Přeskočit na obsah

Trojboj s draky

Lenka Vrtišková Nejezchlebová – Už jsem to tady psal v případě knihy Příběh české rekordwoman. V Levných knihách se dají za cenu piva fakt sehnat velmi zajímavé knihy. Třeba tahle je nyní k mání za 49 Kč, případně na Knihobotu dokonce za 27 Kč (a fakt nemám ani od jednoho provize :)) Trojboj s draky je příběh bývalého českého triatlonisty Tomáše Slavaty. V knize však nejde ani tak o sport jako takový, ale o životní příběh malého chlapce, který se stal tím, kým se stát vlastně ani neměl. Tedy teoreticky…

trojboj s draky

Malý Tomáš vyrůstal v rodině, která do ideálu měla daleko. Matka mnohdy více než děti preferovala alkohol a otec se střídal “ob jeden rok”. Výchovu tak získal převážně od svých dvou starších sester. Ty se však postupem času staly spíše přítěží než oporou. Přesto mu rodina nebyla lhostejná a kromě těch dříve jmenovaných, se Tomáš dovedl postarat i o své synovce. I tam však musel hodně bojovat…

Z předchozího textu i samotné anotace je jasné, že tady to o sportu příliš nebude. Ten hraje vedlejší, i když zásadní roli. To možná díky němu,… ne, to určitě díky němu se Tomáš nezbláznil a dovedl se postavit na vlastní nohy. V dětství tak prostřednictvím sportu ubíjel svoji hyperaktivitu a v dospělosti frustraci. Přesto to dotáhl ke špičkovým výsledkům v terénním triatlonu, které ho dostaly až do reprezentačního výběru.

7b369bdca28f3b618789300ec11a1b73
Tomáš Slavata s přítelkyní

Co činí knihu výjimečnou je samotný způsob zpracování. Svůj velký podíl na tom má novinářka Lenka Vrtišková Nejezchlebová, kterou si můžeš pamatovat z MF Dnes (z dob ještě normálních) nebo z časopisu Týden (rovněž tak). Nyní její články najdeš v Deníku N. Příběh je totiž převyprávěn jí samotnou, ale kromě si vždy po stranách knihy přečteš i pohled Tomášův. Ten dokresluje prezentovaný příběh.

Celá kniha by mohla mít nádech osobního PR Tomáše Slavaty. Vždyť ten příběh je takřka jako z filmu. Pohled na životní cestu Tomáše však není pouze jednostranný. V knize si lze přečíst rozhovor se všemi zúčastněnými. Nechybí Tomášovy sestry Monika a Veronika a nechybí ani rozhovor s matkou. Z níže uvedené “Ukázky z knihy” je patrné, že pohled nebyl autorkou knihy korigován. Přečíst si můžeš rovněž rozhovor se synovci Mirkem a Lukášem, které si Tomáš osvojil z dětského domova, a to v pouhých 21 letech. S Mirkem se to povedlo, ale díky Lukášovi zažil Tomáš déjà vu. I on však má svůj prostor v knize se vyjádřit.

obrazek knihy
Ukázka z knihy; Zdroj: Knihobot

Jak kniha skončí není důležité. Vyšla v roce 2018 a od té doby uběhlo už hodně let. Popisuje život, který se mění velmi hekticky – zejména u Tomáše. Příběh můžeš sledovat online třeba na webu Tomáš Slavata. A pokud budeš chtít udělat o kus více, můžeš podpořit charitativní projekty, kterými Tom vrací do normálního života jiné znevýhodněné děti.


Hodnocení:

4 0

Ukázka z knihy:

z rozhovoru autorky knihy s Tomášovou matkou

Jak předběhl tramvaj a změnilo mu to život? Proč ta ironie v hlase?
No já bych mu dala pár facek, neměl co běhat vedle tramvaje! Z pohledu mámy. Ale kromě toho, ta tramvaj, jestli jede dvacítkou… maximálně. A bývají tam zácpy, tak to stojí. No ale pěkný příběh, no…

Ani rychlost dvacet kilometrů v hodině není na sedmiletýho kluka špatná. A hlavně ho to nakoplo do dalšího života, to je přece důležitý.
Spíš to jelo mezi zastávkama dvacet minut… Ale to je jedno. Měli hezký dětství, jezdili jsme na výlety.

Budu se vás ptát na nepříjemné věci, ale neberte to prosím jako útok. Ne, ne, ne, ptejte se, já vám na to budu odpovídat…

Když jsem mluvila s Tomášem, Monikou i Veronikou, tak oni vám nic nes vyčítají, snaží se vás nesoudit a zpětně ty věci pochopit. Prý jste se snažila určitě maximálně, jen vám to nevycházelo. Mají pocit, že jste si špatně vybírala muže a že jste pak byla nešťastná a zoufalá a z toho ta atmosféra taky pramenila…
Ale tak já jsem byla pětkrát vdaná, to zas nebylo tak hrozný.


Informace o knize:

VydavatelstvíCosmopolis
Rok vydání2018
Počet stran160
Jazykčesky

Anotace:

Sám vyrostl v rodině bez otce, s matkou alkoholičkou, kde nechybělo násilí. Jednoho dne tento malý, vysmívaný a koktavý Tomáš dobíhal tramvaj a předběhl ji. Cestující mu zatleskali – a tehdy se v něm něco zlomilo. Stačilo malé ocenění okolí a začal běhat, získal motivaci něčeho dosáhnout.

Když pak v patnácti letech otěhotněla Tomášova starší sestra (a za nějaký ten rok podruhé), skončili její synové v dětském domově. Tomáš se rozhodl, že je získá do péče. Bylo mu 21 let. Dnes má v péči další dva kluky z dětského domova. V době, kdy se naplno věnoval svým synovcům a docházel do zaměstnání, vypracoval se v kvalitního sportovce (terénní triatlon Xterra). Tomáše sport zachránil. Nyní investuje svůj čas do dětí, které vyrůstají v dětských domovech nebo v sociálně slabých poměrech, a snaží se jim dodávat životní motivaci a naději. Jeho cílem je hledání dětí, které si o pomoc neumějí říct či se stydí.

Pro děti z domovů pořádá ročně až 50 akcí, mezi nimi i tzv. Triatlonovou Tour – což je série triatlonových závodů, které jsou po celé České republice od roku 2011 pořádány pro děti mezi 7 a 18 lety. Tento projekt zapojuje jak děti z dětských domovů, tak děti z běžných rodin a přirozenou cestou je svádí dohromady.

„Je to příběh statečného a silného rytíře. A taky trochu koktavého a plachého. Je mu osmatřicet, ale pořád bojuje s draky. S draky tam venku i s draky ve své hlavě. Bojuje za spravedlnost, za lásku, za děti, ale taky sám za sebe. Sílu mu dodává potlesk, oslabují ho nálety nočních můr. Někdy to jsou ozvěny dětství, které prožil v domově zamořeném alkoholem, násilím a nestálostí, jindy dozvuky proher a bezmoci z posledních let. Už tolikrát spadl z koně, ale pokaždé vstal. A pořád běží dál.
Často vyhrává, ale vyhráno nemá. Hlavy drakům dorůstají… „


Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.

25 Kc
Štítky: