Přeskočit na obsah

Running wild

Různí autoři – Není to tak dávno, co jsem psal recenzi na běžecký časopis Like the Wind, který vychází kvartálně v Anglii. Časopis je psán od běžců pro běžce a ta láska k tomuto druhu pohybu je patrná z každé strany. Obsahově je plný příběhů a místo reklam tam najdeš zdařilé ilustrace a úžasné fotografie. Když jsem se dozvěděl, že Julie a Simon Freeman, kteří stojí za tímto časopisem, vydali první knihu Running wild , bylo jasné, že ji musím mít.

Running wild trailrunning

Inspirational trails from around the world

Tak přesně zní podtitul této knihy a tohle přesně také při čtení této knihy dostaneš. Říkáš si, že se jedná o další laciný průvodce, který vypíchne ty nejzajímavější trasy na světě a doplní je o univerzální fota? Nebo že podobná kniha s názvem Úchvatné světové běžecké trasy už existuje, tak pro dělat další? Samotného mě tyto myšlenky napadaly. Zmizely však brzy po letmém prolistování knihou. Čím je tedy tak výjimečná?

Na rozdíl od výše citované knihy se nesnaží pokrýt trasy všech možných vzdáleností ani běhy ve všech možných prostředích a už vůbec se nezabývá běžeckými závody, které se v tom či onom koutě světa konají. Tato kniha je podobně jako motto časopisu “od běžců pro běžce”. Nutno specifikovat, že je zaměřena výhradně na horské či terénní běhy. Pokud je tohle ten tvůj šálek anglického čaje, dál číst ani nemusíš a knihu si prostě sežeň.

ukázka knihy Running wild

Cesta kolem světa začíná

Čtení začni předmluvou od Deana Karnazese a krátkým úvodem, kde se dozvíš proč tato kniha vůbec vznikla. A teď už opravdu vyběhni do světa. Tipy kam vyrazit jsou rozděleny do celkem šestnácti kapitol, které dodržují stejná pravidla. To tvoří knihu přehlednější a umožní se v ní lépe orientovat. První část každé kapitoly je věnována základnímu popisu pohoří či oblasti. Proč právě zde by jsi měl vyrazit. Proč právě tohle místo je výjimečné. Nemusíš se bát žádných velkých detailů a výletů do historie. Další část kapitoly je potom věnována doporučené trase. Převážně se jedná o vícedenní trasy, na které můžeš vyrazit. Tato část tak začíná plnit roli opravdového průvodce. Dočteš se poměrně podrobně to, co tě na trase čeká. Závěr této části pak patří autorce či autorovi dané kapitoly. Proč právě tato trasa je pro ni či pro něj tak jedinečná. Brzy pochopíš, že se nejedná o žádné pisálky od stolu, ale o lidi, kteří se v daném místě narodili nebo tam žili velkou část svého života. No a kdo jiný by měl dávat tipy kam vyrazit v tom “jejich” pohoří. V další části každé kapitoly tak nechybí i krátké představení právě tohoto autora/autorky. Závěr potom patří praktickým tipům a schématické mapě dané běžecké trasy.

Autoři knihy

A kdo že to jsou ti autoři? Najdeš tam jména relativně neznámá, ale také ty, kteří se zapsali do širšího povědomí. Pohořím Himaláje tě protáhne Lizzy Hawker, pětinásobná vítězka UTMB a autorka knihy Běžkyně. Přečti si její příběh a pochopíš, proč právě tato angličanka má roli průvodce po Himalájích. V okolí Flagstaff tě provede místní Rob Krar – dvojnásobný vítěz stomílovky Western States či neméně slavného Leadville.

mapky a trasy

Fotka vydá za tisíce slov

To, co tvoří tuto knihu opravdu nepřehlédnutelnou jsou potom úžasné fotografie. No není divu. Stačí se podívat na jména fotografů. Pokud nevěříš, prozkoumej jejich instagramový profil. Stačí třeba mrknout na profil Alexis Berg. Podobných fotografií s běžci najdeš v knize opravdu spoustu. A nechybí také ilustrace, kterými je každá kapitola uvedena.

dolomity
foto Alexis Berg (@alexis_berg)

Kde poběžíš?

Jaké místa tě v knize čekají? Vezmu to postupně tak jak jsou řazeny v knize: Dolomity, Lofoty, údolí Chamonix, poloostrov Knoydart ve Skotsku, Korsika, Pyreneje, švédský Kungsleden, Lake District, Jura, kanadská Britská kolumbie, White mountains v USA, Flagstaff, okolí mexické Oaxacy, Patagonie, Himaláje a Západní MacDonnell pohoří v Austrálii.

V samotném závěru knihy pak najdeš pár obecných tipů jak se chovat v přírodě či co nepodcenit cestou a také několik webových adres s dalšími informacemi o dané oblasti. Praktický je taky rejstřík, který knihu uzavírá.

Kniha Running wild je opravdu nabita informacemi a krásnými fotografiemi. Tohle jsem už ale psal. Pokud si budeš chtít přečíst přece jen něco více o tom co znamená svoboda pohybu v horách, doporučuji knihu Run Wild od kytaristy kapely Chumbawamba.

+

Skvěle propracovaná kniha, kterou chceš rozhodně držet v rukách a ne v elektronické čtečce. Autorem není pouze jeden, ale každou kapitolu napsal někdo, kdo je s danou oblastí opravdu spjatý. Praktické tipy v každé kapitole určitě pomůžou Tvůj případný výlet lépe naplánovat.

Na můj vkus bych asi méně věnoval popisu samotné trasy. Pro čtenáře to může být zbytečně dlouhé. Pokud však budeš chtít na danou trasu vyběhnout, věřím, že popis bude zase příliš krátký.


Hodnocení:

5 2

Ukázka z knihy:

The ferry to Værøy island leaves Bodø at 5-30am. On a clear summer day, the shining sun bathes the islands outside the harbour in a warm morning light. Værøy is located above the Arctic Circle, the second-outermost inhabited island ofthe archipelago of Lofoten. Though the climate is rough, making all kinds of weather possible, Værøy also offers twenty-four hours of daylight during the summer: runners who visit between late May and mid-July will experience the magic of the midnight sun.

Lofoten consists of several islands off the mainland of northern Norway. The area’s characteristic mountains rise straight from the ocean – seen frorn the mainland, the apparent straight line formed by their peaks is called the Lofoten Wall. The running possibilities are endless, especially if ascents are your cup of tea. While you are still more likely to meet hikers on the trails, trail running is picking up. For runners after a real challenge, Lofoten Ultra-Trail has become an annual event, part of the Arctic Triple, while the Lofoten Skyrace features a vertical challenge.


Informace o knize:

VydavatelstvíThames & Hudson Ltd
Rok vydání2022
Počet stran256
JazykAnglicky

Anotace:

Running Wild, the first book by the editors of Like the Wind magazine, presents 16 of the finest trail-running locations around the world, with trails for both novice and experienced runners. From the heights of the Alps to the snowy expanses of the Arctic, to the jungles of Latin America and the outback Down Under, each journey is brought to life by a different trail runner, showcasing through words and stunning photography what makes each destination so spectacular, as well as providing practical information to keep you moving on the ground.

With this book, we wanted to demonstrate, in the traditional Like the Wind storytelling ethos of ‘Why we Run’, that the opportunities for adventure are endless. We have picked a wide variety of routes that stretch over mountains, forests and deserts, in hot climates and frigid ones, through some of the most untamed and beautiful places on Earth. You’ll discover those places through the lens of our 16 local guides, who each run you through their favourite routes.

“Whether you’ve run great distances on a trail, modest distances, or are just starting out, Running Wild is sure to captivate your spirit the way it did mine. Enjoy this magnificent work of artistry; let it awaken your emotions. Then, please, find a trail and get lost …” – Dean Karnazes


Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.

25 Kc