Přeskočit na obsah

Bež, chlapče, bež …

Peter Polák – Autorem knihy je košický rodák a dlouholetý ultraběžec, který se běhání věnuje přes 52 let. Za tuto dobu uběhl více než 400 000 km, což je vzdálenost, která dělí Měsíc od Země. Je to prostě srdcař, který třeba absolvoval 47 košických maratonů. Historie tohoto závodu je zmapována v knize Najstarší v Európe od Miroslava Hazuchy, kterého Peter Polák (*1948) také zmiňuje ve své knize.

Bež, chlapče, bež

Na jméno Peter Polák jsem poprvé narazil v knize dalšího košičana Milana Furína, o kterém vyšla vzpomínková kniha Slovenský Feidippides od pana Hazuchy. Tam však hrál pouze “vedlejší roli”. “Bylo by fajn, přečíst si nějakou knihu i o Peterovi“, řekl jsem si po přečtení. No trvalo to pouhé dva roky a objevila se kniha Bež, chlapče, běž, která osudy Petera Poláka do podrobna mapuje.

ukazka z knihy bez chlpace bez
Peter Polák (vlevo nahoře v bílém triku Peter Gombita)

Do běhu se Peter nutit nikdy nemusel, ale se svou knihou si dával opravdu na čas. Pomohl až “tlak” jeho přítele, faráře a běžce Petera Gombity, který usoudil, že autorův životní příběh stojí za podrobné zmapování. Stalo se.

Kniha je to autobiografická. Začíná v ranném dětství a přes školní léta se rychle dostává do období vojenské služby. Nic nenasvědčuje tomu, jak velký běžec se z Petera stane. Opak je pravdou. Po vojně pověsil kopačky na hřebík a začal postupně běhat. Do práce / z práce.

Kilometry začaly postupně přibývat. V roce 1971 to bylo 250, o rok později už 3 000, v roce 1975 přes 8 000 a přes hranici 10 000 km/rok se poprvé dostal v roce 1983. Neběhal však sám. Kolem Petera Poláka vyrostla obrovská běžecká komunita, která se koncentrovala na sídlišti Nad jazerom v Košicích a okolí.

Poctivě vedený tréninkový deník se ukázal jako slušný základ pro tuto knihu. Stránky v knize ubíhají stejně rychle jako autorova běžecká léta. Zmíněny jsou pouze hlavní závody či zajímavější životní okamžiky. Je toho opravdu spoustu a po několika letech se stává čtení poněkud monotónní. Ostatně jako běh samotný. Příjemným zpestřením jsou tak četné fotografie.

400 000 km běh
2.3.2024 – Peter Polák zdolal hranici 400 000 kilometrů

V předposlední části knihy dostanou prostor přátelé Petera Poláka. Celkem 37 osobností napsalo pro tuto knihu osobní vzpomínku. Nechybí jména jako Peter Gombita, Branislav Koniar (dlouholetý ředitel Košického maratonu), Róbert Štefko (držitel slovenských rekordů od 3000m po maraton), Mikuláš Dzurinda (běžec a bývalý premiér), Eva Seidlová (přes 500 maratonů), Pavol Obraz, Pavol Madár, Peter Buc, ….

Samotný závěr patří tabulkám. Nechybí měsíční kilometráž, která Petera dovedla až na Měsíc nebo přehled časů na MMM či jednotlivých vítězstvích.

Hodnocení závěrem

Kniha splní očekávání, které od autobiografické knihy můžeme mít. Nebál bych se ji zařadit mezi “povinnou četbu” všech, kteří uvažují o svém prvním maratonu. Naběhané objemy jsou opravdu neskutečné a tomu odpovídají výsledné časy. Dnes není výjimkou, že se na start maratonu postaví běžci s roční kilometráží, která odpovídá té měsíční u Petera. Doba se změnila a plusem je to, že běhá čím dál více lidí.

V knize bych uvítal pohled autora na tuto proměnu v čase. Jak moc se změnili lidé či jejich priority? Proč nedosahují dnešní průměrní běžci časů těch průměrných v předrevolučních dobách? A ještě jedna věc by si zasloužila bližší pohled. Nelze si nevšimnout kolik skvělých běžců vyšlo ze sídliště Nad jazerom. Může za to existence košického maratonu, který se koná od roku 1924?

Výše uvedené “nedostatky” možná nedostatky nejsou. Možná je to téma pro jinou knihu od jiných autorů. Jediným mínusem tak může být chybějící grafické zpracování rekordů, časů a jejich vývoj v čase. Potenciál při té spoustě čísel v tréninkovém deníku byl. Spokojit se tak musíme s pár tabulkami v závěru knihy.


Hodnocení:

4 0

Ukázka z knihy:

ukazka


Informace o knize:

VydavatelstvíProgress Promotion Košice
Rok vydání2024
Počet stran167
Jazykslovensky

Anotace:

Ponorte sa s nami do stránok tejto knižnej publikácie, opisujúcej životný príbeh Petra Poláka, nenapodobniteľného vytrvalostného bežca, ktorý počas dlhých 52 rokov neúnavne trénoval, pretekal a vychovával svojich nasledovníkov. Nedávno, v marci roku 2024 zdolal métu 400 000 kilometrov, čím zavŕšil svoje snaženie symbolicky dobehnúť zo zeme až na mesiac.


Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.

25 Kc