Přeskočit na obsah

Trénoval jsem Emila…

Oldřich Koudelka  – “Komunistné? Co slovo, to lež. Co čin, to zločin.“ řekl legendární československý pilot František Fajtl. O pravdivosti těchto slov nás utvrdí kniha Trénoval jsem Emila… o JUDr. Janu “Ali” Haluzovi (1914*-2011†), který byl první (a také poslední) tréner Emila Zátopka.

trenoval jsem Emila

Komunismus nezmizel. Zrůdná totiž není ideologie samotná, ale lidé, kteří pod jejími křídly páchají zlo na druhých. Takoví lidé tady byli, jsou a budou. Dnes převlekli kabáty a vstoupili do stávajících politických stran. Vyznávají jen jiný světový názor, než by vyznávali dříve. Stále však obchodují se strachem. Co je k tom uvede? Duševní prázdnota, deprivantství, vlastní neschopnost, ublížení, … byl by to asi dlouhý seznam.

Máme však tendenci zapomínat. Vzpomínáme jen na to dobré. A proto je moc dobře, že existují iniciativy jako Paměť národa či knihy jako právě tato – Trénoval jsem Emila… Zlo na konkrétních osudech lidí bolí více než to, co je pácháno na celých národech. Dovedeme se ztotožnit s jedincem a snad i trochu představit to utrpení. I právě proto stojí tato kniha za přečtení. A přemýšlení.

jan haluza mladi
JUDr. Jan Haluza, dvojnásobný vítěz Běchovic

Autorem knihy je vytrvalec Oldřich Koudelka, který dříve běhal maratony. Snad i tohle bylo důvodem, proč se společně s panem Haluzou pustil do knihy, která mapuje život tohoto statečného muže. Ano, proslavil se tím, že právě on trénoval v začátcích nejlepšího běžce století Emila Zátopka. Ale… Zatímco Emil o pár let později sbíral obdiv doslova po celém světe, Jan přežíval na pokraji života a smrti v trestaneckém lágře někde na jáchymovsku. Stal se z něho “MUKL” – Muž určený k likvidaci.

Pojďme ale ještě o pár let v čase zpět do minulosti. Jan Haluza vystudoval krátce před 2. světovou válkou práva. Řízením osudu se dostal v průběhu válečných let do Zlína, kde začal závodit za SK Baťa Zlín. V tu dobu byl již mistrem republiky v krosu. Zde se potkal s dalším výborným běžcem Tomášem Šallem a také s vyjukaným mladíčkem Emilem, který byl o osm let mladší. Dostal ho na starost. Od koho jiného by se měl nadějný mladík učit, než od dvojnásobného vítěze Běchovic (1943/1944). Byl to právě JUDr. Jan Haluza, který Emila udržel u běhání, což byla činnost, do které se musel alespoň ze začátku Emil hodně nutit.

haluza rad
 nositel řádu Tomáše Garrigua Masaryka II. třídy.

Pro nás běžce, je právě tato část knihy asi tou nejzajímavější. Přesto je nutné upozornit i na tu neběžeckou část. Válka skončila, moc postupně přebírali komunisté a těm se vzdělaný člověk pevných zásad, a navíc vyznávající desatero nehodil. Vykonstruovaný politický proces a absurdní obvinění odsoudil Jana Haluzu k šesti letům odnětí svobody. Společně s německými zajatci a jinými kriminálníky byl nasazen v uranových dolech.

Jaký byl život politických vězňů? Co vše museli snášet a kolikrát byl na pokraji smrti? To vše si při nevěřícným kroucení hlavou můžeš v knize přečíst. Měl štěstí. Dostal se z lágru živý. Přesto jeho další životní etapa s manželkou Věrou nebyla zdaleka idylická. I zde jim nakonec štěstí a pár věrných přátel přálo a oba se dočkali sametové revoluce. Z psance se stal hrdina.

Jan Haluza se konečně mohl setkat s manžely Zátopkovými. Jaké to setkání bylo? Necítil vůči Emilovi křivdu? Dočteš se v knize. Sám Emil prohlásil: “Nebýt Haluzy, nebylo by Zátopka“, a to bylo asi tou největší odměnou pro “Aliho” Haluzu. JUDr. Jan Haluza se nakonec dožil krásného věku 97 let. Prožil osud, na který bychom neměli nikdy zapomenout.

Hodnocení závěrem

+

Silná kniha s přesahem do dnešních dní. Čtivě napsána, bez zbytečných příkras.

Začátek knihy “patří” možná až příliš Emilovi. Pro čtenáře, kteří nejsou obeznámeni s jeho úspěchy a osudem to však je nezbytné.


Hodnocení:

5 2

Ukázka z knihy:

ukazka

Informace o knize:

VydavatelstvíTG TISK
Rok vydání2007
Počet stran180
Jazykčesky

Anotace:

Kniha bývalého vytrvalce a úspěšného autora poezie i literatury faktu, kterou nedávno vydal TG TISK, s.r.o. Lanškroun, seznamuje poutavou a neotřelou formou čtenáře se sportovními a životními osudy JUDr. Jana Haluzy, devítinásobného mistra republiky na středních a dlouhých tratích, dvojnásobného vítěze nejstaršího běžeckého závodu na světě Běchovice-Praha z let 1943 a 1944 a také člověka, který stál trenérsky na samém počátku zrodu pozdější legendy světového sportu Emila Zátopka.

Kniha hovoří jak o sportovní slávě, tak i o lidském zatracení i vzkříšení, když byl Jan Haluza neprávem obviněn koncem roku 1948 z vlastizrady a strávil v komunistických lágrech dlouhých šest let života, půlstoletí o něm nesměla zaznít ani zmínka, aby se dnes, ve svých třiadevadesáti letech stal vzorem mimořádné lidskosti, vůle, statečnosti a morální síly, zejména pro mladou generaci.

Knižní příběh Trénoval jsem Emila…z pera zkušeného autora Oldřicha Koudelky vychází ve špičkové grafické úpravě se spoustou dobových i současných fotografií, kresbami akad. mal. Marie Kovaříkové a může být vhodným dárkem pro každého, kdo má rád sport, lehkou atletiku i zajímavé a nestandardní životní lidské osudy.


Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.

25 Kc
Štítky: