Přeskočit na obsah

Běh a zdraví

Běhání má pozitivní vliv na naše zdraví. Přesto se drtivá většina běžců potýká s běžeckými zraněními. Jak běhat tak, aby jsme zůstali zdraví? Zdravý běh je základ spokojenosti každého běžce. Jak na to?

robusta vs arabica

Kofein a vliv na sportovní výkon

Kofein dříve patřil dle Světové antidopingové agentury (WADA) mezi zakázané látky, ale od roku 2004 je na seznamu povolených doplňků a sportovními lékaři je označován za suplement s ověřeným, pozitivním vlivem na sportovní výkon. WADA v podstatě ustoupila komerčnímu pití kávy, protože nebylo možné řádně stanovit limity pro minimální dávku (západní společnost konzumuje v průměru 170-180 mg kofeinu denně). Navíc se jedná o substanci, která při rozumném užívání neškodí (při běžném pití kávy a kolových nápojů).… Číst dále »Kofein a vliv na sportovní výkon

Jak na maraton pod 2 hod?

V tomhle článku najdete zajímavé parametry špičkových maratonců, kteří běhají maraton kolem 2 hodin a kteří byli součástí týmu sub 2 maraton. Můžete si tak celkem snadno porovnat, jaké metriky jsou důležité a jak si stojíte v porovnání se špičkou 🙈 Test zahrnoval 16 elitních běžců, kteří umí půlmaraton v průměru za 59:53 a maraton za 2:06:53. To jsou samozřejmě časy z jiného světa a v Čechách není nikdo, kdo by se jim dokázal aspoň vzdáleně přiblížit.… Číst dále »Jak na maraton pod 2 hod?

Traditional Minimalist Maximalist running shoes

Tlumené běžecké boty?

Před pár dny jsem psal recenzi na knihu Born to run 2. Ano, druhý díl populárního bestselleru Zrozeni k běhu pojednává opět z velké většiny o tom jestli běhat v minimalistických či odpružených botách. Vlastně nepojednává. Autoři (McDoughall, Orton) mají jasno. Druhý díl tak přináší odpovědi na to “jak správně běhat” a k tomu Ti má pomoc 90-ti denní program po kterém budeš běhat Rychle a (zběsile) Dál. Pokud budeš mít minimalistickou obuv bez zbytečného… Číst dále »Tlumené běžecké boty?

jak na trenink

Jak na trénink?

Když jsem s běháním před 12 lety začínal, měl jsem dojem, že stačí prostě běhat. Stačí. Ale pokud se chcete běháním nejen bavit a relaxovat, ale i zlepšovat a nebo závodit, je potřeba zařadit do tréninků nějakou strukturu. Postupně jsem se naučil, jaké druhy tréninku zařadit a jak je poskládat do tréninkového plánu. A pomáhá mi to nejen zlepšovat se a trénovat na konkrétní závody a cíle, ale taky to dělá běh a trénink mnohem… Číst dále »Jak na trénink?

co mam ve spizi male

Co mám ve spíži?

Několik měsíců si držím stravovací režim přerušovaného půstu. Postupně jsem si vyzkoušel rytmus 18/6 a 20/4, ale nakonec jsem se ustálil na 16/8. Takže 16 hodin jsem bez jídla a 8 hodin mám na to, aby doplnil potřebné kalorie a živiny. Stravovací okno jsem měl na začátku nastavené od 14 do 18h, postupně jsem ho protáhnul do 20h, protože to více odpovídalo dennímu rytmu rodiny. Znamenalo to, že jsem většinou běhal nalačno a docela v… Číst dále »Co mám ve spíži?

kreatin svaly

Kreatin není jen pro nafukování svalů

Kreatin je výživový doplněk, který je dobře známý v body-building komunitě. Jeho účinky mohou být ale velmi zajímavé i pro jiné sportovce, ale i pro lidi, kteří si chtějí zachovat mozek v dobré kondici. Kreatin je jeden z mála doplňků s prokazatelně pozitivním vlivem na výkon. Je na trhu desítky let, vyrábí se synteticky a je tedy vhodný pro vegany a je považován za látku s vysokou bezpečností.  Naše tělo si umí kreatin vytvářet samo… Číst dále »Kreatin není jen pro nafukování svalů

kdy běhat ráno nebo v noci

Kdy jít běhat? Ráno nebo večer?

Před nedávnem jsem četl v online verzi deníku New York Times článek How to Become a Morning Exercise person, kde se autorka Emma Yasinski zamýšlela nad odpovědí na výše uvedenou otázku. Jako příklad si vzala Dr. Ciarána Friela, který pracuje jako fyziolog. Díky změnám v pracovním životě si musel zvyknout na ranní běhy místo těch večerních. Prošel jsem si úplně stejným “problémem”, takže na otázku Kdy jít běhat? mám co říci 🙂 Skřivan nebo sova?… Číst dále »Kdy jít běhat? Ráno nebo večer?

krevni test 1

IAAF a povolený “doping”

V roce 2019 byla publikovaná studie IAAF, která mimo jiné poukázala na pět doplňků stravy, které mají pozitivní a prokázaný vliv na výkon. Teorii nechme stranou, selským rozumem je jasné, že tohle bude fungovat úplně stejně jako prášky na hubnutí. Vliv mají, ale je potřeba splnit požadavky, které nejsou mnozí schopni akceptovat. Tyto pilulky jsou tak jen “třešinkou” na dortu a tím pomyslným jemným doladěním výkonu. Používat tedy doplňky stravy pro zvýšení výkonu? A jaké… Číst dále »IAAF a povolený “doping”

jak na ultra

Jak na Ultra běh?

Když vám přestanou stačit běžné běžecké vzdálenosti a maraton se vám zdá málo, můžete zkusit ultra maratony. Technicky jde o jakýkoliv běh delší než 42 km a jako první vhodná trať se může nabízet 50km. Běhají se ale závody v různých délkách a vybrat si můžete ze vzdáleností mezi 50 a 250 km. Jak na takové dobrodružství natrénovat? Zkusím předat pár základních tipů a osobních doporučení. Samozřejmě existují vyjímky a jsou běžci, kteří nikdy neběželi… Číst dále »Jak na Ultra běh?

horcik

Všechny hořčíky si (ne)jsou rovny

Magnésko je součástí doplňkové sady nejednoho vytrvalce, ale je dobré rozlišovat jednotlivé druhy magnezia, které na trhu běžně najdete. Jejich využití a kvalita se mohou docela výrazně lišit. Magnézium malát Užívat ráno a v dopoledních hodinách pro jeho energizující účinek. Jde o kombinací kyseliny jablečné s hořčíkem. Kyselina jablečná, která se přirozeně nachází v ovoci (pomeranče, jablka), zvyšuje vstřebatelnost hořčíku. Malát hořečnatý nabízí oproti ostatním hořečnatým solím jako jsou např. citrát hořečnatý vyšší poměr elementárního hořčíku… Číst dále »Všechny hořčíky si (ne)jsou rovny