Přeskočit na obsah

Místa, kde nic není

Jan Havlíček – “Místa, kde nic není” – je název poetického průvodce po Tvých běžeckých trasách. Ano, opravdu Honza píše o místech, kde běháš právě Ty. O místech, které podvědomě znáš, ale které nevidíš. Knížka Ti otevře oči. Díky ní získáš nevšední pohled na všední věci.

Místa kde nic není

V minulých recenzích jsem psal např. o knize Úchvatné světové běžecké trasy, která Tě provedla po nejkrásnějších běžeckých trasách či závodech světa. Podobně laděná kniha, která slouží zase jako průvodce v trailovém světě je kniha “Running wild“. Své oblíbené trasy sepsala také třeba Lenka Vacvalová. Tyto tři knihy mají jedno společné. Píší o něčem co je “Nej”. Honzova kniha je, alespoň na první pohled, přesným opakem.

V knížce najdeš celkem 47 běžeckých postřehů z míst, kde nic není, ale přesto tam je vše o čem chce Honza psát. Každý postřeh má svůj název. Seřazené je najdeš hezky abecedně od “Aleje” až po “Železniční přejezd”. Po přečtení první úvahy jsem si nemohl nevzpomenout na knihu skautského vedoucího Miloslava Nevrlého s názvem Karpatské hry. Autor zde popisuje jednotlivá rumunská pohoří s podobnou láskou jako Honza popisuje ty “jeho” místa. Vnímání okolního světa je si u obou autorů vzájemně blízké. I zde však Slávek píše o místech úžasných, kde něco je, zatímco Tebe zve Honza k Benzínové pumpě nebo k Prosklené fasádě.

jan havlicek beh
Jan Havlíček

Místa

Les, Louka, Jezero, Rybník, Rovinka,… jsou názvy dalších mini kapitol. Všední místa o kterých je nevšedně napsáno. Tak trochu mě tam chybí Kopec, Hora nebo Vrch. Vždyť Honza není jen rekreačně běhající hobík. Své má odběháno nejen na dráze, ale především právě v kopcích. Tam vybojoval nejeden mistrovský titul v bězích do vrchu a tam se účastnil mistroství Evropy či světa.

Přestože nyní pracuje Honza jako redaktor, do knihy “propašoval” svůj pohled jakožto vystudovaného fyzikálního chemika. Zmínku najdeš právě v kapitole Rybník: “To nejlepší však teprve přijde, když teplota vody při hladině klesne na čtyři stupně, celý rybník se obrátí vzhůru nohama a vrchní vrstva vody se ocitne až u dna.” Chceš vědět více? Seznam se s Anomálií vody.

Kniha to nebude rozhodně pro každého. Pokud však alespoň jednou za čas dovedeš zaklonit svou hlavu k nebi a v mracích hledat obrysy věcí Ti známých, může být tato kniha potěšením pro Tvou duši. Brzy poznáš, že místa o kterých autor píše jsou tytéž, které míjíš při svých bězích nebo procházkách právě Ty. Možná je jen nevidíš, možná je jen nedovedeš správně popsat. Honza to zkusil. Povedlo se.

+

Kniha, která otvírá oči. Doslova. Z ryze praktického pohledu je pak plusem originální záložka, kterou dostaneš s knihou.

Některé úvahy jsou pouze na pár vět. Na stránce pak najdeš více bílého papíru než samotného textu. Nehodil by se zde nějaký, třeba i abstraktní, obrázek? Perokresba? Potom by ale na místě, kde nic není bylo něco, a to by bylo v rozporu s názvem knihy. Mínus se stává plusem?


Hodnocení:

5 2

Odkaz na recenzi:

qr post mista kde nic neni

Ukázka z knihy:

Kaluž

Netrvá to dlouho a voda je všude. Zpočátku snad mělo smysl vyhýbat se kalužím, ale s tím, jak déšť houstne a cesty se mění v potoky, probíhám vším, už si nevybírám. Cákám, prošlapávám si cestu vodou, celý zmáčený ztrácím pevnou půdu pod nohama, běžím ve vodě. V kaluži se nestojí, kaluž je třeba proběhnout. Když neprší, všechno je jinak – šlápnout do kaluže znamená rozbít nebe, které se v ní zrcadlí.


Informace o knize:

VydavatelstvíMalvern
Rok vydání2022
Počet stran56
JazykČesky

Anotace:

Původně zamýšlený běžecký průvodce po nenápadných místech v mém okolí se proměnil v něco jiného, neboť se záhy ukázalo, že kamkoli doběhnu, nevyhnutelně naleznu sebe sama, a že i v místech, kde nic není, je ve skutečnosti všechno. Výsledkem je jakýsi atlas vnitřních krajin běžce, v němž se odrážejí sny a touhy člověka, jenž se nedokáže nebo nemůže zastavit.


Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.

25 Kc