Rick Broadbent – Časopis Zatopek vychází v Belgii, nejlepší závod nesoucí Zátopkovo jméno se běhá v Austrálii, tak asi nepřekvapí, když pozoruhodný životopis nejlepšího atleta české historie napsal anglický autor. Je jím Rick Broadbent, jeho kniha se jmenuje Endurance: The Extraordinary Life and Times of Emil Zátopek.
Sportovní biografie, tedy ty bez předpony „auto“, nemají v českém prostředí moc velkou tradici. Pokud už se nějaká objeví, je to většinou narychlo spíchnutá kompilace z cizích novinových rozhovorů a reportáží, jejímž jediným účelem je rychle vydělat peníze. Google and Wikipedia Journalism. Jmenovat nebudu, reklamu si vážně nezaslouží.
V zahraničí, rozhodně v prostředí anglického a německého jazyka, jde o žánr mnohem prominentnější. A životopisy tohoto druhu nevycházejí pouze o sportovcích již zemřelých. Někdy jsou zajímavou protiváhou oficiálních, autorizovaných biografií, jejichž aktéři mívají tendence svůj příběh přikrášlovat nebo z něj vynechávat události, které by z paměti nejraději vytěsnili. Případně ze sebe dodatečně dělají větší rebely, než jakými ve skutečnosti byli.
Uznávaný anglický novinář Rick Broadbent z listu The Times už má za sebou několik knih se sportovní tématikou. O boxu, o motocyklových závodech, se sedmibojařkou Jessicou Ennisovou spolupracoval na její autobiografii. Příběh o Emilu Zátopkovi pro něj byl krokem jiným směrem: psal o sportovci, s nímž se nikdy nesetkal a který žil v zemi, jejíž jazyk neovládá. Ale handicap to rozhodně nebyl.
Autor od začátku dokazuje, že atletika je jeho svět. Jak tenhle sport funguje a co vytrvalostní běh obnáší, to si nemusel vyčíst odjinud. Pohybuje se na známé půdě, nezaváhá v terminologii, historických exkurzích ani souvislostech. Děj vypráví suverénně, dokáže čtivě přiblížit atmosféru závodů a akcí, které se odehrály před víc než šedesáti roky. Má smysl pro příběh a tah na branku, či snad lépe řečeno: do cílové rovinky. Není užvaněný.
I když kniha vychází z rešerší českých i zahraničních pramenů, Broadbent se nespoléhá jenom na ně. Navštívil a vyzpovídal řadu Zátopkových přátel a vrstevníků, také paní Danu. Třeba s australským šampionem Ronem Clarkem mluvil krátce před jeho loňským úmrtím. Ostatně příběhem zlaté medaile z Helsinek, kterou Zátopek v roce 1966 věnoval svému nástupci, kniha začíná i končí.
Endurance: The Extraordinary Life and Times of Emil Zátopek není zaměřená jenom na osobu českého vytrvalce. Broadbent paralelně vypráví i příběhy jiných běžců – nejvíc Gordona Pirieho a Jima Peterse, trochu méně Alaina Mimouna a Vladimira Kuce; pár zajímavostí se dozvíte také o jejich předchůdcích a následovnících. Tím je Zátopkův život zasazen do jedinečných a na takovém prostoru dosud nepopsaných souvislostí. Není jediným hercem na prázdném jevišti.
Jako čtenář můžete srovnávat osudy zmíněných šampionů, od dětství přes válečné události až po sportovní kariéru, a posoudit výhody i těžkosti, jimž čelili. Na Východě loajální sportovci neřešili existenční potíže, ale museli odolávat politickým tlakům – od vlády až po kdejakého okresního funkcionáře. Na Západě měli víc svobody, ale realitou byla nelibost médií, finanční nejistota i nutná opatrnost v ekonomických záležitostech, kdy si museli dávat pozor, aby se vyhnuli osudovému nařčení z profesionalismu, neboť i pár desítek dolarů přijatých bokem jim mohlo zničit kariéru.
V „československé“ rovině je zase Zátopkova cesta v knize lemována osudem Jan Haluzy, jeho prvního a jediného trenéra, který se po únoru 1948 stal politickým vězněm.
Autor pochopitelně psal v první řadě pro britské publikum. I proto vysvětluje historické události a společenské klima podrobněji, než by český čtenář potřeboval, občas ujede v politických reáliích nebo názvech funkcí (Věra Čáslavská opravdu nebyla ministryní Havlovy vlády), případně zkomolí některé (nedůležité) jméno. I proto hrají na stránkách knihy velkou roli Gordon Pirie s Jimem Petersem a touha britských vytrvalců konečně Emila Zátopka porazit. Byť někdy jsem měl pocit, že odboček od příběhu hlavního hrdiny je až moc. Klidně bych popisování osudu Rogera Bannistera či Olgy Fikotové oželel. Ale to jsou jenom drobnosti.
K výhodám Broadbentova psaní rozhodně patřil odstup od českého prostředí. Mohl psát bez taktizování a pietních ohledů, neměl potřebu pucovat sportovcův pomník do hrdinského lesku a prohlubovat existující mýty, nekreslil pohádku o Zátopkovi.
Pokud si říkáte, že už jste na dané téma přečetli pár knih a spoustu článků, a tak vám nějaký Angličan sotva poví něco nového, mýlíte se. Pro českého čtenáře by cenným příspěvkem Endurance: The Extraordinary Life and Times of Emil Zátopek měl být i pohled, jaký jsme dosud příliš neznali. Vzpomínky zahraničních soupeřů, citáty ze sportovních memoárů, které do češtiny nebyly přeloženy, nebo ohlasy dobového západního tisku. A už zmíněné vyprávění Zátopkova příběhu v kontextu tehdejšího světového sportu.
Je to pohled jinýma očima, o to myslím zajímavější. Pro mě je Broadbentův opus zatím nejlepší zátopkovskou knihou, kterou jsem četl.
Pozn.: Kniha vyšla i v českém překladu pod názvem “Vytrvalost: Pozoruhodný život a doba Emila Zátopka” odkud pochází “Ukázka z knihy”. Za přečtení stojí rozhodně i další kniha o Emilovi – kniha Dnes trochu umřeme od Richarda Aswitha.
Recenzi na knihu napsal Luboš Brabec. Luboš je sportovní novinář, ale také autor tří knih s běžeckou tématikou. Jeho první knihu Maraton a jiné pošetilosti považuji za jednu z nejlepších, které jsem o běhání četl. V současné době mě spíše motivuje pohled “stárnoucího” běžce a jeho chuť se důstojně poprat ještě s jedním maratonem. Recept hledám v jeho knize Ještě jeden maraton. No a když tohle všechno zvládnu, budu se třeba moci proběhnout na některém závodě s Danielem Orálkem. Díky knize Můj dlouhý běh vím o něm totiž téměř vše. Pokud ti tohle nestačí a jsi sportovní fanda zejména do americké NHL nebo německé bundesligy, sleduj Luboše na Twitteru.
Hodnocení:
Ukázka z knihy:
Gordon Pirie považoval válku za obrovské dobrodružství. Když poblíž havarovalo letadlo, nahrnuli se na scénu chlapci s nadějí, že se jim před příchodem hlídky podaří ukrást nějaké suvenýry. Jednou se na zem zřítil spitfire a zničil tenisové kurty necelých 50 metrů od protileteckého krytu, v němž byli shromážděni Pirie a jeho bratři, kteří právě hráli karty. Při jiné příležitosti zasáhla raketa V2 dům na Meadway Street v blízkosti místa, kde Pirie žil, a zabila celou rodinu. Když Zátopek překonával české rekordy, bylo Piriemu pouhých 13 let, a přestože byl jeho otec oddaným stoupencem atletického klubu South London Harriers, soustředil se spíše na vlastní chlapecké fantazie než na běh. Sbíral kulky a bomby a ruční granáty. Když v Old Coulsdon Wood přistála světlice, Pirie šel společně s kamarády na lov. Jeden z chlapců si vzal padák, jiný svítivou látku a Pirie dostal rozbušku. Zaujalo ho její komplikované zpracování s ocelovou trubkou a dvěma písty. Bohužel v tomto případě policie chlapce dostihla a hnala je k soudu pro mladistvé ve Wallingtonu, kde se jich laskavé soudkyni zželelo a nechala je odejít s výtkou a pokutou sedm šilinků na soudní výlohy. Byla válka. Byla to vzrušující doba: Zátopek a Roudný běhali a u toho sledovali americké bombardéry nad sebou a Pirie a jeho přátelé při přespolních bězích často zahlédli německé stíhačky.
Informace o knize:
Vydavatelství | Bloomsbury Publishing |
Rok vydání | 2017 |
Počet stran | 314 |
Jazyk | Anglicky |
Anotace:
Shortlisted for the William Hill Sports Book of the Year. In the summer of 1952 Emil Zatopek became the king of the running world with an unprecedented distance treble at the Olympic Games in Helsinki. Together with his wife Dana, who won another gold medal in the javelin, they were the embodiment of sporting romance. Born on the same day, they were champions on the same day too. Yet in 1968 this affable but eccentric Czech solider was betrayed by his Communist paymasters and cast out into wilderness. Hidden from world view, monitored by the secret police and forced to live in a caravan in mining country, he became the invisible hero.
Endurance is the first biography to document the remarkable rise, fall and rehabilitation of a man voted the ‘greatest runner of all time’ by Runner’s World. It is also the story of a golden age of sport played out against a backdrop of Cold War politics and paranoia. From the London Olympics of 1948 to Czech concentration camps, this is an uplifting and harrowing story of survival. As Emil rises to global fame, his old coach is locked up and tortured by StB henchmen. Their diverging paths expose the fickleness of popularity and eventually cross again when Zatopek’s world is torn asunder. All both men can do is endure. Due to extensive access to those involved, including Dana herself, Broadbent has written a vivid history involving blood and guns and a love that sustained the cruellest twists of fate. From heady nights at White City to the brave resistance during the Prague Spring, this is a book that plants the son of a carpenter at the very centre of a revolution. Whether talking to his rivals on the track or Red Army troops as tanks roll into Prague, Zatopek’s humanity shines through and carries all.
Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.