Přeskočit na obsah

Běh okolo Česko – Slovenska 2018

Petr Kuchař – Cycoň – Kniha Běh okolo Česko – Slovenska 2018 nese podtitul “aneb běh z Dětmarovic do Dětmarovic“. To bylo přesně to, co mě “donutilo” si knihu koupit. Dětmarovice mám totiž nedaleko a chladící věže tamní tepelné elektrárny mě často vzdáleně provází při mých bězích okolo mého “komína”. Kniha od “souseda” se cení dvojnásob, obouvám (pomyslně) běžecké boty a vybíhám (z pohodlí postele) z Dětmarovic společně s Petrem.

Běh okolo Česko - Slovenska 2018

Knihu napsal a zážitky prožil místní rodák Petr Kuchař, rozený Cycoň. Nápad oběhnout Česko – Slovensko ho napadl někdy v roce 2009, ale teprve blížící se kulaté výročí 100 let od vzniku Československa mu dalo ten správný impulz tento plán uskutečnit. Začínalo to slibně, ale pak jsem pocítil menší zklamání.

Čtenáři jsou totiž zhýčkáni neskutečnými rekordy (a tedy následně knihami) o událostech jako přeběhnutí Sahary nebo Apalačské stezky či “oběhnutí světa“. No a tady začínám číst o tom, že se na tento výlet vydal do důchodu odcházející lékař, který tři dny poběží a den dá pauzu a že když nepoběží on tak místo něj manželka Věra a že jednou za čas tam vloží týdenní odpočinek. Takže žádný pokus o FKT ani žádné bivaky na cestě. Místo toho pohodlně, obytňáčkem…

Knihu mám, no tak ji přece přečtu, že? Přečetl a dobře jsem udělal. Otevřel se totiž přede mnou příběh, který máme většina z nás každý na dosah. Mnozí ale v sobě nenajdeme tu odvahu po něm sáhnout. Dvojnásob tak platí motto od Sri Chinmoye, které si vzal Petr za své: Je jen jediný způsob, jak dorazit do cíle: začít. Každá cesta ale začíná plánem, a ten Petr měl. Trasu dlouhou 2971 km si rozdělil nakonec na 129 etap. A vyjel, resp. vyběhl. Start byl z Dětmarovic od jeho rodného domu.

IMG 5030
Petr Kuchař

Nejdříve se oba manželé a jejich čtyřnohá kamarádka Kamilka vydali proběhnout Slovensko. Den za dnem tak můžeme sledovat jejich denní útrapy. Do jisté míry se jedná o “fádní” vyprávění – běžím – kochám se okolím – spím. Tohle však my běžci známe velmi dobře. Kilometr střídá při běhu další kilometr a žádný není stejný. Spoustu míst navíc spousta z nás z knihy zná. A když nezná, tak pomůžou fotografie v závěru knihy.

Zajímavé bylo sledovat přístup okolí k tomuto projektu. Petr je očividně člověk, který si potrpí na symboly. Viděl v tomto projektu hlubší smysl a byl rád, když tohle dovedli ostatní ocenit či s ním tento smysl sdílet. Většího úspěchu s tímto sklidil na Slovensku a čím více východněji, tím více. Na druhou stranu u nás se o projekt zajímali spíše jednotlivci.

Petr do cíle doběhl tak jak si naplánoval, tedy 28.10.2018. Za sebou nechal 2971 kilometrů. Neskutečný výkon, a to nemluvě o věku. Splnil svůj plán a snad i sen. Vlastně nejen on, ale i manželka Věra, která měla nejen roli řidiče, ale i běžce. Oba tak prožili své vlastní “road movie” o kterém nejspíše nevznikne žádný film. Přesto jsou oba na zážitky o dost bohatší a nám ostatním ukázali cestu. To jak dorazit do cíle s našim vlastním projektem totiž už víme. Musíme “začít”.


Hodnocení:

3 9

Ukázka z knihy:

35. etapa / Zádiel – Hrušov / – 4. 7. 2018. – Uběhnuto 837 km.


Dnes po ránu jsme se nejdříve prošli Zádielskou dolinou asi 3 km k další restauraci na kafíčko. Věra s Kamilkou se vrátily k autu a já běžel přes vrchy Slovenského krasu do Hrhova. Z vršků Slovenského byl nádherný výhled do Košické a Turnianské kotliny, opravdu nádherný. Měl jsem je jako na dlani. V Hrhově jsme se zastavili u hrhovského vodopádu, který vznikl nánosy travertinu (druh vápence) v korytě potoka, vytvořil tak překážku a dnes je z toho 14 – metrový vodopád. Z Hrhova jsem pak ještě doběhl na rozcestí u Hrušova. O kus dál jsme zaparkovali, udělali večeři, Věra si šla lehnout a já jako téměř každý den psal na facebook a stahoval fotky. Uběhl jsem 15 km.


Informace o knize:

VydavatelstvíEpika
Rok vydání2020
Počet stran144
Jazykčesky

Anotace:

Není k dispozici.


Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.

25 Kc
Štítky: