Přeskočit na obsah

Stopy v oblacích

Richard Askwith – Na knihu Stopy v oblacích jsem se hodně těšil. Doma mě ležela dobré tři roky, než jsem se do ní pustil. Šetřil jsem si jí na ten správný okamžik. A ten přišel v červnu 2023. Proč jsem se těšil tak moc? Můj oblíbený autor knih o běhání, Brit Adharanand Finn, dal před lety na svůj Twitter anketu o nejlepší běžeckou knihu (samozřejmě mimo ty jeho). S přehledem vyhrála kniha Feet in the Clouds z roku 2004, která v českém překladu vyšla o 12 let později s názvem Stopy v oblacích.

big stopy v oblacich richard askwith

A proč až letos nastal ten správný okamžik? Protože jsem koncem července 2023 vyrazil do Lake District na závod Lakeland 50. Měl jsem štěstí v loterii, takže jsem prostě musel. Vlastně ne. Chtěl. Tato oblast severní Anglie mě totiž lákala už přesně 20 let. Tehdy tam zrovna pobíhal po kopcích a plnil si své sny Richard Askwith, autor této knihy. O této skutečnosti jsem však ještě dlouho netušil…

Čím je oblast Lake District pro nás běžce tak zajímavá? Je to kolébka horských běhů. Pěknou knihu o tom napsal Boff Whaley, kytarista kapely Chumbawamba. Nese název Run Wild, což přesně vystihuje podstatu běhání v tamních kopcích. A také definuje pojem “fell-running”, kterým je v této oblasti nazýván běh v horách.

Běžecké závody tam mají více než sto letou historii. A to ať už se jedná o běhy do vrchu na kopec a zase zpět (třeba na Ben Nevis) nebo o delší přeběhy tamních pohoří. Vybere si prostě každý. Trasa vede mnohdy volným terénem a je jen na Tobě jakou trasu zvolíš. Strmější a kratší nebo delší s menším stoupáním. A nezapomeň. Jsme v severní Anglii, takže k tomu přidej i velmi proměnlivé a chladné počasí.

4K6A9231 K resize 1
Krása fell runningu

Není tak divu, že uplynulá desetiletí viděla spoustu poražených běžců (pokud takový pojem lze vůbec použít), ale také vítěze z nichž se mnozí stali nesmrtelnými hrdiny (alespoň ve svém údolí).

Kniha Stopy v oblacích přináší historický pohled na vznik a rozvoj fell runningu. Ten je proložen autentickými zážitky autora. Richard byl, tedy je i nyní, aktivní běžec. Tím jeho vrcholem v knize je pokus o zdolání Bob Graham Round, tedy trasy dlouhé cca 106 km s převýšením 8 000 m. Trasa spojuje 42 vrcholů a start i cíl je před radnicí v městě Keswick. Kdo tohle zvládne do 24 hodin, stane se členem prestižního klubu.

Nedostižný rekord zde drží, tedy držel v době vydání knihy od roku 1982 Billy Bland (13:53 hod.). Až v roce 2018 se podařilo ukrojit neskutečnou hodinu fenomenálnímu Španělovi Kilianu Jornetovi. Všichni byli přesvědčeni, že tento rekord již odolá “navždy”. Pak nastal rok 2022 a Jack Kuenzle ubral další půl hodinu – jeho výkon se stal FKT výkonem roku 2022

billy
Billy Bland, Photo credit: Eileen Woodhead

Kniha nás seznámí s letmou historií těchto závodů ale poměrně velká část je věnována “bafuňářským” sporům mezi profesionálními atlety a “amatéry”. Historicky bylo běžnou praxí, že se vsázelo na závody běžců tak, jako se dnes sází na koně. V 19. století tak vznikali první profesionálové na které amatérští sportovci (převážně z řad vyšší třídy) prostě nestačili. Řešení bylo snadné. Zákazy účasti profesionálů na olympijských hrách a následně i zde na závodech v kopcích.

Značně jsem to zjednodušil. Této problematice se věnuje daleko více třeba kniha Dejiny behania od Thora Gotaase. Faktem však bylo, že amatéři měli časem daleko větší požitky než samotní profesionálové. Těm prvním byly propláceny náklady a bokem dostávali sponzorské dary, ti druzí vyhráli pár liber v hotovosti. Doslova pár a v podstatě jen vítěz…

Zajímavější jsou příběhy těch “nesmrtelných”. Autor se setkává s žijícími legendami fell runinngu a snaží se přiblížit jejich život. Billy Bland, Kenny Stuart, Joss Naylor, Bill Teasdale,… Jeden motivoval druhého k větším výkonům. Byli to místní patrioti, kteří byli nerozlučně spojeni s tamními horami. Jejich výkony dává do kontextu s výkony dnešními resp. s těmi v roce 2004. Mnohé rekordy ještě nebyly ani překonány.

richard askwith bob graham
Richard Askwith sbíhá z vrcholu Ben Nevis, 2003.

To co mě v knize příliš nebavilo, byly kapitoly popisující měsíc po měsíci jednotlivé závody a výsledky sezóny roku 2003. S odstupem dvaceti let má tohle pouze “minimální” hodnotu. Pozitivní na tom je snad jen jasný časový přehled o konaných závodech.

Od Richarda jsem četl již dvě knihy a ta nějak jsem tušil, co lze čekat. Velmi povedená je jeho kniha Dnes trochu umřeme o Emilu Zátopkovi, ale také jeho novinka roku 2023 s názvem The Race Against Time. Tuhle knihu mě poslal letos k napsání recenze a pokud můžu doporučit, přečti si jako první “Stopy v oblacích“.

Obě knihy totiž dělí 19 let. Zatímco “Stopy v oblacích” přináší pohled muže na vrcholu svých běžeckých sil, kniha “The Race Against Time” je o opětovném hledání radosti z pohybu (byť výrazně pomalejšího než dříve) a smíření se s osudem stárnoucího šedesátníka. Richard nalezl radost i smíření. Nech se inspirovat 😉


Hodnocení:

4 0

Ukázka z knihy:

17. KRÁL BILLY
„Je to přeci jenom pochoďák,” říká Billy Bland, mohutné nohy natažené ze svého křesílka. Oči pod huňatým obočím se pobaveně lesknou, takže přemýšlíte, jestli si dělá legraci. Nedělá. Před lety — v roce 1988, abychom byli přesní Billy celý Bob Graham round ušel pěšky, jen aby ukázal, jak je to snadné. Cesta mu trvala něco málo pod jednadvacet hodin. „Bylo to asi jedinkrát,” dodává, „co jsem se zranil – natržené kolenní vazy, jak jsem brzdil z kopce.”


Čas jednadvacet hodin mi na tak náročné trase připadá nepředstavitelně rychlý; pro Billyho byl absurdně pomalý. O šest let dřív, v červnu 1982, celý okruh víceméně uběhl. Trvalo mu to 13 hodin a 53 minut — to je dodnes nejen traťový rekord, ale zřejmě i nejpozoruhodnější rekord tohoto i jiných sportů. Jen ti nejlepší vrchaři dokážou v tomto tempu uběhnout byť jediný úsek BG. Tento výkon navíc není jedinou Billyho vstupenkou do vrchařské síně slávy.

Devětkrát vyhrál Mountain Trial, desetkrát Borrowdale, devětkrát Wasdale, pětkrát Ennerdale a většinu ostatních velkých závodů alespoň jednou. Jeho rekordy ze závodů Duddon, Borrowdale a Wasdale platí ještě dnes, po více než dvaceti letech, stejně jako rekordní čas na trase spojující všechny vrchy v Lake Districtu vysoké přes tři tisíce stop. Měl rychlost, výdrž, talent pro drsné seběhy a skvělou schopnost pohybovat se v horách — a dokázal se udržet na vrcholu skoro deset let. Někteří ho považují za největšího běžce do vrchu všech dob; málokdo by mu upřel místo mezi čtveřicí nebo pěticí nejlepších vrchařů dějin.


Informace o knize:

VydavatelstvíMladá Fronta
Rok vydání2016
Počet stran220
Jazykčesky

Anotace:

Tato kniha změnila žánr – patří k povinné četbě každého běžce a běžkyně, kteří se alespoň jednou za čas hodlají popasovat s nějakým (nejlépe vyšším) kopcem. Uznávaný autor a běžec se rozhodl, že svět trailrunnerů a skyrunnerů otestuje na vlastní kůži. Potkával se s běžeckými legendami, které absolvovaly nejděsivější závody a běžecké výzvy, účastnil se mnohadenních závodů, v nejzapadlejších koutech Anglie objevoval tvrdé borce, kteří pamatují doby, kdy běh ještě hodně bolel…

A vznikl portrét jedné z nejdrsnějších běžeckých disciplín, v níž se střídá extrémní vyčerpání s okamžiky radostného osvícení. Stopy v oblacích jsou kronikou masochistické touhy a obdivuhodné výdrže. Je to lyrická pocta britským horám a lidské vůli.

Askwithova kniha Stopy v oblacích získala ocenění za nejlepší literární debut ze sportovního prostředí a Bill Rollinson Prize for Landscape and Tradition.


Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.

25 Kc