Přeskočit na obsah

Stezka Českem

Martin Úbl a přátelé – Stezka Českem —> Může jít každý. Jít? A proč ne běžet? Byly to covidové roky 2020/2021, které v běžeckém světě rozpoutaly fenomén FKT (fastest known time). Uběhnout přesně definovanou trasu za co nejkratší časový úsek. Vznikla tak spousta osobních projektů a hranice možného se začaly posouvat kupředu. Díky covidu vznikla i tato stezka, Stezka Českem. Zaběhne jí někdo?

kniha Stezka Českem

V minulosti jsme si mohli přečíst několik knih od běžců, kteří vyrazili překonat FKT na své vybrané trase. Pojďme vzpomenout třeba na knihu Na sever (Scott Jurek), kde čtenář běží společně s ním po Apalačské stezce po východním pobřeží USA. Případně na knihy O čom sníva raketový pes (Júlia Batmendijnová) či Najdu odvahu (Lenka Vacvalová), které popisují běžecké radosti i starosti na trase hrdinů SNP, která se táhne napříč celým Slovenskem.

Co u nás v České republice? I tady máme již několik “profláklých” a zavedených tras – Zlatá stezka Českým rájem, Prominentní vrcholy Lužických hor, Černá Sněžka …. Ucelený přehled si můžeš přečíst na blogu Michala Kudrny – Průvodce: České běžecké FKT výzvy. Přesto těmto trasám něco chybí. Snad širší povědomí o trase i mezi laickou veřejností.

na stezce - kniha stezka českem
Na Stezce

Co je Stezka Českem?

Každý, kdo má oči otevřené a uši nastražené, nemohl v minulých měsících neslyšet o projektu Stezka Českem. Reportáže na Radiožurnálu, příspěvky na Facebook skupinách, turistické ukazatele v lese a zážitky lidí, kteří stezce vdechli život. Kniha Stezka Českem, která vyšla koncem října 2022 pak už jen byla tou pomyslnou třešničkou na skvěle upečeném dortu.

stezka českem - mapa trasy
Trasa – Stezka Českem

Co je to vlastně Stezka Českem? Trasa, která vede po obvodu České republiky. Dělí se na Severní (1058 km / 31 000 m) a Jižní větev (1051 km / 10 400 m). Odkud vyrazíš, s kým a jak je jen a jen na Tobě. První co mě napadlo, byla otázka. Uběhne to někdo? Dříve než jsem dostal knihu do rukou, jsem měl i odpověď. Uběhl to někdo. Libor Erben to zvládl za 21 dní… Úcty hodný výkon. Libor však nebyl první. V dobách dávno minulých (promiň Miloši), to zvládl i Miloš Škorpil. Přečíst si o tom můžeš v knize Šťastný života běh.

přeběh stezka českem
Libor Erben – 21. den na nejvýchodnějším bodě stezky

Kniha Stezka Českem

Kniha dorazila a já si tak konečně mohl přečíst kudy to ten Libor běžel. Začal jsem s mírnou obavou. Čekal jsem tak trochu nudného průvodce, který bude stroze popisovat turistické trasy. Tak tohle v knize opravdu nenajdeš. Celá trasa je rozdělena do 20 úseků a kniha tedy logicky do dvaceti kapitol.

Co kapitola, to základní ukazatele o trase. Jaká bude její délka, kolik tě čeká stoupání/klesání a kolik času budeš potřebovat na její zdolání. Následuje popis trasy. Ano, je strohý, ale rozhodně není nudný. Je psán s vtipem. A to je dobrá kombinace. Proč psát dopodrobna o něčem, co si můžeš sám projít.

obsah knihy stezka českem

Co je však daleko silnější jsou příběhy. Příběhy těch, kteří se na stezku vydali, ale i těch, kteří se rozhodli stezce pomáhat. Pro ty druhé je zažitý pojem Trail Angel (Anděl (strážce) stezky) – viz. Ukázka z knihy. Příběhy o svém putování vypráví různí lidé. Liší se pohlavím, věkem, výkonností, ale i důvody proč na Stezku vyrazili. V jednom se však shodují. Stezka je změnila. Příroda, kterou procházíš je nádherná, ale ze Stezky Českem si odneseš mnohem více. Útrapy, které překonáš tě posílí a příběhy neznámých, které na Stezce potkáš tě obohatí.

Kromě popisů jednotlivých etap a příběhů stezkařů či trail angelů, najdeš v knize i základní doporučení. Co si vzít s sebou, jak se na trasu připravit, kde spát a na co si dát pozor. Nechybí ani snaha “kultivovat”. Jak se ke Stezce chovat, aby byla udržitelná a aby zůstala ve stejné kráse i pro ostatní.

stezkařské desatero
Stezkařské desatero

Kniha je to opravdu krásná, dokonce jedna z nejhezčích, které jsem měl v rukách. Pokud tedy přemýšlíš o vhodném dárku, už nemusíš. Tady mnohem více než kde jinde platí, že nedaruješ pouze knihu, ale inspiraci. Znáš nějaký lepší dárek…?


Hodnocení:

5 2

Ukázka z knihy:

Tak začala naše sez6na 2021. Nasadila jsem křídla a stala se Trail Angel.

Ale vraťme se ještě o několik měsíců zpátky. Vybavuji si, že mi sousedka Veru, také Trail Angel, na konci roku 2020 říkala o nějakém projektu, do kterého se zapsala. Pustila jsem to jedním uchem dovnitř a druhým ven. Pomyslela jsem si — do čeho se to zase uvrtala?

Přišel březen 2021. Venku už bylo celkem obstojně a Veru mi psala, že k ní jde týpek s batohem a chce se u ní osprchovat. Tahle historka koluje. Mně sice řekla, že se zapojila do projektu, ale doma ne. Takže na cestě cizího týpka s batohem, co bude ve sprše, a zároveň partnera na cestě z práce. Nakonec si to doma vysvětlili, ale té situaci se smějeme pořád. Kluci nakonec byli dva a noc strávili u rybníka v „domečku”. Tu noc nasněžilo 25 cm nového sněhu. Mně se několikrát prohnal hlavou nápad, zda je nevzít k nám, ale to jsem na to ještě neměla koule – nebo spíš ta křídla.


Informace o knize:

VydavatelstvíJota
Rok vydání2022
Počet stran299
Jazykčesky

Anotace:

Stezka Českem, to je první oficiální přechod po hranicích republiky tvořící tisícikilometrovou trasu po jižní části a tisícikilometrovou po severní. Jak se z nápadu party nadšenců stane přechod ve stylu Pacifické hřebenovky nebo Camina, který se dostane do největší světové aplikace dálkových treků a do amerického Forbesu? Proč dokáže takováto cesta během roku nadchnout tisíce lidí? A proč se na stezku vydalo několik psů, kůň, kuře, ale pštros ještě ne?

Kniha obsahuje jednak informativní kapitoly, ve kterých jsou popsány jednotlivé etapy, rady, jak se připravit na cestu, na co si dát pozor nebo tipy na nejkrásnější místa, ale také motivační kapitoly psány lidmi, kteří se rozhodli na Stezku vypravit. Jsou to nadšenci, jenž vyrazili jinak: mladé ženy, které se vydaly poprvé na dálkovou trasu úplně samy, maminky z Klubu minituristů putující s kočárky, rodiny, které cestu pojaly jako putování na více let, pes, co se svou paničkou obešel celou Stezku, či lidé důchodového věku. Samostatná kapitola je věnována Trail Angels, lidem, kteří ve svém volném čase dobrovolně pomáhají poutníkům na Stezce, nebo třeba bandě ze Sportovního klubu vozíčkářů, která projíždí Stezku po etapách. A právě SKV je věnován autorský honorář.

Dočtete se také, na jakých principech a zásadách je Stezka založena, o Klubu českých turistů nebo třeba o udržitelném turismu. Kniha je určena širokému čtenářskému publiku, protože na Stezku Českem může vyrazit opravdu každý. A pokud se na ni necítí, může si alespoň přečíst krásné a inspirativní příběhy těch, kteří překonali sami sebe a vydali se na trasu, která jim změnila život.


Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.

25 Kc