Přeskočit na obsah

Běžecká revoluce

Nicholas Romanov, Kurt Brungardt – Už pouhý název “Běžecká revoluce” mě docela odrazuje od zakoupení této knihy. Těch návodů “jak běhat rychleji, dál a bez zranění po celý život” už vyšla velká spousta. Nepotřebuji běhat rychleji, možná bych chtěl umět doběhnout dále a určitě chci běhat bez zranění. Potřebuji nebo nepotřebuji tuhle knihu? Před týdnem jsem narazil v Levných knihách na její výprodej 59 Kč. Bylo to znamení. Potřebuji.

Běžecká revoluce

Opravdu běžecká revoluce?

Letmo jsem prolistoval knihou a začal si vytvářet první předsudky. Drtivá většina stránek totiž nabízí fotografie různých cvičebních pozic. Fotky jsou doplněny textem jak ten či onen cvik správně provést. Čekal jsem podobný průser jako u knihy Běhání, praktická příručka nebo podobné vymývání mozků jako u Chi running.

Pustil jsem se tedy do úvodu. Co má společné Usain Bolt, Michael Johnson či Haile Gebrselassie? Všichni aplikovali (aniž by to věděli) principy běžecké revoluce s kterou přichází v knize Dr. Romanov. Začal jsem litovat těch dvou piv, které jsem mohl mít místo knihy… Úvod jsem ale přežil a dobře jsem udělal. Od teď to začalo být poměrně zajímavé. Pojďme se podívat blíže na autora.

Nicholas Romanov

Dr. Romanov (*1951) pochází z Novokuzněcku (Sibiř, Rusko) a jako mladý působil na pedagogické fakultě ve městě Čeboksary v pozici atletického trenéra. Vědecká dráha ho chytla, takže se vydal do Moskvy na doktorská studia. Dařilo se mu. Postupně se probojoval na vedoucího ústavu sportovních disciplín, byl hlavním atletickým trenérem a odborníkem na sportovní biomechaniku. Tlak musel být obrovský. Sovětský svaz vyžadoval od svých reprezentantů zlaté medaile.

Nicholas S. Romanov
Nicholas Romanov

Nauč se běhat

Myšlenka, kterou v knize prezentuje je nutnost se nejprve naučit běhat a až následně pracovat na rychlosti a objemech. Ano, je to do jisté míry vlastnost vrozená, přesto díky pohodlným odpruženým botám jsem tuto schopnost ztratili. Neopomněl citaci z knihy Zrozeni k běhu (vyšla o 7 let dříve než tato kniha).

Této nutnosti si všiml mnohem dříve. V Sovětském svazu sledoval dokonalé pohyby karatistů či baletek. Dokonalost spočívala v drilu. Tisíckrát opakovaný pohyb se vsákl do podvědomí sportovce. Tři základní prvky běhu “pozice, pád, tah” je tak potřeba prvně technicky zvládnout a potom na ně cíleně myslet při běhu samotném. V knize rozebírá pojmy jako smyslová data, vnímavost, cítění.

Běžecký deník a video z běhu

Běh musí být vědomým prožitkem. Pokud chceš běhat rychle, daleko a bez zranění, není možné se jít proběhnout jen tak “na pročištění hlavy”. Doporučuje zavedení běžeckého deníku i videí z tvého běhu. Nejedná se pouze o zápisky uběhnutých vzdáleností v tempu, ale o komunikační nástroj sám se sebou. Jaký jsem měl dnes úkol a jak jsme ho zvládnul? Sám těmto věcem nejsem nakloněn, přesto mám osobní zkušenost s tím, jak pomohl u fyzioterapeuta záznam ze zpomalené kamery. Objevil jsem příčinu, která mě způsobila problém.

Praktická cvičení – Připrav se na pohyb a Nauč se běhat

První třetinu knihy máme za sebou. Začíná praxe. Před zahájením běhu je potřeba se pořádně připravit. Představeno je deset lekcí resp. cviků, které je potřeba zvládnou. Po první lekci jdeš dále. Co následuje dál? Dalších deset lekcí bude zaměřeno na to, jak správně běhat. Základem je tzv. poziční metoda (Pose method). Rozebrán je každý jednotlivý pohyb – Noha, Běžecká pozice, Pád, Tah, Integrace,… Máš pocit, že už je konec? Není. Poslední částí je devítitýdenní plán běžeckého kruhového tréninku.

běžecká revoluce video

Tréninkový plán

Závěr knihy patří tréninkovým plánům na 5 km, 10 km, půlmaraton a maraton. Maratonskou vzdálenost dle autora zvládneš po aplikaci výše uvedeného za 16 týdnů (při 3 dnech tréninku/týden). Pro armádu USA autor údajně vypracoval rychlostní test na 400m. Dle času, který zaběhneš na této distanci je potom v knize odvozen výsledný čas na 5 km, 10 km, půlmaraton a maraton (např. 400m za 1:18-1:21 min. predikuje maratonský čas 3:30 hod.)

Přečíst knihu? Ano / Ne

Osobně nepatřím mezi ty, kteří by se věnovali silovému tréninku, protahování či systematické přípravě. Přesto věřím, že popisované skutečnosti můžou pozitivně přispět k tomu, aby běžec běhal rychleji, dál a bez zranění. Preferuji toulání se krajinou při pomalém běhu. Běhotoulání. Pokud jsi přesným opakem a jdeš vědomě za svým cílem, dej knize šanci. Určitě by pak dostala o hvězdičku více.


Hodnocení:

3 9

Ukázka z knihy:

Takhle vypadá analýza světového rekordu Usaina Bolta na 100 m z Berlína roku 2009: 9,58 sekundy. 41 kroků. Čas na zemi – 3,20 sekundy. Čas ve vzduchu – 6,38 sekundy. Běh je létání. Pokud sledujete záznam na YouTube, a přidáte se tak k více než 13 milionům zhlédnutí, možná se u vás neočekávaně dostaví pocit údivu. Je to jako sledovat jakékoli velké sportovní nebo umělecké výkony, přenese vás to kamsi za běžné hranice. Vidět člověka běžet takovou rychlostí – rychleji než kdy běžel kterýkoli jiný člověk na naší planetě (alespoň v novodobé historii) probudí hluboko v těle něco, co se týká našich pohybových možností, naší schopnosti zásadním způsobem ovládnout vztah těla a mysli, zbavit se vědomých omezení.

Bolt se poté, co protnul cílovou čáru, nechtěl zastavit. Přeřadil na nižší rychlost, ale běžel dál, a i když se jen setrvačností pohyboval prostorem, nebyli jste schopni z něj spustit oči. Možná je to tím, že jeho pohyby jsou nerozdělitelným spojením krásy a účinnosti. Možná jste se na něj dívali okem trenéra a doufali, že vám najednou bude odhaleno nějaké tajemství – á, teď vidím, jak to dělá. Roztáhl ruce jako křídla, protože letěl.


Informace o knize:

VydavatelstvíMladá Fronta
Rok vydání2016
Počet stran232
Jazykčesky

Anotace:

Dvojnásobný olympijský trenér a tvůrce běžecké metody Pose Method Nicholas Romanov, mezi jehož svěřence patří elitní běžci i hobíci, přichází s vynikajícím průvodcem běžecké techniky, díky níž budete běhat rychleji a mnohem bezpečněji. Běh podle Pose Method je výsledkem více než pětadvaceti let zkoumání pohybů člověka a vývoje jednotného přístupu k technice běhu. Nikdy v minulosti žádná kniha o běhání nezačínala konstatováním, že se nejdřív musíte naučit běhat, až pak se můžete pustit do tréninku. Dokud totiž nezvládnete základní pohyby pro přirozený běh, budete své tělo jenom trápit a ve výsledku si spíš ublížíte. Tato kniha pomůže každému, aby se zlepšil a podal nejlepší výkon.


Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.

25 Kc
Štítky: