Přeskočit na obsah

It’s a Hill, Get Over It

Steve Chilton – Kniha “It´s a Hill, Get Over It” je autorovou knižní prvotinou, která se zabývá fenoménem zvaným fell running (specifický horský běh). Přestože autor nepohrdl klasickými krosovými závody či silničním maratonem (osobák 2:34:53), jeho srdce patřilo do oblasti Lake District v Anglii. Nepřekvapí, že i jeho další čtyři knihy se věnují stejné problematice, ale z jiného úhlu pohledu.

It´s a Hill, Get Over It

Uvedená kniha je ideální “vstupenkou” do světa fell runningu. Osobně jsem se s tímto pojmem poprvé setkal v knize Run Wild, kterou napsal Brit Boff Whalley, kytarista kapely Chumbawamba a velmi úspěšný běžec. Přečetl, ale příliš jsem nepochopil. Jaký je ten rozdíl mezi horskými běhy a “fell runningem”? O trochu více pomohla kniha Stopy oblacích (autor Richard Askwith), ale nejlepší bylo vyjet přímo do Lake District (Severní Anglie) a zkusit to prožít. Zúčastnil jsem se závodu Lakeland 50 mil.

Kde se vzal fell running?

Přestože byl citovaný závod horským během, byl jsem v kolébce onoho fell runningu. Od nepaměti se v tamních kouzelných horách konaly závody na “nejbližší” kopec. Každá dědinka tam má nějaký. Mnohdy to začínalo sázkou u piva či skleničky whisky. Kdo bude první na vrcholu a zpět v hospodě? Kdo stihne nahoru a dolů seběhnout za xy minut? V druhé půli 19. století tak začaly vznikat první soutěže, z nichž některé přetrvaly dodnes (např. v Grasmere se běhá od roku 1868).

fell running it´s a hill

Začátky organizovaných závodů

Steve Chilton se ve své knize věnuje velice dopodrobna samotným začátkům. Běžecké závody vznikly z tzv. “průvodcovských” chodeckých závodů. Dříve, než se stačily závody naplno rozběhnout přišel známý problém. Amatéři vs. profesionálové. To výrazně zpomalilo rozvoj tohoto sportu. Další brzdou byla samotná organizace tohoto sportu a jeho integrace do již existujících/nadřazených organizací.

Není to zdaleka jen “bafuňářství”, kterému se Chilton věnuje. Za tu desítku let se objevilo spoustu osobních příběhů i soubojů. Část knihy je věnována takovým velikánům jako Naylor, Bland, Stuart, Wild,… Borci, kteří by v dnešní online době patřili mezi top světové atlety. Ostatně to je otázkou jestli i dnes nebo “jen” tehdy.

V čem se autor mýlil?

Kniha byla vydána v roce 2014. Autor předpovídal, že třeba rekord Billyho Blanda na Bob Graham Round nebude překonán. V roce 2018 přišel (přiběhl) po 35 letech Kilian Jornet a stáhl čas o celou půlhodinu. Všichni byli přesvědčeni, že tento rekord vydrží minimálně dalších 35 let. Odolal však jen 4 roky, kdy Američan Jack Kuenzle stáhl další více než půl hodinu…

steve chilton
Steve Chilton

It´s a Hill, Get Over It” nás seznámí s celou řadou závodů – těch současných i minulých. Kdo kde sváděl jaké souboje, jaké jsou traťové rekordy a jak se měnila trať v průběhu let. Kniha však není pouhým faktografickým výpisem nalezených informací, ale přináší i rozhovory se známými běžci.

Běžci fell runningu byli a jsou hrdí na svoji odolnost. Těla i ducha. Špatné počasí je běžný standard, orientace v terénu na delších bězích pomocí kompasu a mapy (i v době GPS vymožeností), žádné běžecké hole a většinou vyhrává ten, kdo se nebojí to opravdu pustit z kopce. Cesta dolů vede dle uvážení běžců. Přímo, či cik cak. Skáčou po kamenech a přeskakují zídky. Je v tom prostě ryzí živelnost.

Jakou knihu si vybrat?

Kniha vyšla pouze pár měsíců po knize Run Wild od již zmíněného Boffa Whalleyho. V čem jsou tyto dvě knihy jiné? “It´s a Hill, Get Over It” mapuje fell running a vysvětluje čtenářům co to vlastně je fell-running. Run Wild přináší odpověď na to, proč si tento sport zamilovat. Tohle není názor můj, ale autora této knihy Steva Chiltona. Já jen doplním, že pokud budeš hledat něco mezi – trochu historie a trochu osobní zkušenosti – dej šanci knize Stopy v oblacích.


Hodnocení:

4 0

Ukázka z knihy:

A quick holiday detour brought me to Leeds to interview Boff Whalley. His recommendation of the café in the West Yorkshire Playhouse was a good one. My pessimism over trafic and finding the place was unfounded and I got there far too early. A quick phone call got Boff to agree to meet me slightly earlier, which was fantastic as we talked on for ages. After turning off the dictaphone we shared publishing stories.

His book Running Wild was at proof stage and he was lookingforward to it coming out after a long gestation. I’ll be interested to hear if his planned champagne launch atop a Yorkshire peak actually happened. When wefinished I left him togo off to a read-through of his latest play.


Informace o knize:

VydavatelstvíSandstone Press
Rok vydání2014
Počet stran370
Jazykanglicky

Anotace:

This book offers a detailed history of the sport of fell running. The book covers the early days of the sport, right through to its going global with World Championships. Along the way, it profiles influential athletes and also includes in-depth conversation.


Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.

25 Kc
Štítky: