Přeskočit na obsah

Běháme dál

Josef Hlusička – Před nedávnem jsem četl knihu Běhání je droga od Mirka Havrana, která popisuje cestovatelské zážitky spojené s cestami za běžeckými závody po celém světě. Velice často v ní padalo jméno Josef Hlusička. Oba to byli běžečtí parťáci, kteří reprezentovali republiku ve veteránských kategoriích od Austrálie až po USA. A nejen, že reprezentovali, ale velice často si odváželi z Mistroství světa či Evropy také medaile.

kniha Běháme dál

Kniha, či spíše brožurka o 32 stranách, pokrývá cestovatelsko-běžecké období v letech 2001-2003. Společně s autorem se podíváme např. na Mistroství Evropy na Maltu (2001), Mistroství světa v Austrálii (2001), Egyptský maraton (2002), Mistroství světa na Portoriku (2003) a do spousty dalších míst.

Z pohledu roku 2003 určitě velice zajímavá kniha, která nabízela v té době to, co dnes vidíme a čteme online na internetových stránkách a zejména na sociálních sítích. Pokud tedy nemáš osobní vzpomínky na Pepu Hlusičku či partu kolem něj (Přemek Dolenský, Ivo Domanský, Slávka Ročňáková, Karel Matzner,… ) tak se bude jednat pouze o sled příběhů, které již dávno odnesl čas.

hlusicka josej
Josef Hlusička

Čas odnesl nejen příběhy, ale bohužel i Josefa Hlusičku. Nechť tato kniha je tedy vzpomínkou na něj a motivací pro ostatní. Vždyť spojení běžeckých závodů a objevování cizích krajin je ideální kombinací. A i v tomto byl Pepa opravdový mistr.

Pozn. Děkuji za zapůjčení knihy běžci Erichu Rinkovi z Kravař, který toho také spoustu zcestoval, ale knihu zatím nenapsal 🙂


Hodnocení:

3 9

Ukázka z knihy:

MISTROVSTVÍ EVROPY MALTA 2001

Po návratu z Honolulu to dopadlo jako obyčejně. Čtrnáct dní úděsného zvykání na evropský čas a zimu, trochu poběhání a opětné zimní potíže s bolícími zády. Zimu jsme ale všichni nějak přetrpěli (někteří z nás rádi na lyžích). Já běhám na běžkách rád, ale vadí mi přitom ta prkénka pod nohama. Takže jsem se jako obvykle těšil na první „ jarní” závod – Kbelskou desítku. Obvykle tam bývá ledová vichřice, sem tam i sníh nebo náledí ale přesto to všichni bereme jako jarní úvod. Tentokrát jsem ale „Kbely” musel vynechat, přišlo obvyklé jarní nachlazení, Havaj už nefungovala.

Odběhali jsme ještě pár závodů a koncem dubna letěla celá parta na mistrovství Evropy v silničních bězích na Maltu. Malta je pěkný středozemní ostrov, bližší Africe než Evropě, koncem dubna už tu byly žně a na běhání teplo až dost. Ubytování i závody byly v městečku Qawra, nedaleko od hlavního města Valety. Bydleli jsme v malém hotýlku přímo na pobřeží, od moře nás oddělovala jen silnice, po které se běhaly naše závody a přilehlá pláž. Hotel se jmenoval jako obyčejně: Sea Wiew. V pokoji č. 27 jsme bydleli s Mirkem Havranem a Vládou Žáčkem. Ve čtení do Maratónu jsem pokoj nazval jednotkou intenzivní péče JIP.

Informace o knize:

VydavatelstvíJosef Hlusička
Rok vydání2003
Počet stran32
Jazykčesky

Anotace:

Josef Hlusička patří k osobnostem, které šíří povědomí o naší zemi doslova po celé zeměkouli. Svým běháním nejen prohání reprezentanty kategorie „staršího dorostu“, ale také o svých zážitcích zajímavě píše. Jeho osobitý styl Vás zaujme zaujme a potěší i netradiční pohledy z jeho fotoaparátu.

Po vydání povídání „S atletikou kolem světa” mi občas někdo říká, abych napsal ještě pokračování. Vydání minulé knížečky bylo dost drahé, hodně mi jich ještě zbylo, vyhovuji tedy přátelům, kteří chtějí cestovat třeba na kanapi s brýlemi na nose a píšu pokračování aspoň tak, aby se to dalo číst a nestálo mě to tolik, co posledně. Toto vyprávění zahrnuje moje dojmy z cest z let 2001 až 2003.

Něco jsme opět najezdili s cestovkou Slávinky Ročňákové, něco bez ní, udělali pár průšvihů i úspěchů, vypravili se na poslední nenavštívený kontinent Austrálii (a to rovnou dvakrát za sebou) a tak do mé statistiky zbývá už jen Jižní Amerika. Snad někdy příště…


Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.

25 Kc