Přeskočit na obsah

Running The World

Nick Butter – Šílených, nejen, běžeckých nápadů je mezi lidmi spoustu. Running the world není výjimkou. Mnozí sní, jiní se nebojí a udělají ten pomyslný krok kupředu. Nick snil o tom, že bude prvním člověkem na světě, který zaběhne maraton v každé zemi světa. Podařilo se. Začal v Kanadě a skončil v Řecku. 196 zemí, 674 dní a 8 271 km.

Running The World recenze knihy

Jak začít? Snad tím, že tato kniha se řadí k těm nejlepším, které jsem o běhání přečetl. A že těch knih o běhání nebylo málo se můžeš přesvědčit na uvedeném odkazu. Čím je tato kniha tak jedinečná? Proběhneš se v ní doslova po celém světě. Co země, to příběh. Co země, to většinou noví lidé, které Nick víceméně náhodou potkal. Lidé, kteří mu umožnili si splnit svůj sen. Cíl byl jasný již na začátku. Uběhnout maraton v každé zemi světa. Přesto se cílem stala samotná cesta po které by jsi měl vyběhnout i Ty – alespoň knižně.

Running the world – cesta kolem světa začíná

Osudným bylo pro Nicka setkání s Kevinem na Marathon des Sables. Tomuto chlapíkovi diagnostikovali karcinom prostaty. Jeho věta, “Je potřeba život žít, ne jen čekat na diagnózu” byla pořádnou inspirací pro Nicka se pohnout kupředu za svým snem. Věci se daly do pohybu a za výrazného přispění rodiny se Nick vydal do světa. Cesta začíná v Torontu a končí symbolicky v Athénách, kde běží svůj poslední maraton z města Maraton.

maraton v kazde zemi sveta

Nick proběhl opravdu celý svět. Z každé země přináší autor v knize svůj mikro příběh. V knize tak najdeš 196 mini kapitol z jednotlivých zemí. Nick běžel sám, s kamarády, ale velmi často úplně s neznámými lidmi. No a také s velmi známými lidmi. Na cestu se s ním vydalo rovněž 9 prezidentů či 41 britských ambasadorů. Celkem potkal přes 5 000 spoluběžců z nichž mnozí se stali jeho životními kamarády. Našli se i takoví, kteří byli zcela zásadní pro úspěšnost celé mise.

To co je na knize rovněž zajímavé, je cele pozadí této šílené logistické operace. Nick absolvoval celkem 455 letů přes 499 letišť světa, 18x cestoval vlakem, 50x autobusem, 290x taxíkem, 29x metrem a 11x stopem. Šílená byla i ekologická stopa, kterou se snažil autor ze 100% kompenzovat. Krom toho běžel všechny maratony ve znamení charity a boje proti rakovině prostaty. I díky 700 rozhovorům do médií tak získal přes 200 000 liber. Je jasné, že tohle by sám nedal. Obrovskou podporou mu byla rodina, která logistiku na dálku zařizovala. Letenky, víza (bylo potřeba 9 pasů), hotely, organizování jednotlivých dnů, …

motto running the world

To nejsnadnější tak bylo opravdu samotné běhání. I to si však vyžádalo svoje extrémy. Nick běžel v teplotách -25°C, ale také v +59°C, proběhal 22 párů bot, vypil cestou 1 200 litrů vody, spálil 690 000 kalorií. Nevyhnuli se mu ani zdravotní potíže. 34 maratonů odběhl s otravou z jídla, 3 maratony s infekcí ledvin, 1x ho srazilo auto a 1x ho pokousal pes. Divocí psi byli snad největší problém, zejména na tichomořských ostrovech. Knihu jsem četl v Albánii, takže jsem si problematiku volně pobíhajících psů mohl užít opravdu naplno – více v článku Tipy na běhání v Albánii.

Mnozí by Nickovi mohli závidět. Dostal se na luxusní místa. Dostal se však také do Sýrie, Afghánistánu, Iráku a podobných zemí. Viděl skutečnou chudobu světa, která s ním opravdu otřásla. Byly to místa, kdy i pro něj šlo opravdu do tuhého. Přesto i tam potkal lidi, kteří chtějí s radostí žít a ne bojovat za nesmysly jiných. Držel jsem tomu chlapíkovi palce. Bylo jasné, že rekord ho nemine, ale chtěl zažít ten symbolický řecký závěr. Podařilo se a jsem opravdu rád, že to stihl takřka na měsíc přesně, než světem začal řádit Covid-19…

Nick a Kevin doběhli společně do cíle
Nick a Kevin doběhli společně do cíle

Nick je stále běhající Angličan, kterého můžeš sledovat třeba na Instagramu. Jaké je vlastně to jeho poselství z knihy? Pokud jsi muž nad 40 let, neváhej a nech se preventivně vyšetřit na rakovinu prostaty. No a pokud to této kategorie nezapadáš, určitě znáš někoho kdo ano. Zkus ho přesvědčit. Nickovi se to podařilo a zachránil tak život několika lidem.

+

Úžasná kniha, úžasný příběh a důkaz, že běh spojuje lidi po celém světě. Nick přináší svědectví o tom, že drtivá většina lidí je ochotných podat pomocnou ruku, a to i v zemích kde by to člověk nečekal. Máme v sobě předsudky, které právě cestování dovede odbourat. Je potřeba vyrazit. Pokud ne fyzicky, tak alespoň knižně.

Na konci knihy je uveden seznam i některých výše citovaných parametrů celé trasy. Najdeš tam seznam věcí, které měl Nic s sebou, seznam hotelů kde spal i lidí, kteří mu pomohli. Bylo by zajímavé vidět i celkový rozpočet této monstrózní cestovatelské operace.


Hodnocení:

5 2

Ukázka z knihy:

Prague, to me, conjured up images of stag dos and Brits abroad giving us a bad name, but the stunning architecture and the hustle and bustle of the riverside endeared the city to me, and I was looking forward to pounding its streets. Could do with fewer cobbles though.

I enjoyed a lie-in followed by a breakfast that was very much about quantity rather than quality, followed by a relatively late start to the run. I’d be running with a guy called Nik (full name Dominik), who was 16 and had never run a marathon before. Nik’s dad had driven the 200 kilometres to the city so his son could run with me. They’d even paid to stay overnight to be ready for a morning start.


Informace o knize:

VydavatelstvíTransworld Publishers Ltd
Rok vydání2020
Počet stran464
JazykAnglicky

Anotace:

On January 6th 2018, Nick Butter tied his laces and stepped out on to an icy pavement in Toronto, where he began to take the first steps of an epic journey that would see him run 196 marathons in every one of the world’s 196 countries. Spending almost two years on the road and relying on the kindness of strangers to keep him moving, Nick’s odyssey allowed him to travel slowly, on foot, immersing himself in the diverse cultures and customs of his host nations.

Running through capital cities and deserts, around islands and through spectacular landscapes, Nick dodges bullets in Guinea-Bissau, crosses battlefields in Syria, survives a wild dog attack in Tunisia and runs around an erupting volcano in Guatemala. Along the way, he is often joined by local supporters and fellow runners, curious children and bemused passers-by.

Telling their stories alongside his own, Nick captures the unique spirit of each place he visits and forges a new relationship with the world around him. Running the World captures Nick’s journey as he sets three world records and covers over five thousand miles. As he recounts his adventures, he shares his unique perspective on our glorious planet, celebrates the diversity of human experience, and reflects on the overwhelming power of running.


Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.

25 Kc