Angelika Kutišová – Běh tě změní. Konstatování, s kterým drtivá většina těch, kteří to myslí s běháním vážně, musí souhlasit. Změnu vnímáme každý trochu jinak, ale je tam. Jak tohle ale vysvětlit člověku, který s běháním teprve začíná? Odpověď by měla poskytnout tato kniha.
Angelika je běžkyně, přesto to není autorka, která by vyprávěla svůj příběh změny. Běhat začala tak nějak nenápadně a proměnu postupem času pozorovala sama na sobě. Chtěla vědět co je za touto změnou. Odpovědi hledala v knihách zahraničních ultraběžců. Příběhy to byly silné, ale bylo těžké se s nimi ztotožnit. Žili moc daleko a v mnohdy úplně jiném prostředí.
V tu dobu začala potkávat na závodech i mimo ně zajímavé běžce ze Slovenska. Nebyli tolik vidět, ale jejich příběhy byly stejně silné a opravdové. A hlavně byli tady, stáli na stejné startovní čáře jako ostatní ryzí hobby běžci. K myšlence napsat knihu, která by vyprávěla jejich příběh tak nebylo daleko. Úžasný nápad, který Angelika dotáhla do konce.
Po nezbytném úvodu o tom, proč je pohyb důležitý pro zdraví a úvodu do ultra běhu tak přibíhá na scénu první běžec, který odhalí svůj příběh. A je jich více. Postupně se tak seznámíme s Peterem Brestovanským, Zuzanou Kamendy, Mariánem Kamendy, Martinem Kovaľem, Michalem Stehlíkem, Michaelou Šoltýsovou a Jurajem Stančíkem.
Úvod ke každému běžci přinese krátkou vzpomínku autorky, jak a kde se s daným běžcem seznámila. V závěru je potom krátký dotazník, který je stejný pro všechny běžce. Někde mezi potom čteme daný příběh. Nutno ale říci, že tyto příběhy působí mezi sebou dosti nesourodě. Mnozí popisují konkrétní běh formou reportáže, která by se hodila spíše pro osobní webovou stránku. Někdo takový popis následně doplní o pár myšlenek o běhu v kombinaci s veganstvím, mateřstvím, s historickou paralelou,…
Běžci prezentují sama sebe, své zážitky, ale nenabízí odpověď na to jak je běh změnil. Tedy na základní otázku, kterou si položíš po přečtení názvu této knihy. A to je škoda.
Zcela výjimečná je otevřená zpověď Michala Stehlíka, která se vymyká z těch ostatních příběhů. Příběh o tom, jak se outsider z psychiatrie dostal na první místo v prestižním závodě UTMB v nejmladší kategorii. Už kvůli němu se vyplatí si tuto knihu přečíst a nechat se inspirovat. A snad i trochu zamyslet.
Velmi zajímavý je pohled také Zuzany Kamendy na problematiku “běh a závislost”. Sama pracuje jako terapeutka se závislými lidmi. Je závislost na běhu a např. na alkoholu ta stejná? Nemyslí si to. Paralelu se tam pro změnu snaží najít třeba René Kujan v knize Umění nepít.
To co mě úplně nesedlo (až na výjimky) u těchto “eliťáků” se podařilo v kapitole “Slovenská maratónská elita” Ta přináší jména tří běžců v důchodovém věku – Evy Seidlové, Alexandera Simona a Jána Hazuchy. Jejich příběh tak není zkopírován odjinud, ale je převyprávěn autorkou do čtivější formy resp. do formy vhodné pro knižní vydání.
Doposud jsme četli příběhy běžců. Jiný příběh vypráví kapitola “Zaži ultra na Slovensku“, kde se očima Martina Urbaníka podíváme na to, co vše stálo za vznikem již legendárního závodu Štefanik trail. Opět velmi zajímavé počtení a inspirace pro změnu pro organizátory jiných akcí. Dal do toho opravdu kus sebe, ale bez jednoho by se to neobešlo. Dobří lidé okolo. No posuď sám po přečtení.
Nevím proč, ale po výše uvedené kapitole se kniha vrací opět k příběhům elitních běžců a představí nám ještě jednoho borce – Martina Sekéra, který zdolal spolu s Peterem Brestovanským, trasu PTL v rámci UTMB. Možná “borec na konec”…
Tou poslední kapitolou je potom “Bezbolestný beh“. V ní se dočteme základy a zásady Chi runningu. Sama autorka knihu nečetla, ale prošla kurzem tohoto běžeckého stylu. Myslím, že méně je někdy více a tato kapitola již v knize být nemusela. Prostě tam nezapadá.
+
Inspirativní příběhy od lidí, kteří jsou “od nás” a které můžeš potkat na mnohých závodech. Nelze zapomenout na příběh Michala Stehlíka či pohled Zuzany Kameny na téma “Běh a závislost”. Velmi zajímavý je také vyprávění Martina Urbaníka o vzniku závodu Štefanik trail. Z těchto vyprávění ti bude jasné jak běh změnil jejich životy.
–
Kniha příliš nedrží pohromadě. Jsou to fragmenty příběhů, které drží pohromadě pouze robustní vazba. A ani ta mě v kombinaci s křídovým papírem ke knize příliš nesedí. Myslím, že by jí také slušelo více fotografií, které by mohly lépe dokreslit jednotlivé příběhy. Pokud máš rád/a běh v přírodě tak ale neváhej a dej knize šanci. Ty jednotlivé příběhy za to stojí.
Hodnocení:
Ukázka z knihy:
Som najmladší finišer z celého štartového poľa.
Nie, v cieli som neskolaboval, ani ma nemuseli oživovať. S úsmevom sa dívam na ľudí v cieli. Boh mi doprial vnímať každý jeden krok. Aj ten najťažší, aj ten najkrajší. Je mi jasné, že toto je príbeh ako z rozprávky. Aja som ho celý prežil, dokonca som ho sám tvoril. Už to chápem. Chápem, že bez psychiatrie by som tu nikdy nebol, nikdy by som neobjavil úžasnú silu ľudskej mysle. Dnes som definitívne pochopil, že úspech nie je o šťastí. Že ak by som sa v Champex Lac nepostavil sám, nikto iný by to za mňa nespravil. Viem, že ak by som neodpustil Belle, hnev by ma v sedle Ferret načisto spálil. Idem si vziať finišerskú vestu, sprevádza ma potlesk a vraj ma popoludní čakajú na pódiu. Cestou k autu si myseľ uvedomuje, že je po všetkom. Už netreba bojovať. Vypína. Zmocňuje sa ma zimnica. A opäť mi je to úplne jedno. Sotva vládzem vystúpiť z auta. Radosť je nekonečná. Mal by som ísť spať, ale nemôžem. Ťažko uveriť tomu, čo som dokázal za taký krátky čas. Rodičom padol kameň zo srdca. Sú radi, že žijem. Neviem, či ste to postrehli, ale medzitým všetkým sa udiala jedna zaujímavá vec. Na začiatku, pred prvým Štefánikom sa mi vyhrážali, že sa so mnou nebudú baviť. Dnes ma sprevádzali až pod Mont Blanc, na UTMB, ikonu ultrabehov. Preto tvrdím, nepodliehajte výčitkám okolia. Váš pohľad je najdôležitejší a toho sa držte. Ukazujte fakty a vždy vravte pravdu, pretože ľudia môžu uveriť. A zväčša nakoniec aj uveria. Tak, ako v mojom prípade.
Informace o knize:
Vydavatelství | Aktuell |
Rok vydání | 2019 |
Počet stran | 264 |
Jazyk | Slovensky |
Anotace:
Už se vám stalo, že jste někomu ve svém životě řekli NE, a následně zjistili, že vám nejen nechybí, ale že je vám Pohyb je život, beh je vášeň, ultrabeh je dobrodružstvo, ktoré ťa navždy zmení
Ste závislí od pocitu, ktorý máte po behu?
Dokonca aj od pocitu, ktorý máte, ak si práve nemôžete obuť tenisky a vyraziť na cestu hľadania eufórie z behu?
Máte pocit, že keď vynecháte deň či dva, tak ste leniví a nič nerobíte?
Ste nervózni, keď vynecháte beh, nedajbože dva?
Stáva sa vám, že skoro ráno idete behať a večer si znovu obúvate tenisky, lebo ste na raňajší beh už zabudli?
Alebo si tenisky obúvate zo zotrvačnosti, neviete vysvetliť prečo ani sebe samému, nechce sa vám, možno nadávate, ale proste musíte…
potom je táto kniha aj pre vás.
7 významných bežeckých podujatí v príbehoch o posolstve, strachu, nádeji, prekonávaní vlastných hraníc aj o živote za maratónom
3 slovenské maratónske legendy
1 príbeh o prvom úspešnom slovenskom tíme na pretekoch okolo Mont Blancu
a ešte STEFANIK TRAIL začiatky jedného behu
O snahe, námahe, radosti z behu, úspechoch a sklamaniach… a o tom, že magických maratónskych 42,195 kilometrov je vstupná brána do sveta ultrabehov.
Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.