Dirk von Gehlen – Kniha Minutový maraton vyšla s podtitulem “Z nuly na 42,195 minut za 8 týdnů” a k tomu s nálepkou Bestseller pro začínající běžce. Pro mě osobně dostatečná kombinace k tomu, aby mě to od zakoupení knihy odradilo. Mám pocit, že těch návodů a lifestylových článků o běhání je všude až moc. Tak proč další publikace. No ani běh nepřináší vždy pouze potěšení, takže jsem se pustil do čtení…
Zvládnete běžet 42 minut v kuse?
Autorem knihy je Dirk von Gehlen, novinář a nadšený běžec. Pravidelně přispívá do novin Süddeutsche Zeitung, kde v redakci i myšlenka minutového maratonu vznikla. Na čem je tato myšlenka založena? Na jednoduché výzvě. Zvládnete běžet 42 minut v kuse? Že ne? A chtěli byste? Díky správnému načasování na období covidové pandemie a tedy omezené možnosti sportovat se běh dostal opět na výsluní. Výzvu absolvovalo více než 10 000 běžců a pokud uvažuješ o běhání i ty, tak neváhej a přidej se.
Pohybový aparát člověka se jmenuje pohybový proto, že se má hýbat. A běh je společně s chůzí nejpřirozenější pohyb a navíc k němu ve srovnání s jinými sporty skoro nic nepotřebujete. Je to snadné. Nazujte boty a běžíte! Ale zas tak jednoduché to být nemusí, zvlášť, když celý den sedíte u počítače a skoro nic jiného neděláte. Je tu riziko přepálení začátku, zranění, nesprávných návyků. A o tom tahle kniha je. Nabízí udržitelný plán a rady, jak se nezničit a u běhání vytrvat.
Kapitola 1. – Vědění
První část knihy s názvem Vědění obsahuje 42 kapitol (jak příznačné, že?). No kapitol. Jsou to spíše fejetony, krátké články, z novin, které vyšly v Süddeutsche Zeitung. Méně je opravdu více, takže nečekej žádné obsáhlé texty a reklamní balast. Jak na běh v dešti? Jak na koupi bot? Proč švihadlo? Běžecké skupiny. To a dalších 38 kapitol je obsahem kapitoly první.
O běhání existuje spousta pravidel, které se mnohdy můžou vylučovat. Jak se zorientovat v tom, co je pravda a co ne? To nabídne poslední kapitola 42, která přináší anketu účastníků Minutového maratonu a odborníci na běhání. Na stupnici 1-6 hodnotí jednotlivé rčení (např. Trénink běhu je dobrý a důležitý, ale nestačí. Měl bys každopádně zařadit i trénink stability) o běhání a ty máš tak možnost si utřepat své názory. Zmínění odborníci zde nejsou anonymní, ale jejich přehled a základní představení je uvedeno na str.70 a 71.
Kapitola 2. – Běhání
Běhání. Jdeme na to! Praktická část knihy, která je rozdělena do 8 týdnů, tak jak název knihy slibuje. Vždy najdeš v úvodu kapitoly komentář “proč” a následně týdenní rozpis. Vše jasně a přehledně i pro naprostého lajka.
Kapitola 3. – Dokumentace
Tvůj běžecký kalendář, kvůli zkušenosti, působící na sebe sama. Klíčem k úspěchu je úspěch a neexistuje lepší cesta pro podporu našich výkonů, než si tyto zapisovat. A k tomu slouží kapitola č.3 knihy Minutový maraton. Co dvojstrana knihy, to jeden měsíc. Co měsíc, to počet dnů a místo pro Tebe si zapsat dnešní výkon. Souvislý běh, 20 minut. Třeba. Nic více není potřeba.
Kapitola 4. – Interviews
Zde najdeme tři rozhovory s odborníky na běhání. Běžecký a vytrvalecký trenér Michael Arend – Sport by nás měl těšit, Katrin Dörre-Heinig – Přestávky jsou důležité pro všechny a Jan Fitschen, evropský mistr na 10 000m – Zavaž si boty a vyběhni. Přesvědčí tě, že teď jsi na správné cestě a že zbytek je opravdu jen a jen na Tobě.
Po 8 týdnech…
Funguje kniha a v ní uvedené rady? Nevím. Neřídil jsem se dle ní, protože jsem vyběhl svoji vlastní cestou již před několika lety. Sem tam jsem doběhl do slepé uličky a musel se vrátit kousek zpět. A i tohle patří k poznání. Pokud uvažuješ o tom, že začneš běhat, zkus si přečíst tuto krátkou a výstižnou knihu. Třeba těch slepých cest potkáš o poznání méně, protože vše potřebné již bylo napsáno. Máš to uvnitř.
Hodnocení:
Ukázka z knihy:
14. Běžecké skupiny
Běžecký kouč Michael Arend v rozhovoru pro Minutový maraton radil začátečníkům, aby před tím, než vyběhnou, o běhání moc nepřemýšleli.
Dát na vlastní pocit je do začátku nejlepší rada. Neboť: „Když budeme chtít mít potěšení, je to už z 90 procent správně.” A to se daří lépe, když člověk nebude běhat sám. Běžet ve skupině je mnohem veselejší, pokud se ovšem člověk neustále neporovnává s okolím a nepokouší se být rychlejší než ostatní. Ale kdo najde skupinu, v níž najde nejen své tempo, zájmy a možná dokonce i témata společných rozhovorů, ten bude mít nejen dříve radost ze svého oblíbeného sportu, ale také najde správnou míru a motivaci.
Zaprvé: Běhání ve skupině nás ochrání před tím, abychom běhali příliš rychle, protože při rozhovorech se budeme automaticky držet základního pravidla pro rychlost: Mluvit, ale ne zpívat (více o tom str. 76, BĚHÁNÍ, 1. TÝDEN). A zadruhé: Běžecká skupina může podporovat naši motivaci, neboť je obtížnější odřeknout účast, když víme, že přátelé již čekají,
Informace o knize:
Vydavatelství | IFP Publishing |
Rok vydání | 2023 |
Počet stran | 144 |
Jazyk | česky |
Anotace:
Pro všechny, kdo se cítí být z formy a chtějí s tím něco udělat. Informace, rady, tréninkový plán jak se nezničit hned na začátku. Pohybový aparát člověka se jmenuje pohybový proto, že se má hýbat. A běh je společně s chůzí nejpřirozenější pohyb a navíc k němu ve srovnání s jinými sporty skoro nic nepotřebujete. Ale zas tak jednoduché to být nemusí, zvlášť když celý den sedíte u počítače a skoro nic jiného neděláte. Je tu riziko přepálení začátku, zranění, nesprávných návyků. Potřebujete dobrý udržitelný plán a rady, jak se nezničit a u běhání vytrvat!
Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.