Přeskočit na obsah

The Russian affair

David Walsh – Vzpomínáš si na zimní olympijské hry 2014? Ty, které se konaly v Soči? Skončily obrovským úspěchem pro ruské sportovce. Putin si ve své VIP lóži mohl spokojeně mnout ruce. Cíl dosažen. Po debaklu ve Vancouveru získalo Rusko nejvíce medailí. Opět zářilo. A pak to prasklo.

The Russian affair - doping skandál

Světová antidopingová agentura (WADA) rozjela rozsáhlé vyšetřování, které odhalilo systematické selhání ruských státních orgánů, které měly s dopingem bojovat. Opak byl pravdou. To, co jinde ve světě bylo ojedinělým selháním jedinců či malých tréninkových skupin, bylo v Rusku státem řízené. WADA vydala svoji zprávu až v průběhu roku 2016. Prvotní informace o masivním dopingu však dostávala od roku 2009. Přímo ze zdroje, od zaměstnance Rusady – ruské antidopingové agentury.

Kniha začíná setkáním autora knihy, britského novináře Davida Welshe s Vitalym a Yuliyou Stepanov. Prostředníkem byl německý publicista Hajo Seppelt. Právě jeho dokument o dopování v Rusku spustil lavinu vyšetřování. Hlavními hrdiny v příběhu byli právě Vitaly a Yulia. Kdo jsou ti dva?

rodina
Yulia a Vitaly Stepanov

První část knihy je věnována Vitalymu. Rodiče ho po škole poslali na zkušenou do Ameriky. Leží v hotelu v New Yorku na Manhattanu. Zaspal. Nestihl tak smluvenou schůzku v bance ve WTC. Naštěstí. Psal se den 11.9.2001 a první letadlo právě narazilo do Dvojčat. Netrvá dlouho a Vitaly se plný optimismu vrací zpět do Ruska. Je nadšeným amatérským běžcem (maraton za 2:41 hod) a brzy získá práci jako dopingový kontrolor v Rusadě. Je idealistou a brzy narazí. Tato ruská antidopingová agentura byla založena za účelem potírání dopingu. Realitou byl přesný opak. Doping se musel krýt. Postupně tak odkrývá propracovaný systém fungování. Sportovci jsou kastování dle své výkonnosti. Ti, kteří mají potenciál jsou chráněni z nejvyšších míst. Ti bez potenciálu se stávají obětí systému. Doslova. Je potřeba plnit limity – jak provedených testů (pro čerpání dotací) tak pro reportování záchytu dopingu. Tohle je něco s čím se Vitaly nemůže a nechce smířit.

doping
Doping v Rusku

Doping na ruské scéně

V knize se tak začíná objevovat spousta ruských jmen a je potřeba číst opravdu pozorně. Jméno, které nezapomeneš je Yulia Rusanova. Ta se po dvou měsících poznání s Vitalym stane jeho ženou. Ti dva nemohli být odlišnější. Ona ryzí pragmatička, on snílek. Ona dopuje, on s dopingem bojuje. Yulia je atletka s potenciálem. Otevřeně tak mluví o dopování, které ji dopomáhá k lepším výsledkům. Jí, i všem ostatním. Vitaly poznává realitu, kterou není ale ochoten akceptovat. Naváže kontakt s lidmi z WADA a začíná posílat informace o obrovském rozsahu dopování. Časy se mění v Rusku rychleji než kde jinde. Blíží se hry v Soči a je třeba aby RUSADA fungovala lépe – z pohledu státního zájmu. Ředitel agentury Sinev a spousta zaměstnanců je odvolána. Vitaly se snaží vyburcovat WADu k akci. Neúspěšně. Je to obrovský moloch, který se řídí vnitřními pravidly. 

První změnu přinesou biologické pasy sportovců. Dlouhá desetiletí byl doping řízen dle účinnosti dané látky a schopností těla danou látku vyloučit před dopingovou kontrolou. Systém kontroly se změnil, začal se sledovat podrobný krevní obraz a vzájemné souvislosti. V síti odhalených tak uvízla i Yulia. Jak je tohle možný? Vždyť si platila ochranu u atletické federace. Postupně zjišťuje, že nepatřila to 1A kategorie. Platila málo. Hlavní hvězdou na 800 m byla Mariya Savinova. Ano ta, která vyhrála zlatou medaili na Olympijských hrách v Londýně 2012. Na třetím místě tam tehdy doběhla další ruska 1A kategorie Ekaterina Poistogova (obě později obviněny z dopingu).

stepanova
Yulia Stepanova

Yulie se otevřely oči a začíná konečně chápat Vitalyho. Ten jde neúnavně za svým. Přesto je frustrován zejména přístupem ze strany WADA. Klíčovou událostí je setkání s hlavním vyšetřovatelem WADA Jackem Robertsonem, a také skutečnost, že od roku 2015 bude moc WADA vyšetřovat fungování antidopingových kontrol v jiných státech. Do té doby bylo vyšetřování v kompetenci daného státu. Přesto i tohle je vysokou politikou s nejistým výsledkem. Je potřeba vytvořit veřejný tlak. Robertson se ukáže jako dobrý stratég a do služeb “povolá” novináře Hajo Seppelta. Ten se spojí s oběma hrdiny a začne práce na dokumentu. Nestačí však ústní svědectví, je potřeba mít záběry skrytou kamerou. Jak tohle natáčení všech předních protagonistů dopování v Rusku probíhalo? Dočteš se v knize.

Kniha dopadne happyendem. Dokument je v německé ARD odvysílán a spustí se obrovská lavina. Systém padl. Ten idealista ze začátku knihy to dokázal. V knize je uvedeno jedno staré rčení. “Samozřejmě, že v Rusku máme svobodu volného projevu. Svoboda však končí okamžitě po projevu” Není tedy divu, že Vitaly s Yulií i ročním synem musí před odvysíláním dokumentu z Ruska uprchnout. Celé to připomíná kapitolu z knihy Iana Fleminga o Jamesu Bondovi.

Zvláštní na celém “detektivním” příběhu je to, že Vitaly s Yulií ještě vůbec žijí. Sám Robertson v knize píše, že za svoji třicetiletou kariéru vyšetřovatele se setkal se spoustou informátorů. Všichni měli společného jmenovatele: peníze nebo pomstu. Vitaly byl jiný – byl ryzím idealistou. Chtěl, aby doping nebyl. Nikdo mu proto nevěřil. Možná i proto přežil a mohl promluvit. Pozdější likvidace již neměla smysl. Vše bylo řečeno.

Stejné štěstí neměl bývalý ředitel Rusady Nikita Kamaev. Ten kontaktoval autora této knihy s žádostí o pomoc při sepsání jeho pohledu na ruský doping. Kamaev umírá na srdeční setkání ve věku 52 let. Pouhých jedenáct dní před tím umírá rovněž jeho předchůdce Vyacheslav Sinev. Jeden z hlavních strůjců sovětsko/ruského dopingu, Grigory Rodchenkov je přesvědčen, že byli oba zavražděni. Samotný Rodchenkov prchl z Ruska a napsal knihu s překvapivým názvem – The Rodchenkov affair: How I brought down Russia´s secret doping empire.

Kniha opravdu stojí za přečtení. Pokud nemáš čas, mrkni alespoň na dokument o kterém je psáno výše.


Hodnocení:

5 2

Ukázka z knihy:

“We are in Russia”, said Mutko, “and we live by our own rules”. The Russian Ministry of Sport decides who should be sanctioned and who should be a hero and who will win the medals. It was Virupaev’s job as head of the anti-doping department at the Russian Ministry of Sports to make sure that Rusada accepted this. Rusada was cheap shopfront for Russian sport. Rusada needed to accept this and stop complaining. Or the matter would become unseemly.

Virupaev made no attempt to sugar-coat these truths. Vitaly accepted his words as a friendly warning. Tread softly. You tread on the Ministry’s turf. Vitaly was disillusioned too with the education process that he had once placed so much faith in. Athletes slouched into seminars like school kids being punished with detention. Vitaly might have an hour to speak. His words left his mouth and floated off into that part of the ether where naivety and innocence resided. The athletes and coaches tapped away on their phones, occasionally pausing to glance at their watches. It was an ordeal for everybody. Any questions? Silence.


Informace o knize:

VydavatelstvíSimon & Schuster UK
Rok vydání2020
Počet stran364
JazykAnglicky

Anotace:

It was the story that shocked the world: Russian athletics was revealed to be corrupt from top to bottom, with institutionalised doping used to help the nation’s athletes win medals they did not truly deserve. There had always been suspicions, but now WADA had the clearest evidence of what had gone on. As a result, Russia was banned from international athletics until they could show that they were competing clean. With the Rio Olympics imminent, it was a shattering blow to the country’s prestige. At the heart of it all, however, was a very personal story of a couple who had risked everything.

Vitaliy Stepanov had been part of the Russian anti-doping squad, and during his work he had met and fallen in love with Yuliya, one of the country’s most promising 800m athletes. But soon Vitaliy discovered that his bride was not all she seemed: she was taking performance-enhancing drugs. It could have been the end of their relationship, but instead they decided they would reveal the scale and the scope of the corruption in Russian athletics – the bribes, the drugs, the abuse. At enormous personal risk to their marriage and even their lives, they recorded and filmed athletes and officials involved in the scandal, and then escaped to Germany to pass on their devastating evidence.

Now, with award-winning journalist David Walsh, the man who broke the Lance Armstrong story, they reveal the full truth of what went on in Russia, and the corrupt system that surrounded everything they did. But it is not only an unrivalled and comprehensive account of the biggest sporting scandal, it is a warm and human story of a couple fighting to tell the truth and to save their family at the same time.  


Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.

25 Kc