Přeskočit na obsah

Všechny důvody světa, proč běhám

Matthew Inman – Rozhodl jsem se nepokoušet se zbavit svých potíží, ale ovládnout je. Vzít je za své. Rozhodl jsem se BĚHAT. Tak nějak končí komiksová kniha webového komika z Californie, který publikuje pod pseudonymem “The Oatmeal”. Webová stránka stejného jména vznikla v roce 2009 a velice rychle si získala mnohamilionovou měsíční návštěvnost. Proč tedy nevydat knihu?

komiks - důvod proč běhám

Není to tak dávno, co jsem psal recenzi na českou komiksovou knihu Jindry Janíčka s názvem B jako běžec. Ta, v několika na sebe nezávislých příbězích, mapuje zlomové body běžecké historie. Kniha “Všechny důvody světla, proč běhám” mapuje historii jedince. Autora této knihy. S během začal tak jak mnozí ostatní. Bylo to pouhé kompenzační cvičení k obžérství, které nabízela jeho lednice. Podtitul “nejvtipnější komiks o běhání, přežírání a vítězství” asi hovoří za vše.

Hned v úvodu si přečteme o autorovi pár faktických informací. Jak se dostal k běhání, proč vůbec běhá a jak vznikají komiksy, které maluje. Není toho moc, pouze jedna strana. To dáš! Zbytek knihy je už převážně nevážně o tom jak se stát běžcem.

Screenshot 1

V knize jsme většinou zvyklí na příběh, který postupně běží od A do Z s tím, že kapitoly na sebe většinou navazují. Tato kniha je takový mišmaš. Ten si snad komiksová kniha může dovolit. První část knihy tak přinese šest příběhů toho “proč vlastně autor běhá”. Nehledej v tom žádnou těžkou filozofii. Názvy kapitol asi napoví: Břuch, Žrava, Sobectví a Krakeni, Machrování, Agónie a Prázdnota. Jsou to minipříběhy, v kterých se snad i každý tak trochu poznáme.

Prostřední část knihy potom obsahuje samostatné příběhy. Jak na první maraton, jak si nenatrhnout řiť, jak se chovat ve fitku,… Prostě samé důležité věci v odlehčené a místy přisprosté formě.

Poslední část knihy obsahuje devět, opět úsměvných, příběhů pod společnou kapitolou “Jak se stát běžcem”. Tato část působí tak nějak nejuceleněji z celé knihy a je škoda, že tímto celá kniha nezačala. Shut up and run, Nepromýšlejte to dopředu, Někdy to bolí,… jsou opět příběhy, v kterých se uvidíme. Já tedy určitě.

V knize nenajdeš návod na to, jak lépe či rychleji běhat. Je tam zábava, která je podána nenáročnou formou, kterou zvládne každý. A to i v určité míře unavenosti, opilosti či ospalosti. Pokud přece jen hledáš zábavu, která vydrží déle než na jeden večer, mrkni na knihu “Jak prohrát maraton” od scénáristy seriálu The Simpsons. Styl obou knih je velmi podobný.

vsechny duvody sveta proc beham

+

Tak rychle žádnou jinou knížku opravdu nepřečteš. Místy opravdu vtipné postřehy nejen z běžeckého života.

Postřehy jsou mnohdy okořeněné nejedním sprostým slovem. Vzhledem k tomu, že komiks o běhání asi děti číst nebudou, tak to vlastně vůbec nevadí.


Hodnocení:

3 9

Ukázka z knihy:

ukazka z knihy komiks

Informace o knize:

VydavatelstvíBizBooks
Rok vydání2017
Originální názevTerrible and wonderful reasons why I run long distances
PřekladViktor Jurek
Počet stran 148
JazykČesky

Anotace:

Pro ty Tohle je kniha o běhání. Ale hlavně o koblihách a Nutelle. Je to kniha o obžerství, marnivosti, extázi. Je to kniha o všech těch krásných i strašlivých důvodech, které nás každé ráno vyhání z postele do pekla deště a krupobití, ale i do nebe sluncem ozářených, rosou vlahých stezek. Matthew Inman, známý pod přezdívkou The Oatmeal, přináší humorný, nádherný a trefný soubor komiksových příběhů o tom, proč se rozhodl běhat cestou necestou, dokud mu nezačaly odpadávat nehty na prstech u nohou. Přes 140 stran bolestně vtipného materiálu!

„Konečně je tu hrdlo, jež pěje hlasem chóru břuchů nebeských!“ – Christopher McDougall, autor knihy Born to Run/Zrozeni k běhu „Všichni běžci si dříve nebo později začnou klást otázku, proč to vlastně dělají. Vysvětlení, které tu předkládá Matthew Inman je jedno z nejvýstižnějších, na které jsem kdy narazil. A také nejzábavnější. Zřejmě to bude tím, že je asi tak trochu duševně chorý.“ -Mark Remy, šéfredaktor magazínu Runner’s World, autor knihy The Runner’s Rule Book


Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.

25 Kc