Přeskočit na obsah

14. ročník Ludgeřovická 15

Ludgeřovice – První březnová sobota patří již tradičně běžeckému závodu Ludgeřovická 15. Ten založil v roce 2010 Mgr. Lubomír Bardaševský a od roku 2016 v jeho pořádání pokračuje Běžecký klub Ludgeřovice pod vedením Martina Popka. Jaký tedy byl letošní 14. ročník? Rekordní. Nepadl sice rekord traťový, ale padl rekord v počtu účastníků závodu. Celkem se na start postavilo 249 běžců, kteří přijeli doslova z celé republiky. I tohle svědčí o stoupajícím věhlasu závodu, který přesahuje hranice Moravskoslezského kraje

spolecna 1 1
Běžci BK Ludgeřovice

Není naším cílem závod do nekonečna nafukovat. Vždyť i letošní počet návštěvníků (doprovod běžců, rodiče dětí, neběžící pořadatelé, …) překonal číslo 300, a to je téměř kapacita areálu. Rádi bychom z této akce udělali závod „výběrový“ o který se mezi běžci strhne souboj již při samotné registraci. Jak toho cíle dosáhnout? Každý rok se snažíme závodníkům přinést něco nového. Vycházíme ze zkušeností svých, ale i ze zpětné vazby, kterou od běžců dostáváme.

Jsou to mnohdy drobnosti, které nám v součtu umožní se odlišit. O jaké drobnosti se jedná? Lepší uživatelské rozhraní pro online registraci a platbu, vytrvalá kampaň na sociálních sítích, mini raut před závodem včetně teplého čaje, možnost si zvolit druh teplého jídla v cíli závodu, účastnická medaile pro všechny, kvalitní fotografie či video ze závodu nebo veselé cedule u banneru „Běžím v Ludgeřovicích“.

IMG 3635 1

Běžecké nadšence však do Ludgeřovic táhne i něco jiného. Jsou to jména velkých běžců, které můžou potkat osobně v Ludgeřovicích. Již potřetí k nám dorazil Marek Causidis, běžec evropské špičky na horských ultra tratích nebo Radek Chrobák (dvojnásobný vítěz závodu LH24). V letošním roce se poprvé podíval do Ludgeřovic Dominik Skokan (vítěz LHUT) a také „největší“ letošní jméno Tomáš Štverák. Tom už letos stihnul vyhrát LH24 a třeba v závěru roku 2022 stanovil rychlostní rekord při běhu po trase SNP – celkem 770 km z Dukly do Bratislavy běžel přes slovenská pohoří, kde nastoupal 30 km za 6 dní 19 hod 15 min a 17 s … Blázen? Možná. Nedělá to však jen sám pro sebe. Každý takto velký projekt spojuje s charitativní akcí na podporu nemocných dětí. Jen díky projektu SNP se mu podařilo vybrat 200 000 Kč.

IMG 3590 1
David Bíbrlík a Tomáš Štverák

Jsou to tedy ty zmíněné „drobnosti“ a ty „velké“ jména, které táhnou akci Ludgeřovická 15 stále kupředu. Nešlo by to však bez lidí. Pomáhá celý tým BK Ludgeřovice, ale také dobrovolníci za pouhý párek, pivo a děkuji. Nutno vzpomenout alespoň Květoslavu a Evu Popkovou, Pavlu Hudeczkovou, Libora Hudeczka, Rosťu Ševčíka, Marka Popka, Mirďu Važíka, Martina Pientku a Marii a Milana Jurčkovi. Díky!

Pro vítěze v jednotlivých kategoriích jsme měli letos nachystané hodnotné poukazy. Letošním sponzorem pro hlavní trať byla sportovna.cz, která rozdala poukazy na nákup zboží v celkové hodnotě 28 000 Kč, trať na 3 km sponzoroval e-shop bez.cz poukazy v hodnotě 6 000 Kč. Také skvělý! Velmi si vážíme podpory od obce Ludgeřovice a České unie sportu. Podpora rozvoje sportu tak není pouhou prázdnou floskulí v předvolebních slibech, ale reálným činem. Spokojeni tak mohli být i ti, kteří v závodě nevyhráli. Poslední šancí na výhru tak byla již tradičně bohatá tombola. Pro mnohé by to byl trest, ale tady převládala radost třeba ze startovného zdarma na Ostrava City půlmaraton, na RunCzech půlmaraton v Olomouci či na další regionální závody. Nechyběly ani láhve vína a výborného piva Rohan či dary od Motobaru 46, Elektro Paskuda a členů BKL.

kasna causidis
Marek Causidis a Markéta Kašná

No a jak vlastně dopadl ten 14. ročník? Vítězem se stal již zmiňovaný Marek Causidis z týmu Salomon (50:49). Druhý finišoval Martin Semerád z TJ Bižuterie Jablonec n/N (52:04) a třetí Tomáš Věnsek z Štefko running team (54:54).

Mezi ženami byla nejrychlejší Markéta Kašná TJ Jäkl Karviná (1:04:37) a obhájila tak loňské vítězství. Pro stříbro si doběhla Martina Mazáčová AKEZ Kopřivnice (1:05:25) a bronz získala domácí závodnice Natálie Kapcalová BK Ludgeřovice (1:07:04).

Součástí L15 je i závod Nordic walking, kde zvítězili Petr Cimprich Nordic walking Olomouc (1:48:13) a Marie Adamusová (2:01:06). Závod na 2,8 km vyhrál Milan Nehudek Jof-X-Team (10:19), který urval vítězství na svou stranu až v závěrečných metrech. Druhý skončil Tobiáš Pavelka SK Oceláci Ostrava (10:26) a třetí Michal Mazáč AKEZ Kopřivnice (10:58).

Mezi ženami zvítězila Vanessa Ďurajková Biatlon Ostrava (11:31). Druhá skončila Natálie Ester Kašná AK SSK Vítkovice (11:59) a třetí Petra Hartmanová Head Pro Team Opava (12:39).

No a jak se běželo mě? Řekl bych, že co rok, to zhoršení o dvě minuty. Není se však čemu divit. V “tréninku” běhám tempa kolem 5:45 min/km a tady v závodě to bylo 4:57 min/km. Nelze mít více, než na co máš. Doběhl jsem tak v čase 1:14:10 hod. na 88. místě ze 188 běžců.