Přeskočit na obsah

The Race Against Time

Richard Askwith – Ve Velké Británii je přibližně 240 000 pravidelných běžců, kteří jsou ve věku 65 let a výše a téměř 40 000 z nich je ve věku přes 75 let. Co je motivuje k tomu, jít stále kupředu? Kniha The Race Against Time se pokusí poodhalit tajemství šťastného celoživotního běhání. Bude tak inspirací pro všechny běžce bez ohledu na jejich věk.

the race against time

Richard Askwith a jeho knihy

Britský autor Richard Askwith patří mezi mé oblíbené. Snad nejznámější jeho knihou je ta s názvem Stopy v oblacích. U českého čtenáře měla větší ohlas kniha Dnes trochu umřeme, která je velmi zdařilou biografií Emila Zátopka. Díky sociálním sítím jsem se dozvěděl o této letošní novince. Jaká dobrodružství čekají na běžce v pozdním věku?

Autor knihy je (nebo byl?) poměrně slušným běžcem, který létal v oblacích Lake District. Právě tam začíná tato kniha. Spolu s přáteli z mládí se vydal ve věku 60 let na běh po místních kopcích. Patřil do té šťastnější skupiny. Do skupiny těch, kteří ještě mohli běžet. Přesto byl deptán tím jak propastný rozdíl to byl oproti mládí. Život utíká rychleji než se zdá. Povinnosti středního věku způsobily postupný úpadek formy. Sakra. To už nikdy nezažiji to, co jsem při běhu cítil?

První setkání s běžci 80+

Richard se později vydal na jeden z mnohých závodů, které jsou otevřené široké veřejnosti. Parkrun v Bushy Parku v Teddingtonu měl pořadové číslo 841. Tam si všimnul cedule “80 a více – Sraz zde” To nadšení těchto starších, vlastně starých, běžců bylo opravdu nakažlivé. Kde v sobě berou tu chuť trénovat, když ve skutečnosti jejich výkon musí zákonitě slábnout? Vždyť s časem se nedá bojovat. Nebo ano?

00marathoner1 jumbo
Ed Whitlock – 85 let, maraton 3:56:34 hod.

Askwith se vydává do světa. Učaruje ho atmosféra veteránských mistroství světa. Stejný zápal, stejné napětí. Zpovídá jednoho běžce za druhým. V čem se skrývá právě to jejich tajemství dlouhověkosti? Výjimkou nejsou atleti v kategorii 100+ třeba Američanka Julia Hawkings nebo Polák Stanislaw Kowalski. Se Stanislawem se Richard bohužel neproběhl. Vitální, 104 letý, stařík dal přednost láhvi vodky. Na běh už tehdy nedošlo. Těch lidských příběhů je v knize velká spousta. Nechybí ani čeští atleti, třeba Karel Matzner, který napsal knihu Toulky historií veteránské atletiky.

Je příčinnou (pouze) genetika?

Ne, opravdu neexistuje jedna, dvě univerzální rady toho jak se poprat se stárnutím. Co člověk, to jiný příběh. Autor se tak vydává za vědci a hledá odpovědi tam. Je dlouhověkost dána genetikou? Proč stárneme? A proč někteří lidé stárnou rychleji? Tajemství leží v telomerech. Ty si lze představit jako čepičky nasazené na našich chromozomech. Chrání jejich konce a čím větší jsou, tím větší ochranu působí. Elizabeth Blackburn, která za objev získala Nobelovu cenu, by určitě řekla více.

telomer
čepičky telomerů na chromosomu

Přestože hraje genetika velkou roli, je zbytek snažení také na nás. Podobně jako s talentem. Pouze talent nestačí, je potřeba makat. Jak tedy trénovat v pokročilém věku? Kniha vyvrací představu toho, že trénink má být nenáročný. Cílem není ploužit pomalé kilometry několik hodin týdně. Na tohle není čas. Tělo regeneruje výrazně pomaleji. Tajemstvím jsou krátké a rychlé běhy. Ano, i v pokročilém věku je potřeba běhat intervaly. Méně (a rychleji) je více.

World Masters Athletic

Richard však pouze nepřebírá zkušenosti jiných. Sám jde příkladem. V lidských příbězích našel znovu svoji motivaci. Zapsal se na Veteránské mistroství světa ve Finsku. Bude reprezentovat tým Velké Británie. Neubrání se však pochybám. Svým vlastním pochybnostem, jestli je hoden takového závodu při své nízké výkonnosti. čeká ho běh na 10 000 m. Obavy probírá s mnohými (i výrazně) staršími atlety. Odpověď je pokaždé stejná. Nejde o pořadí na kterém skončí. Jde jen o to, aby jsi tomu dal vše co máš.

The Way of the Runner podcast Richard Askwith at the world championships
Richard Askwith

Richard si nakonec doběhne v Tampere pro osobák v čase 45:41 min. (v kategorii M60). Běhá určitě pomaleji než před 20, 30 lety, ale to nadšení a radost z dobře vykonané práce je úplně stejné. Našel motivaci a chuť a přesně tohle na tebe kniha přenese.

Mínusem knihy je dle mého názoru její objem. Méně je někdy více. Místo “sto” příběhů by stačila polovina. Chyběl mě také jmenný rejstřík zmiňovaných atletů.


Hodnocení:

4 0

Ukázka z knihy:

I had eaten too much breakfast, as easily happens when I visit the Lake District. My thighs and calves were trembling from the unaccustomed miles of climbing, and the June morning felt sticky. Even on the high fells, there didn’t seem to be enough oxygen in the air, and what there was tasted of Cumberland sausage.

The ground began to level out near the summit of Bowfell, and we roused ourselves into another determinedly upbeat jog. I hope that, had you seen us, you would have recognised us as fell-runners, but at that speed you can’t be sure. We picked our way fussily through the sharpedged rocks, barely gaining ground on the walkers up ahead. In our minds, however, we were running.


 Twenty-five years earlier, though: you should have seen us then. Wed barely have slowed down for a boulder field like this…


Informace o knize:

VydavatelstvíPenguin
Rok vydání2023
Počet stran368
Jazykanglicky

Anotace:

A quest for the secrets of happy, healthy whole-life running, and how runners can keep enjoying their sport, whatever their age.

What do you do when the sport that has been your lifeline to physical and mental well-being starts to slip away from you?

Richard Askwith, a life-long running enthusiast, was sunk in mid-life despair. Plagued by injuries and demoralised by failing strength and speed, he was on the point of giving up for good. Then he came across the remarkable world of late-life athletics, and resolved to find out more.

The result is a thrilling, life-affirming quest for the secrets of the happy few who keep on running all through life’s later decades, culminating in a life-changing adventure at the World Masters Athletics Championships. It’s a resounding message of hope for any runner who has felt their joy in their sport being undermined by age.

Colourful, informative and inspiring, The Race Against Time is a story of cold science and heart-warming resilience; of champions and also-rans; of sprinting centenarians and forty-something super-athletes barely touched by age. Its heroes are experts and enthusiasts – scientists, coaches, runners – from many countries, each with a different story to tell. What unites them is a single belief: that you don’t have to take growing old lying down.

This is a book for anyone who has ever felt the healing power of running. It is both a very personal account of one man’s journey from despair to hope, and an exhilarating guide, explaining how timely adjustments to lifestyle and training can slow the progress of physiological decay, while sheer human spirit can, if you are lucky, keep you running happily and healthily, all the way into extreme old age.


Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.

25 Kc