Steve House, Scott Johnston, Kílian Jornet – Byli to opět kamarádi (nejen) na sociálních sítích, kteří mě doporučili knihu Trénink pro sportovce v horách. Horské běhy mám opravdu rád. V roce 2022 jsem se vydal do Chamonix na OCC v rámci UTMB, chvíli před tím jsem běhal v Dolomitech a v roce 2023 třeba na padesátimílovce v anglickém Lake District. Přesto nejsem výkonnostní běžec a ani ambiciózní běžec, který se chce někam posouvat. Číst (v mém případě) o tréninku, navíc v knize od Kíliana, je jako házet perly sviním.
Týden po objevení knihy se ozval Tomáš Dimter, šéfredaktor Albatros média, pod které patří vydavatelství Mladá Fronta, jestli bych o knihu neměl zájem. Výkonnostní běžec tedy nejsem, ale kdo jsem já, abych tuto nabídku odmítnul. Souhlasím, posílám adresu a těším se na knihu.
Představení autorů a překladatele
Kromě “knihy zdarma” mě přesvědčila ještě jedna věc. Překladatelem je Jan Havlíček, který napsal knihu Místa, kde nic není. Honza není pouze spisovatel či překladatel. Je to hlavně běžec, který startoval v bězích do vrchu třeba na mistroství Evropy či světa. Zde se v překladu určitě nic neztratí. Opak je pravdou. Sem tam se objeví poznámky překladatele.
Překladatele známe, pojďme se podívat na autory knihy Trénink pro sportovce v horách. Steve House je světoznámý horolezec, horský vůdce a ambasador značky Patagonia. Steve se proslavil nejprve obtížnými výstupy na Aljašce a poté v Karakoramu a Himálaji. V roce 2004 zdolal sólo jihozápadní stěnu K7 (6934 m) – jednalo se teprve o druhý výstup na vrchol a prvovýstup nové 2400 metrů dlouhé cesty.
Scott Johnston trénoval některé z nejlepších amerických běžkařů a byl trenérem Steva House. Společně vlastní uphillathlete.com, webovou stránku věnovanou tréninku vytrvalostních sportovců.
Kílian Jornet je profesionální skyrunner, trailový běžec, skialpinista a ultramaratonec, který vyhrál (nejednou) takřka úplně vše. Je autorem knihy Běhej, nebo zemři.
Jak používat knihu Trénink pro sportovce v horách?
“Tato kniha není kuchařkou. Nenajdete v ní recept na konkrétní dort či koláč. Tím, co naleznete, je vysvětlení některých základních systémů, které počítají s proměnlivostí mezi sportovci.” píši na úvod férově autoři knihy. Kniha je manuálem, který vysvětlí vzájemné souvislosti a poradí, jak správně trénovat a jak dosáhnout stanovených cílů. Jinak to ostatně ani nejde. To, co by pro jednoho byl trénink v zóně 5 by pro Kíliana nebyl ani udržovací trénink.
Obsah knihy
Kniha Trénink pro sportovce v horách je rozdělena do čtyř základních částí: Fyziologické základy vytrvalostního tréninku, Metodologický základ vytrvalostního tréninku, Síla a sportovec v horách a Jak trénovat. Tyto části jsou dále rozpracovány do jednotlivých kapitol.
Jedná se o naučnou knihu, kde se bez teorie neobejdeme. Anaerobní glykolýza, aerobní metabolismus, aerobní práh, laktátový práh atd. jsou pojmy, bez kterých se hlubší pochopení toho, jak zvýšit vytrvaleckou výkonnost prostě neobejde. Tam, kde text nestačí jsou grafy či schémata, které pomůžou lépe problematiku porozumět. Vše do sebe krásně zapadá. Ovšem na úkor toho, že knihu nečteme jako beletrii před usnutím. Je potřeba u toho opravdu sem tam přemýšlet. To, že se jedná o naučnou knihu jsem už psal, že?
Příběhy sportovců
Příjemným vytržením od probírané teorie jsou příběhy několika sportovců, kteří uvedená tvrzení dokládají prožitou praxí. Svým příběhem dávají autorům za pravdu. Nejedná se o obecné vytržení z kontextu, ale o články napsané přímo pro tuto knihu. Těšit se tak můžeš na osobní prožitky sportovců jako John Kelly, Dakota Jones, Anna Frost, Kílian Jornet, Anton Krupicka, Emilie Forsberg a další.
A pokud Ti na odpočinek od čtení nepomůžou tyto příběhy sportovců, tak jejich fotografie určitě ano. Těch je kniha opravdu plná. Oceňuji, že se nejedná o PR fotografie “noname” běžců. Nechybí popisek se jménem běžce a hor, kde právě běží. Skvělá motivace do vytrvalostního tréninku 🙂
Po nezbytné teorii přichází na řadu část třetí s názvem Síla a sportovec v horách. Jaký je rozdíl mezi obecnou a specifickou silou? Jaký je vztah mezi rychlostí a silou? Co svalová vytrvalost a síla? Dozvíme se uvnitř knihy. Pak přichází ta praktičtější část. Na základě předepsaných cviků se můžeme sami zařadit do dané výkonnostní skupiny. Pro ně je následně v knize doporučeno konkrétní cvičení (viz. obr. č.1). A to jak pro běžce, tak skialpinisty.
Jak na trénink?
Čtvrtá část knihy bude nejspíše pro mnohé důvodem, proč si tuto knihu pořídit. Zde se dozvíme, jak si sestavit tréninkový plán a jak rozvíjet svoji výkonnost. Autoři představují rovněž své návrhy pro běžce a skialpinisty, kteří chtějí dosáhnout určitých cílů. Najdeme tak např. týdenní plán pro “začínajícího” běžce, který se chce připravit na svůj první 50 km závod (viz. obrázek níže). Ve sloupcích vidíme celkovou týdenní kilometráž a nad sloupcem zaměření tréninku – základ, regenerace, intenzita, síla, … Totéž je v knize zpracováno pro 100 km a 100 mílový závod.
Hodnocení závěrem
+
- množství teorie vs. praxe je v ideální rovnováze
- spousta příběhů TOP sportovců pro dokreslení teorie
- krásné fotky běžců/skialpinistů a s příběhem
- terminologický slovník na konci knihy
–
- pro lepší orientaci v knize bych uvítal číslování kapitol – podkapitol
- sem tam se najdou v knize překlepy (no podobně jako v této recenzi)
Hodnocení:
Ukázka z knihy:
Informace o knize:
Vydavatelství | Mladá Fronta |
Rok vydání | 2024 |
Počet stran | 368 |
Jazyk | česky |
Anotace:
Trénink pro sportovce v horách převádí teorii na metodiku, která vám umožní psát vlastní tréninkové plány a trénovat sebe sama na cestě za vašimi vytrvalostními cíli. Jedná se o jedinou knihu, navíc se spoustou jedinečných fotografií, popisující tréninkové principy pro sportovce, kteří se pravidelně věnují vytrvalostnímu běhu, skialpinismu a dalším sportům vyžadujícím optimální fyzickou kondici a dostatečnou sílu.
Trailový běh, skialpinismus a ultramaratony jsou po celém světě čím dál tím populárnější. Tato kniha shromažďuje vědecky podložené a samotnými sportovci vyzkoušené vědomosti a zkušenosti těch nejlepších, kteří v horách závodí, a učí, jakým způsobem vytvářet plány, abyste dokázali v outdoorových sportech podat maximální výkon.
Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.