Přeskočit na obsah

První stopa

Markéta Peggy Marvanová – První stopa – “Hic sunt leones” je napsáno ve starých mapách. “Zde žijí lvi” tak bylo synonymem pro neprobádaná území, která čekala na příchod “civilizovaného” bílého muže. Peggy má smůlu. Takřka vše na naší planetě již bylo objeveno. Pokud by se narodila před sto lety, byla by to určitě ona, která by vyrazila (beztak na kole) namalovat kus nové mapy. A dost možná by se jednalo o nějakou zapadlou oblast v Laponsku. Máš pocit, že kolo a zasněžená krajina k sobě moc nejdou? Čti dál.

První stopa - kniha Markéta Peggy Marvanová

Právě do této oblasti za polárním kruhem jí zavála její vnitřní touha. Neobjeví nová místa, ale třeba objeví něco sama v sobě. A to rozhodně není k zahození. Ve dvaceti letech tak poprvé vyráží na sever Finska. Cílem je město Rovaniemi, které leží pouhých 6 kilometrů od polárního kruhu. No cílem… Bylo vlastně startem. Běžel se tam závod Rovaniemi 150 – 150km severskou krajinou, který Peggy zvládla a skončila na druhém místě mezi ženami. Možná tam někde vznikla ta láska k zasněžené krajině.

Jméno Peggy Marvanové mě nebylo neznámé. Sem tam na mě vykoukla na sociálních sítích, sem tam byl nějaký článek na internetu. Podvědomě jsem jí měl spojenou s kolem a se zážitky, které jsou opravdu extrémní. Vždyť hned po návratu z Finska odlétla do Ameriky na závod horských kol. Tour Divide – 4500 km dlouhý závod z Kanady k mexickým hranicím. Nebe, peklo, ráj. Více si přečteš v její knižní prvotině – Cesta za štěstím. Zvládla i tohle, a tak mohla pokračovat ve svém severském objevování.

Lapland Extreme Challenge

Nezvolila si malý cíl. Chápu tak již věnování, které mě Peggy napsala do této knihy: “Velký cíl dává životu velký smysl“. Lapland Extreme Challenge je skutečná výzva o délce 1000km, kterou musíš zdolat vlastními silami v limitu třiceti dnů. Závod, který existoval, ale který nikdo nedokončil. Čeká tahle trofej opravdu na někoho, kdo pochází z mírného klimatického pásu, ve kterém leží Česká republika? Pochybovalo spoustu lidí, včetně organizátora závodu Alexe Casanovy.

bivak 1

Rok 2016 byl v Laponsku extrémní i co se zimy týká. Tolik sněhu si místní nepamatovali. Obavy pořadatele závodu tak byly asi opravdu oprávněné. Přesto to Peggy společně se svým přítelem Adamem Záviškou nevzdali a vyrazili kupředu vstříc sněhu a mrazu. No a jak jinak než na kole… Brzy taky pochopíš název této knihy. První stopa. Činnost, která ti vezme spoustu energie. Zvládnou to?

lapland challenge marvanova zaviska
Peggy Marvanová a Adam Záviška

Pojďme ale ke knize samotné. Ta je psána formou deníku. Velmi čtivě napsaného deníku. Čtenář tak má pocit, že je opravdu součástí dění (a to i v případě, že čteš knihu uprostřed léta). Den za dnem tak řešíme problémy, které v běžném světě ani nepostřehneme. Tyto zápisky jsou prokládány vysvětlením tam, kde je to potřeba. Dozvíš se tak informace o omrzlinách, oznobeninách, lišejnících, fat bajku, finských přístřešcích…a dalších praktických věcích, které musíš znát, pokud chceš sem na sever.

lapland challenge srub

Extrémní zima měla extrémní nároky. Sněžné kolo se ukázalo jako ne úplně vhodné. To by ale nebyla Peggy, aby si tohle zaškrkla jako nesplněno. “Tento závod musím dokončit, jinak nebudu mít klid“. Sama o tomto byla přesvědčena, teď ještě přesvědčit Adama. Povedlo se. Druhá etapa knihy může začít. Rok 2017 a další ročník závodu Lapland Extreme Challenge. Tentokráte jsou lépe vybaveni. Vyplatí se rok přípravy? Fyzické i materiální? Ponoř se do čtení den za dnem a drž jim palce – budou to potřebovat.

krest knihy prvni stopa

+

Deníková forma je velmi čtivá. Žádné nekonečné odstavce a žádná zbytečná omáčka. Vše proloženo fotkami, které krásně dokreslí laponskou zimu. Super je i vložená mapka, kde můžeš sledovat jejich putování.

Po přečtení knížky zjistíš, že můžeš všeho dosáhnout, když máš jasný cíl a pevnou vůli. A to může pár lidí skutečně nasrat 🙂


Hodnocení:

5 2

Ukázka z knihy:

Jen co přicházíme k jednomu z těchto srubů, vychází nám naproti paní, která jíž od pohledu vypadá míle pro svůj decentní a hřejivý úsměv. Zdraví nás  plynulou angličtinou a vykládá příběhy ostatních, co tu kolem jejího srubu prošli. Včera večer sem k ní dorazil Antonio. Měl rozseknutou a krvavou. bradu. Zavolal si odtud taxíka a odjel do nemocnice na šití. Prý se mu to večer při sjíždění kopce moc rozjelo a upadl. Do obličeje mu pak narazily jeho sáňky naložené na 70 kilo, které měl jako jediný z nás k sobě přichycené provazem namísto tažných tyčí. Jestli se na trať vrátí, se neví. Později večer pak dorazil Petr. Komunikace s ním prý byla obtížnější kvůli jazykové bariéře, ale poradili si s pomocí překladače. Spal na tomto místě pod venkovní pergolou a odešel brzy ráno, přibližně dvě hodiny před námi.


Informace o knize:

VydavatelstvíMarkéta Marvanová
Rok vydání2018
Počet stran232
JazykČesky

Anotace:

Lapland Extreme Challenge, skutečně extrémní výzva o délce 1000 kilometrů, které musíte zdolat vlastními silami nehostinným, mrazivým a zasněženým Laponskem v limitu třiceti dnů. Od svého počátku v roce 2014 odolávala všem vyzyvatelům. Jak to dopadlo, když jsem se na start postavila já a můj přítel Adam Záviška?


Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.

25 Kc