Milan Daněk – Kniha “Ti, kteří utíkají pěšky” nese podtitul “Tarahumarové a poselství Bílého koně“, který přesně vystihuje obsah, který najdeš uvnitř. Chytlavější (ale méně přesný) by mohl být podtitul “České Born to run“. Byla to právě kniha Zrození k běhu (Christopher McDougall), která inspirovala autora českého titulu Milana Daňka k výpravě do mexických Měděných kaňonů. Společně se svojí parťačkou Alenou Žákovskou vyrazil za indiány Tarahumara v průběhu let 2011-2012. Podal tak svědectví nejen o jejich životě, ale také o tom jak to vlastně bylo s reálným podkladem pro Born to run.
Po stopách Born to run
Kniha Born to run vyšla v březnu 2009 a díky obrovské celosvětové popularitě se do českého překladu Zrozeni k běhu dostala již v roce 2011. Osobně jsem nechápal důvody proč zrovna tuhle knihu nazvat světovým bestsellerem. Možná to bylo tou masivní marketingovou kampaní. Byl jsem “přetarahumarován”. Potřeboval jsem si od indiánů odpočinout. A tahle kniha to odnesla. Přečetl jsem sotva čtvrtinu a na pár let ji odložil do knihovny.
Zájem o ní přišel před nedávnem, po shlédnutí Hausbótu – rozhovoru Petra Horkého s Milanem Daňkem a Danem Orálkem. Pustil jsem se opět do čtení a tentokrát jsem byl nadšen. Cestopis jsem přečetl jedním dechem, podobně jako Dan Orálek, který ke knize napsal předmluvu. Nezůstalo však jen u ní, Dan je totiž jednou z hlavním postav knihy. O čem je tedy kniha?
Milan Daněk a Alena Žákovská
Milan je nadšený ultramaratonec, tremp a cestovatel do vzdálených koutů země. Informace o tom, že někde na světě existují takřka bosonozí indiáni, kteří dovedou překovávat sto kilometrové vzdálenosti, ho uchvátila. Chtěl se přesvědčit na vlastní oči, že odvyprávěný příběh v knize Born to run je pravdivý. Koupili letenky a společně s Alenou Žákovskou (mimo jiné reprezentantkou ČR v ultra běhu) vyrazili směr Mexiko.
Kniha je cestopisem, který chvílemi připomíná příběhy ve starých KODovkách (Knihy odvahy a dobrodružství). Popsána je cesta do hlubin měděných kaňonů uprostřed Mexika a hledání indiánů kmene Tarahumara. Existují? A opravdu to jsou běžci? Stejnou rouškou tajemna je obestřena postava Caballo Blanca. Američan Micah True, který přijal tohle indiálnské jméno Bílý kůň, se rozhodl žít v souladu s přírodou na území Tarahumarů. Fakt je to takový podivín?
Dan Orálek
Milana s Alenou tento kout země skutečně nadchl. Netrvalo ani rok a byli opět zpět. Výprava se tentokrát rozrostla o již zmíněného Dana Orálka a další kamarády, běžce. Cílem byla aktivní účast na závodě Ultramarathon Caballo Blanco a hlavně poměřit své síly s Tarahumary. Ti běželi opravdu v jednoduchých sandálech vyrobených z pneumatik. V roce 2012 si Dan doběhl pro skvělé druhé místo a doběhli i ostatní. Českou výpravu tak nešlo přehlédnout. Průběh závodu je v knize popsán nejen z pohledu autora, ale i dalších běžců.
Caballo Blanco a jeho odkaz
Možná o kousek větším zážitkem bylo nejedno setkání s Caballo Blancem. Ukázalo se, že není zdaleka takový podivín jak je vyobrazeno v knize Born to Run. Podobných nepřesností je odhaleno více. Zde, v této knize, se mi líbil ten “český pohled na věc”. Není třeba dávat věci do superlativů, není potřeba odhalovat odvěká tajemství, stačí čtenáře navést – názor ať si udělá sám.
Kniha končí návratem zpět domů. Pár týdnů na to obletí běžecký svět smutná zpráva. Caballo Blanco je nezvěstný. Vyběhl a už se nevrátil. Pátrací skupina složená z běžců mnoha národností potvrdila to, co se dalo očekávat. Byl mrtev. Odkaz, který se snažil na světě zanechat však žije dále. Ultramaraton je na jeho počest i nadále pořádán a i nadále je jeho hlavním smyslem podpora místních indiánů. K té se aktivně přihlásil i autor této knihy.
Vítězové ultramaratonu
V závěru knihy narazíš na zajímavé přílohy. Jsou tam zmapováni výherci jednotlivých ročníků ultramaratonu od roku 2003 – 2014, najdeš tam také základní slovník Tarahumarů a přečteš si něco malinko o historii vzniku ultramaratonských běhů. Potěší určitě také pár fotografií. Škoda jen, že nejsou vkládány průběžně k psanému textu.
Hodnocení:
Ukázka z knihy:
Čekal mě ještě velmi dlouhý úsek běhu zpátky dolů k řece. Až se k ní dostanu, bude to do cíle skutečně už jen kousek.
Rozsvítil jsem čelovku a v duchu si opakoval: Nesmíš spadnout.
Po otočce kolem kostela v indiánské vesnici Guadalupe Coronado jsem přestal potkávat běžce v protisměru. Došlo mi, že jsem na trati posledního úseku zbyl zřejmě úplně sám. Běžcům za mnou už pořadatelé nedovolili z bezpečnostních důvodů pokračovat.
Snažil jsem se soustředit a v kuželu světla čelovky sledoval nerovnosti stezky. Téměř pod kopcem jsem si všiml, že se ke mně přibližuje nějaké světlo. Tarahumarové by na téhle cestě baterkou určitě nesvítili. Že by přece jen ještě nějaký závodník?
„Honzó?!” zavolal jsem.
„No, su to já,” ozvala se odpověď. Tvrdohlavý, paličatý dědek Honza to nevzdal.
Informace o knize:
Vydavatelství | Jota |
Rok vydání | 2014 |
Počet stran | 168 |
Jazyk | česky |
Anotace:
Cestopis, který čtenáře zavede do mexických Měděných kaňonů, kronika jednoho běžeckého závodu nebo odhalení pravdy o zázračných běžcích kmene Tarahumara, které proslavila kniha Zrozeni k běhu? Knížka Milana Daňka Ti, kteří utíkají pěšky je vším dohromady. Seznámí čtenáře s historií a tradicí dálkových běhů, odkryje tajemný háv, do něhož jsou „nejlepší běžci planety“, indiáni kmene Tarahumara, zahaleni, a přiblíží krásy mexické krajiny, která turisty kvůli vleklým drogovým válkám příliš neláká. Společně s autorem v ní čtenář zakusí, jaké je uběhnout osmdesát kilometrů nahoru a dolů rozpálenými kaňony, a setká se s neobyčejným Caballem Blankem i nejlepšími tarahumarskými běžci.
České pokračování příběhu z knihy Zrozeni k běhu vypráví o jedinečném setkání s Tarahumary, o výjimečném muži jménem Caballo Blanco i o běžeckém závodě s indiány obutými do sandálů z gumy starých pneumatik.
Kniha je uvedena předmluvou českého ultramaratonce Dana Orálka.
Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.