Allen a také spousta hobíků z druhého konce výsledkových listin.
Adharanand prožil pár měsíců v Keni, kde má spoustu přátel. Ve své první knize Běhání s Keňany se pokusil najít odpovědi co mají tito běžci tak jedinečného, že zcela dominují běžeckému světu. A byli by stejně úspěšní ve světě ultra? Tuhle myšlenku přetavil v experiment. Nebylo snadné najít Keňana, který by byl ochoten se postavit na start ultra běhu. Vždyť tohle není normální. Proč si ničit vlastní tělo? Navíc, když tyhle závody prakticky nenabízení žádné prize money. Finn se nevzdal a našel. Jak to dopadlo najdeš popsáno v knize. Stejně tak to, jestli se silniční běžec změnil v ultraběžce, který zvládne ono UTMB.
Osobně se mi tato kniha velmi líbila. Je to poctivě zpracované téma kvůli kterému Adharanand doslova procestoval celý svět. Věřím, že jeho kniha bude inspirovat spoustu ostatních. Minimálně k procvičení angličtiny, protože kniha zatím, bohužel, v češtině nevyšla.
Hodnocení:

Ukázka z knihy:
I’m in South Africa to take part in the Comrades Marathon, the biggest and the oldest ultra marathon in the world. Billing itself as The Greatest Human Race, Comrades fails to fit into any of ultra running’s main boxes. Despite being a 5 6-mile road race, its appeal, at least in this corner of the world, far outstrips any other ultra race. Even the UTMB can’t match the history, the scale and the sense of occasion of the Comrades Marathon. Craig is on the Comrades Marathon Association board and tells me he has run the race twentyseven times, though he is not running this year in protest over some issue he has with the entry process.
He takes me up some steps into his immaculately tidy house and switches on the television, turning it to the sports channel before handing me the controls. ‘If you want to change it,’ he says. He then walks into the kitchen. I follow him, doing my best to be a good house guest. Craig has agreed to host me for a few days while I’m here. He opens the fridge, peering in. ‘Are you hungry?’ ‘A little,’ I say, wondering if he has remembered that I’m vegetarian. I don’t want to cause any trouble. He pulls out a few bowls of food his wife has left for him, covered in cling film. ‘You like pasta?’ he asks.
Informace o knize:
Vydavatelství | Faber and Faber |
Rok vydání | 2020 |
Počet stran | 370 |
Jazyk | Anglicky |
Anotace:
Ultra running defies conventional logic. Yet this most brutal and challenging sport is now one of the fastest-growing in the world. Why is this? Is it an antidote to modern life, or a symptom of a modern illness?
Adharanand Finn travelled to the heart of the sport to find out – and to see if he could become an ultra runner himself. His journey took him from the deserts of Oman to the snow-capped peaks of the Rockies, and on to his ultimate goal, the 105-mile Ultra-Trail du Mont-Blanc.
The Rise of the Ultra Runners is the electrifying, inspirational account of what he learned along the way. Through encounters with the sport’s many colourful characters and his experiences of its soaring highs and crushing lows, Finn offers an unforgettable insight into what can be found at the boundaries of human endeavour.
Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.
