Přeskočit na obsah

Úchvatné světové běžecké trasy

Kolektiv autorů – Jako by nestačily ty mnohé termínovky závodů či běžecké tipy na webových stránkách. Vždyť nabídka násobně převyšuje možnosti jednotlivce vyrazit všude tam, kam by chtěl. A do toho přijde ještě tato kniha, která si dala za cíl vytipovat ty nejlepší běžecké trasy na světě…

uchvatne bezecke trasy 1

Česká edice vyšla v nakladatelství Svojtka& Co., které má bohaté zkušenosti s vydáváním průvodců z edice Lonely planet. Tohle nakladatelství totiž stojí za originální verzí knihy Epic Runs of the World z roku 2019. 

Duch “průvodcovství” se opravdu nezapře. Kniha nás tak doslova protáhne celým světem od Afghánistánu až po Zátopkovu Kopřivnici. Přináší tipy nejen na běžecké trasy, ale také na mnohé více či méně známé běžecké závody. 

obsah
Obsah knihy Úchvatné běžecké trasy

Dočteme se tak o velkých městských maratonech v Londýně, Bostonu, Athénách, ale také o ultra trailových akcích typu BadwaterMarathon des SablesBarkley MarathonComrades Marathon, …  Lze říci, že tyto a další podobné závody tvoří zhruba polovinu knihy. Tou druhou polovinou jsou nezávodní běžecké trasy o různých vzdálenostech. Ať už na městských okruzích či někde v přírodě.   

Autor daného tipu nás tak protáhne nejen běžeckou trasou. Mnohdy přidá něco z historie daného závodu či z místa samotného. Vždy máme k dispozici také krátké shrnutí. Kde je start/cíl závodu, jak dlouhá je uvedená trasa, jak se na dané místo dostaneme, kdy vyrazit, kde najdeme více informací a co je dobré vědět. To vše se včetně fotografií vejde na cca 4 strany. Kromě “hlavního” tipu v dané oblasti si v závěru můžeme přečíst tip na další tři závody. Zde už se jedná o zhuštěnou formu na jednu stranu.

Svět je veliký a 328 stran prostě nemůže pokrýt vše. Nelze se divit tomu, že většina akcí se koná v anglicky mluvících zemích. Přesto se do knihy dostala také Česká republika. Dokonce dvakrát. Konkrétně se jedná o Běh rodným krajem Emila Zátopka. Po předchozích stranách, o těch světových NEJ trasách, tak vzbudí na tváři trpký úsměv začátek české epizody v dané knize (viz. Ukázka z knihy). Přesto je fajn, že si čtenáři o tomto závodě můžou přečíst. Smutnou skutečností je pouze to, že Dana Zátopková již žádný další ročník neodstartuje…

ukazka kniha bezecke trasy
Ukázka z knihy

Tím druhým českým zástupcem, nyní ve “vedlejší” kategorii, je Velká Kunratická, která se běhá od roku 1934. Do podobné kategorie závodů se dostalo také Slovensko. Uveden je nonstop běh hřebenem Nízkých Tater. Třetím pak do party v rámci bloku Východní Evropa je rumunský Transylvania Bear Race

Běžecké trasy v České republice

Z výše uvedeného je patrné, že výběr tras/závodů je trochu zvláštní. Osobně si myslím, že by české stopa mohla být spíše ve znamení Běchovic. Vždyť ty se běhají nepřerušovaně již od roku 1897. Tradici se podařilo organizátorům dodržet i v covidovém roku 2020, kdy řada jiných akcí odpadla tak rychle jako nehty ultraběžcům. O výběru závodu na východ či jihovýchod od nás by se dalo říci jistě totéž.

Co mě v knize chybí jsou jména autorů resp. recenzentů jednotlivých tras. U českého závodu je uvedena zkratka RA. Kdo četl knihu Dnes trochu umřeme  ví, že zkratka RA = Richard Askwith. Další zkratky jsou již velkou záhadou. Trasu v Lake District doporučuje autor DH – bude to Damian Hall, ambasador značky Inov-8? Možná ano. Jedná se o jediný článek, kde autor cituje značku a typ běžecké boty, kterou měl na nohách…   

uchvatne bezecke trasy

Tak či tak je to velmi povedená kniha plná inspirace. A pokud chceš udělat radost sobě či jiným, ber to jako skvělý tip na dárek.


Hodnocení:

4 0

Ukázka z knihy:

Úchvatný není první slovo, které vás napadne, když poprvé dorazíte do Kopřivnice na východním okraji České republiky. Možná vás začnou napadat slova lako “šedivá” nebo “funkční”. Komíny staré automobilky se tyčí nad uniformními betonovými paneláky. Hlavní kulturní atrakcí je muzeum automobilů a traktorů. Vše je tu ponuré jako za éry komunismu. Kopřivnice je však ve skutečnosti jeden z nejúžasnějších cílů, které může běžec navštívit.

Opravdu, běžečtí romantici sem přicházejí z celého světa, zejména v září, kdy si přijdou zaběhnout slavný 22,5 km dlouhý silniční závod. To, co dělá tento závod úžasným, jsou jeho původ a atmosféra. Napoví už samotný název závodu: Běh rodným krajem Emila Zátopka. Emil Zátopek je nejlepší ze všech vytrvalostních běžců v dějinách. Vyhrál pět olympijských medailí, držel 18 světových rekordů, prolomil nepřekonatelné hranice v bězích na 5000 m a 10 000 m. V roce 2013 ho časopis Runner’s World prohlásil nejlepším běžcem všech dob – na jakoukoli vzdálenost. A právě v Kopřivnici se Zátopek v roce 1922 narodil.


Informace o knize:

VydavatelstvíSvojtka & Co.
Rok vydání2020
Originální název Epic Runs of the World 
Počet stran328
JazykČesky

Anotace:

Pořádně si zavažte běžecké boty, neboť kniha Úchvatné běžecké trasy z nakladatelství Lonely Planet vás určitě inspiruje – najdete v ní popis 50 neuvěřitelných tras ve 28 zemích od Keni až po Kanadu, a navíc dalších 150 doporučených běžeckých tratí. V knize jsou popsány všechny typy tras od krátkých městských běhů a přírodních tras po maratony, kterým nelze odolat, či dálkové ultra běhy. Každá z popisovaných tras vás skutečně uchvátí a je úplně jedno, jaké běžecké úrovně dosahujete.


Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.

25 Kc