Přeskočit na obsah

Víc odvahy

Lenka Vacvalová – „Jestliže se vám podaří najít způsob života, který by vám vyhovoval, zbývá ještě k takovému životu najít odvahu.“ řekl americký spisovatel a oscarový scénárista John Irving. Cestu za hledáním odvahy popsala slovenská autorka ve své první knize Najdu odvahu. Lenka je ale dobrodruh na volné noze. Brzy tak bylo jasné, že nalezená odvaha stačit nebude. Vyšší cíle si žádají více odvahy. A tu se Lenka vydala hledat do španělských Pyrenejí.

kniha Víc odvahy - Lenka Vacvalová

Kniha Víc odvahy je tak volným pokračováním knihy Najdu odvahu. Nenavazuje dějově, není nutné číst knihu první, aby jsi se jako čtenář neztratil v knize druhé. Přesto tohle doporučuji. Knihy totiž nejsou prostým přepisem běžeckých dobrodružství. Běh formuje myšlenky a ultra ti v běhu formuje život samotný. Spousta času na přemýšlení v kombinaci s fyzickým vyčerpáním ti lépe umožní poznat sama sebe a pochopit druhé. A o tohle poznání se chce autorka s námi podělit.

Červenou turistickou značku z Cesty hrdinů SNP, která se v délce 770km táhne celým Slovenskem, z první knihy vyměnila Lenka za stejnou barvu, která značí trasu GR11 ve španělských Pyrenejích. Připrav se tak na trasu dlouhou 880km s maratónským převýšením 42km. Cesta tě provede od Atlantického oceánu ke Středozemnímu moři.

gr11 trasa
Lenka Vacvalová, Foto: Jan Poláček

Kniha je rozdělena po dnech do jednotlivých kapitol. Co kapitola, to den. Co den, to příběh. Vlastně těch příběhů je několik. Popis běžecké části tě nemůže minout. Nečekej však průvodce či cestopisné zpracování. Mnohem větší důraz je kladen na pocity jak běžkyně samotné tak celého podpůrného týmu. Tím byl Lence přítel (tehdy) a manžel (dnes) Honza Poláček. V týmu ho doplnil osobní kouč Jan Kempa, který se s Honzou střídal v běžeckých úsecích a tajemná N., která měla na starosti výživu.

První dny byly pro celý tým opravdu kruté. Pokud by někdo Lenku ztvárnil jako komiksovou postavičku, měla by ke své běžecké vestě přivázaný na provázku černý mrak. Ten se jí totiž držel i na této trase. V nížině ji zkrápěl déšť a ve vysokých sedlech jí čekalo po pás brodění ve sněhu. Září jako z pohádky… Extrémní fyzický výkon si žádal vydatnou stravu na doplnění energie. Teoretické poznatky se však nepotkávaly z praxí. Po prvních dnech bylo jasné, že tento tým fungovat nemůže.

Každá kapitola však přináší i kousek více než jen pohled na “aktuální” situaci. Běh třídí a tříbí myšlenky. Lenka se tak vrací ke svým prožitkům za uplynulé roky. Zde lze říci, že kniha naváže svou podobností na tu předchozí. Ocenit je nutno zejména otevřenost s jakou Lenka vypráví o svém “já”, o pochybách i chybách, které udělala i neudělala.

vacvalova polacek
Foto: Jan Poláček

Víc odvahy?

Kilometry i únava postupně narůstá. Skoro tři týdny v pohybu si vybírá svoji daň na fyzické i psychické odolnosti. Cíl je však už na dohled. Moře. Tam někde na horizontu dnešního večera. Co je však cíl? Dotknout se moře? Z pohledu tohoto projektu určitě ano. Z pohledu Lenčina života je tohle ale opět začátek pro další životní etapu. A není to konec ani pro Tebe, čtenáře této knihy. Čeká tě červená turistická značka, po které Ti doporučuji se vydat. Snad tak najdeš odvahu i Ty.

+

Zvládnout 880 km se 42 vertikálními kilometry je neskutečný výkon. Přesto popsat v knize čistě běžeckou část by byla tak trochu nuda. Běh, jídlo, běh, zima, jídlo, zima, běh, spánek a tak 18x dokola. Tomuto se autorka vyhnula. A dobře udělala. Zážitky z trasy místo toho nahradila za pocity své duše. Knihu to dělá pestřejší a věřím, že i hodnotnější. Kniha je navíc krásně zpracována a má danou jasnou strukturu. Potěší a inspirují i barevné fotografie.

Pořád se nemůžu smířit s tím, že čteme knihy slovenských autorů přeložené do českého jazyka. Ochuzujeme tím sami sebe a zvětšujeme hranice pro mladší generaci. A to je škoda.


Hodnocení:

5 2

Ukázka z knihy:

Jaké jsou vaše slabosti, když musíte běhat ultra? Rozuměl bych tomu, kdybyste byla nějaká ošklivka, ale přede mnou sedí krásna žena, tak mě zajímá, kde jsou ty vaše slabosti,” zeptal se mě pregnantní artikulací hodnou lekce spisovné češtiny moderátor podcastu českého olympijského týmu. Byla jsem velmi překvapená, když si mě pozvali jako hosta. Vždyť uznej, mají tam stovky skvělých sportovců a oni pozvou děvče, co si jen tak z čisté radosti běhá po kopcích. Možná právě v tom občas spočívá moje slabost, že neumím některé svoje úspěchy dostatečně ocenit. Zalapala jsem tehdy po dechu a až na jeho nátlak dost neurčitě odpověděla.

 „Musel jsem to v ten moment vypnout, Co si to ten chlap dovoluje?” chodily mi ještě dlouho po zveřejnění podcastu zprávy, které vygradovaly telefonátem od předsedkyně Komise rovných příležitostí ve sportu z Českého olympijského výboru.

 „Jak jste se cítila, když jste tu otázku dostala?” ,Víte, co je pro mě na této situaci nejparadoxnější? Ne fakt, že takhle položená otázka přišla, ale to, že se mi v daný moment ani nezdála nevhodná. Já už jsem si totiž na takové poznámky za ty roky zvykla.” Dlouho jsem v ultra světě poslouchala o tom, že nejsem dost něco, příliš tamto a málo zase toto. Hloupé řeči se mi podařily přetřít až hrubým nátěrem tvrdě vydřených výsledků, možná i přelakovat jak stará vrata špetkou nadhledu, který jsem si za ty roky vybudovala.

A kdoví, možná mi k impregnaci mého sebevědomí pomohla i mohutná hroší kůže, která se vytvořila stejně, jako když ti ztvrdne kůže tam, kde jsi měl puchýř. To nejslabší a nejodřenější místo je totiž dnes díky tomu, že krvácelo a bolelo, to nejsilnější.

Pozn. Zmíněným moderátorem byl pan Zdeněk Haník, který společně s Matějem Machytkou připravují podcast Přes Příkop. Přestože to z ukázky nevyznívá příliš povzbudivě, uvedený podcast opravdu doporučuji k poslechu. Podcast překračuje hranice sportu a nabízí místo pro příběhy, které stojí slyšet a hosty, které stojí za to poslouchat. Tak zní oficiální promo. Dodal bych, že pánové jdou do hloubky a nebojí se pokládat otázky, které přijdou na mysl jejich posluchačům. Epizodu s Lenkou si můžeš poslechnout zde.


Informace o knize:

VydavatelstvíBachalama
Rok vydání2022
Počet stran171
JazykČesky

Anotace:

Herečka, moderátorka a běžkyně Lenka Vacvalová ve svém dalším charitativním projektu běží divokými španělskými Pyrenejemi od oceánu k moři. Během 18 dnů na dálkové trase GR 11 překoná 880 kilometrů s převýšením více než 42 000 metry. Déšť, sníh, silné zážitky? Ano, je to tu opět… Kniha volně navazuje na Najdu odvahu.


Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.

25 Kc