Přeskočit na obsah

Slezský marathon 1923

David Bíbrlík – Není to vrchol narcismu? Psát recenzi na vlastní mini publikaci? Hele možná jo, ale je to můj blog a budu si psát to co chci 🙂 V minulosti jsem tu dával recenzi na e-knihu Davida Kuneše s názvem Jak se učím běhat, a také jsem psal recenzi na online publikované články Ivo Domanského Už jen z tribuny. Takže by tu mohla zapadnout i e-kniha s názvem Slezský marathon 1923. Mám pro to hned dva důvody.

slezský marathon 1923

Ten první důvod je historický. Přenesme se do doby o 100 let zpět. Československý rozhlas vysílal teprve tři měsíce a na první záběry z československé televize si diváci museli počkat ještě 30 let. Lidé žijí tím co si přečtou novinách, tím co uslyší v hospodě/kostele a jsou rádi za každé zpříjemnění jejich těžkého a mnohdy i šedého dne. Vítaným rozruchem na celém Ostravsku tak byla Průmyslová a živnostenská výstava, která se konala v červnu-srpnu 1923.

Jak souvisí výstava s marathonem? Nevítaný zájem o výstavu způsobil její prodloužení o dva týdny. Každý den měla výstava i svůj večerní program. Chléb a hry platilo nejen ve starém Římě. Čím ty lidi zabavit? Lámal si hlavu Eduard Suský, odpovědná osoba výstavního výboru za večerní programy.

Fotbal nevyšel, ale lehkonozí atleti byli připraveni. Marathon. Slezský marathon. Věc, kterou lidé znali pouze z novin a povídání. Tři týdny na organizaci byly šibeniční termín. Když už bylo vše zajištěno, přišel z pražské centrály Československé amatérské atletické unie zákaz závodu… Vypadalo to na zajímavou zápletku, a tak jsem se pustil do pátrání. A našel.

milos zapletal 1

V knize tak nabízím širší pohled na historii tohoto závodu. Vzal jsem to trochu ze široka a podíval se na zrod maratonské vzdálenosti. Bajky a pověsti jsem nechal stranou a snažil se zaměřit na méně známé skutečnosti. Pátral jsem v dobovém tisku, v muzeích i archivech a výsledkem toho je reportáž ze závodu. Přečteš si jak probíhaly samotné přípravy, ale i závod samotný. Z pohledu redaktora místních novin, ale i z pohledu samotného běžce a organizátora – Miloše Zapletala.

letak maly 1

Chtěl jsem však více. A tady se dostáváme k druhému důvodu, proč píši recenzi “sám na sebe”. Příběh stoleté historie neskončí totiž knihou, ale ryze charitativní akcí s názvem 100 – Pocta maratoncům. Po sto letech na minutu přesně tak vyběhneme dne 12.8.2023 v 16:36 hod. od budovy Slezského divadla a poběžíme do Ostravy. Čekat nás bude vzdálenost 31 kilometrů (tak jako tehdy). A stejně jako tehdy i letos to bude možné absolvovat i na kole jako doprovod běžců.

Přidej se k nám a pojď vzdát hold prvním maratoncům. Budu velice rád, pokud se rovněž rozhodneš podpořit Nadační fond Kulíšek, který se snaží usnadnit vstup do života nedonošeným dětem. Děkuji.


Hodnocení:


Ukázka z knihy:

Přípravy k výběhu na náměstí děly se sice rychle a přesně, přece ale byl jsem rád, když jsem asi v 2. km s běžcem Kalousem z Příbrami na špici opouštěl ulice opavské. V této části závodu působil rušivě hluk a prach z automobilů a cyklistů. Obecenstvo po stranách silnice stálo až do Komárova (5 km). Pozoroval sem, že po celé trati, i v nejmenších vesnicích, kde nikdy nic podobného neviděli, zaznamenávali občané čísla běžců a porovnávali s čísly na programech, které pořádající S.K. Mor. Ostrava všude rozdal. Rovněž sledovali diváci na hodinkách čas přebíhajících běžců.

popis části závodu očima Miloše Zapletala (organizátora závodu)

Informace o knize:

Vydavatelstvíe-kniha
Rok vydání2023
Počet stran51
Jazykčesky

Anotace:

…šel mocně vpřed, prchl ostatním a dotahoval se na Kalouse. Za svinovským mostem jej dotáhl s úsměvem šel okolo Kalouse, který jen asi na 50 m se s ním svezl a Kovařík šel vpřed určitému vítězství vstříc. Svinovský kopec běžel volně a vrchol jeho šel krokem, ale nahoře zase přidal. Mezitím odpadal Kalous již na 3. místo, neb opavský Pavlíček pronásledoval Kovaříka. Proběhnuty byly Mariánské Hory a následoval poslední kousek cesty k výstavišti, kdež panoval ruch a zájem.

Vše chtělo věděti kdo a kdy již zde bude… Tak nějak popisoval reportér průběh prvního marathonu u nás ve Slezsku v roce 1923. Závod byl pouhých pět dní před startem zakázán. Přesto se konal a byl velmi úspěšný. Pojď se se mnou ponořit do historie této akce.


Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.

25 Kc