Miroslav Hazucha – „V Českých Budějovicích by chtěl žít každý…“ prohlašuje Karel Infeld Prácheňský ve hře Záskok českého génia Járy Cimrmana. Slovy klasika lze říci, že takto zpracovanou publikaci o historii svého závodu, by chtěl mít každý jeho organizátor. Národní běh Devín – Bratislava je nejstarším atletickým závodem na Slovensku. V roce 2021 oslavil 100 let, a to byla skvělá příležitost trochu bilancovat a vzpomínat.
Do takřka detektivní práce se pustil na popud Slovenského atletického zväzu sportovní historik pan Miroslav Hazucha. Přečíst jsme si od něj mohli např. knihu o košickém ultramaratonci Milanu Furínovi s názvem Slovenský Feidippiedes či knihu o historii Košického maratonu Najstarší v Európe.
Historické události
Dříve než se rozběhnou jednotlivé ročníky závodu, čeká nás krátký exkurz do historie. Rok 1918 přinesl ukončení Velké války a rozpad monarchie. Vznikl nový stát. Československo. Tak jako v jiných oblastech, museli v počátcích pomáhat s formováním atletického svazu čeští funkcionáři a trenéři. V maďarsko-německé Bratislavě se slovenské kluby musely velmi těžko a dlouho emancipovat. Nakonec se však povedlo.
Pohled do historie není nikterak dlouhý a je dle mého názoru nezbytný. Následující stránky již patří jednotlivým ročníkům závodu, který je zcela právem někdy přezdíván Slovenské Běchovice. Co strana, to jeden ročník. Co strana, to jasně daná struktura knihy.
Hvězdy a rekordy Běhu Devín Bratislava
Mezi ročníky je postupně vloženo pár stran s “medailonky” významných osob tohoto závodu. Jak z řad organizátorů, tak běžců. Jmenoval lze např. snad nejdůležitější osobu z řad pořadatelů pana Rudolfa Holzera, z řad běžců potom Alenu Močáriovou či Miroslava Vanka (Pozn.: rozhovor a vzpomínky na něj přináší např. kniha Robo Štefko od Jiřího Šoptenka). Alena i Miro drží rekordy v počtu vítězství (7 resp. 6). A jak je to s traťovými rekordy? Ty jsou zaznamenány, ale vzhledem k měnícím se trasám a délkám závodu v průběhu desetiletí nejsou až tak směrodatné.
Dne 24.4.1921 to všechno vypuklo. První závod, první stupně vítězů. Václav Vohralík bude již navždy prvním vítězem závodu Devín – Bratislava. V roce 1921 stáli na bedně tři běžci klubu AC Sparta Praha. Dominance českých běžců trvala až do roku 1933. Velmi zajímavý byl poměr běžců/diváků v jednotlivých letech. V počátcích závodu nebylo výjimkou, když startovní pole čítalo devět běžců, kteří si troufli na tehdy přece jen nevídanou vzdálenost cca 10 km. Kontrastem bylo tisíce diváků, kteří je přišli přivítat do cíle v Bratislavě. S trpkým úsměvem lze říci, že se dnes situace otočila. Tisíce běhu chtivých běžců a jen hrstka fandících diváků podél cest.
Kniha přináší velmi pěkný pohled na měnící se dobu z pohledu sportu v průběhu celého století. Všichni víme, že 20. století bylo velmi turbulentní. V roce 2023 se tak místo 102. ročníku koná “pouze” ročník s pořadovým číslem 75. Druhá světová válka a komunistická totalita. Dva zrůdné režimy byly tím důvodem přerušení dlouholeté tradice. Doufejme, že další ročníky budou plynule navazovat. Závod by si to jistě zasloužil. A nejen závod, ale i my lidé…
Hodnocení:
Ukázka z knihy:
Informace o knize:
Vydavatelství | Slovenský atletický zväz |
Rok vydání | 2021 |
Počet stran | 114 |
Jazyk | slovensky |
Anotace:
Není k dispozici.
Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.