Přeskočit na obsah

Did Not Finish: Misadventures in Running, Cycling and Swimming

George Mahood – Hledáš knihu, která ti pomůže se správně připravit na maraton, triatlon či plaveckou desítku? Knihu, kde dostaneš ty správné rady ohledně stravování, regenerace a potřebného vybavení? Tak hledej dál. Pokud čekáš zábavu a oddechové čtení, jsi tu správně. Přestaneš se bát DNF – Did not finish.

Did not finish - George Mahood

Knížka DNF: (Mis)adventures in running, cycling and swimming je první ze série šesti DNF, kterou autor napsal a publikoval prostřednictvím Amazonu. Nic nepotěší více, než cizí neštěstí. Konečně tak nebudu číst příběh o borcích, kteří obíhají svět, přepisují rekordy možného či napravují život sobě i jiným. Konečně jsem našel nějakého loosera. Objednávám a hned se pouštím do čtení.

Autor píše své vlastní prožitky, do kterých tak trochu sobecky uvrtal svojí ženu Rachel. Ideální příležitost jak být spolu. Prý. šel na to však postupně a po sérii běhů každý sám za sebe se jednoho dne postavili na start maratonu. Nejednalo se o žádnou silniční rovinku na pohodu, ale o Salcombe Coastal Marathon, který kopíruje část South West Path – jižního pobřeží v Anglii. To že se jedná o poměrně netradiční běh pozná čtenář hned v úvodu. Drtivou většinu soutěžících představují členové tzv. Hash House Harriers. Sami sebe označují jako “pijácký klub, který má běžecký problém”

Původ klubu sahá do roku 1938, kdy britští vojáci vyráželi v Kuala Lumpur na pravidelné týdenní běhy. To aby porazili kocovinu a mohli vypít více piv. Spolek je aktivně fungující a údajně je na celém světe registrováno přes 2000 těchto klubů. Každý týden vyráží běžci používající přezdívky se sexuálním podtextem (název “hash” napoví) na pravidelné výběhy z hospody do hospody a pořádají netradiční závody, kde důležitou roli hraje mouka. K čemu je potřeba? Dočteš se uvnitř knihy. Určitě to je inspirující nápad a třeba se dočkáme i v českém prostředí takového netradičního výběhu.

george mahood
George Mahood

Netradiční závod zvládl George i s Rachel a nejspíše to nedopadlo úplně nejhůř, a to i z hlediska rodinného soužití. Následuje tak maraton v Edinburghu. Pro mě osobně šance se vrátit zpět ve vzpomínkách a vzpomenout na vlastní zápolení s větrem. Tím důležitějším maratonem v knize je ten z Říma. Ideální příležitost na prodloužený výlet bez dětí. Přečteme si nejen o průběhu závodu, ale dostaneme také pár tipů co zajímavého ve městě vidět.

Dalo by se říci, že až do této části byla kniha velmi čtivá a plná běžeckých příhod. Vlastně i zkušenost ze společného triatlonu byla fajn. Konec knihy se však poměrně dlouho upíná k rodinné dovolené ve Francii (jako by trénink) a k plaveckému závodu na 10km v řece Dart – The Dart 10km Vzhledem k minimálnímu tréninku se však nedivím, že se tato zkušenost stala středobodem knihy.

Autor ke konci uvádí, že to stěžejní není to, jestli dokončí či nedokončí nějakou soutěž. Důležité je získat nové zkušenosti, posouvat své hranice, vítězit nad obavami a doufat, že u toho všeho ještě zažijeme něco zajímavého. Někteří by to mohli nazvat statečností, jiní stupiditou. Překonávání těchto výzev či hranic se naše komfortní zóna bude zvětšovat. A to je to podstatné. Není žádnou ostudou si na závodě zapsat DNF, protože za každým nedokončeným závodem je snaha se o to pokusit. A DNF je tedy lepší než DNS (did not start).

132541004 3590628807685681 6618290668321802225 n

Jak už bylo uvedeno v úvodu, knih ze série DNF s různými podtituly je celkem šest. Dalších sedm knih George, povoláním svatební fotograf, napsal o zážitcích ze závodu Ironman, o výletech s rodinou či o toulání britskou krajinou. Nebudou to stěžejní literární díla, přesto stojí za přečtení. Radost ze života a z každého dalšího dne z nich jen čiší. No aby taky ne, když se Georgovi podařilo překonat rakovinový nádor v oblasti páteře…


Hodnocení:

3 9

Ukázka z knihy:

I shot myself in the foot by entering Rachel into the Edinburgh Marathon as a surprise Christmas present the previous year. At the time, she felt shocked and a little annoyed. But despite hitting some pretty dark places towards the end of ‘her first marathon, it was clear she wanted to do another. I felt she might almost be disappointed if I didn’t sign her up for a marathon as a present the following Christmas. And a marathon weekend away somewhere together also meant that I got to enjoy her Christmas present too.

So, I entered us both into the Rome Marathon. Friends thought it was odd that we would go all the way to Italy to run a marathon. You know you can go to Rome and not run a marathon? they would say.  That´s true, but it would be harder to convince the grandparents to babysit without the marathon. Plus, running 26.2 miles around a city is a pretty effective sightseeing tour 


Informace o knize:

VydavatelstvíAmazon
Rok vydání2021
Počet stran138
JazykAnglicky

Anotace:

Is running a marathon with your partner a wise idea?
What about taking part in a triathlon together?
George is about to find out as he and his wife Rachel put their marriage to the test.

Now settled into life in Devon with their three children, they try to encourage a more active family lifestyle with camping holidays, family bike rides, hill-walking and canoe trips. But things rarely go smoothly.

Meanwhile, George continues to set himself ridiculous challenges. Having been a complete novice swimmer only a year earlier, he decides to confront his incompetence head-on. By signing up for a 10km swim. How hard can it be?

Anyone reading George’s books hoping for useful training tips for their own adventures and challenges might be disappointed. His training methods and pre-race preparations are unconventional and perhaps not recommended, but there might be some nuggets of unintentional wisdom amongst the chaos.

Did Not Finish is a series of books about George and his family’s adventures in running, cycling and swimming. From ultramarathons to triathlons, 10k swims to European cycling adventures, George promises fun and laughter every step, pedal, and paddle of the way.


Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.

25 Kc