Přeskočit na obsah

Československá lehká atletika

Jan Novotný a kol. – V roce 2017 byla vydána krásná kniha 120 let české atletiky a o dvacet let dříve kniha Sto let královny. Kniha Československá lehká atletika z roku 1958 vyšla k 60. výročí atletiky u nás. Všechny tři knihy se do jisté míry opakují, historie je napsaná a neměnná (většinou). Mohlo by se zdát, že nemá příliš smysl číst historii napsanout před více než šedesáti lety. Opak je pravdou.

ceskoslovenska lehka atletika 1958 616948 0 1

Pod knihou je jako hlavní redaktor podepsán sportovní publicista Jan Novotný (1913-1977), kterému pomáhali Emanuel Bosák, Alfréd Janecký, Hubert Šulák a Jaroslav Vykoupil. Dílo které vytvořili se v dané době trochu vymykalo běžné sportovní literatuře. Na první pohled lze vidět velký důraz na obrazovou formu. V knize tak k 88 stranám textu najdeme dalších 32 stran s fotografiemi + grafickými přílohami českých rekordů. Najít v archivech použitelné fotografie nebylo nic jednoduchého, vždyť nejstarší fotografie v knize pochází z roku 1898.

IMG 8351
Z pravěku naší atletiky, kdy se házel disk ještě ze čtverce. Vidíte v něm na VI. mezinárodních závodech AC Sparty, uspořádaných 12. června 1898, Františka Jandu-Suka, zakladatele diskařské “otočky”. Janda-Suk dobyl roku 1900 druhého místa na olympijských hrách a o rok později vytvořil výkonem 39,42m světový rekord.

Prvních 22 stran v knize patří historickému přehledu a vývoji v jednotlivých obdobích. “Strohá” fakta z nichž některá již ale vypadla z těch novějších knih mapující historii atletiky. Podstatně zajímavější je část následující, ve které vzpomínají na rozvoj atletiky velké osobnosti tohoto sportu.

Vzpomínky osobností

První z nich je prof. MUDr. Josef Gruss (1884-1968), který byl druhým Čechem v Mezinárodním olympijském výboru. Jak vypadalo sportování a vlastně i Praha na přelomu 19. a 20. století? Ve vzpomínkách se dostává do roku 1888, kdy klub velicopedistů Praha uspořádal první atletické závody. Ručně malovaný diplom z této akce nechybí mezi fotografiemi v obrazové příloze.

ukazka kniha
ukázka z knihy, knihobot.cz

Vzpomínku na své atletické začátky napsal v další kapitole koulař/diskař Slávie Praha Miroslav Šustera (1878-1961). V čase se dostaneme až k roku 1901, kdy začínal poznávat atletiku. Nejzajímavěhší jsou pasáže olympijské – Londýn, kde byl vlajkonošem výpravy (1908) a Stockholm (1912).

Překážkář Otakar Jandera (1898-1977) přispěl do knihy článkem na téma “O tréninku mládeže kdysi a dnes” Sám jako trenér působil a byl známý jako “otec Jandera”. Byl inovátorem nových trenérských metod a opravdovým nadšencem. Není divu, že se po něm jmenuje jediná krytá atletická hala v Praze.

Koulař František Douda (1908-1990) přidal vzpomínky na olympijské hry v Los Angeles, kde vybojoval smutné třetí místo. Jel v roli favorita, ale změna strategie při závodě mu nevyšla. Paradoxně za touto změnou stál čechoameričan Josef Pipal, který se velmi zasadil o rozvoj atletiky v Československu.

IMG 8353
Vývoj Československých rekordů v běhu na 100m muži.

Emil Zátopek (1922-2000) a jeho úspěchy shrnul sám sportovec do článku “Vytvrvalecké soutěže v průběhu tří olympiád 1948 – 1952 – 1956). Závěr článku kočí konstatováním, že růst vytrvaleckých výkonů je spíše na začátku než u konce. A měl velkou pravdu.

Rudolf Richter (1883-1962) je nesmrtelně spojen s Běchovicemi, které pořádal od roku 1903 do 1961. Neskutečné. Z jeho osobní kroniky se čerpá dodnes – třeba Miloš Bednář pro knihu Běchovice – tradice, kult i motivace. Zejména díky němu jsou Běchovice nejstarším závodem v Evropě.

Nejstarším maratonem je potom ten v Košicích. Za jeho vznikem a rozvojem stál autor další kapitoly Vojtěch Bukovský (1894-1963). Mnoho toho bylo již napsáno o Košicích – např. kniha Najstarší v Európe od Miroslava Hazuchy. Přesto číst vzpomínky přímo od Bukovského zase kousek rozšíří obzory o tom jak to tehdy bylo.

Kromě Košic a Běchovic měly v Československu věhlasné jméno také Poděbrady. “Mám rád chůzi a Poděbrady” je název příspěvku Josefa Doležala (1920-1999), který vybojoval v Helsinkách 1952 stříbro na olympijských hrách. Téma článku je jasné. Historie tohoto sportu i Poděbrad. Těch chodeckých.

Přerovská atletika má nejedno velké jméno z nichž jedno se opravdu vymyká. Josef Přidal (1894-1982) stál u zrodu atletiky v regionech. Zejména v počátcích se vše hlavní udávalo v hlavním městě či blízkém okolí. Jak těžký byl rozvoj atletiky na menších městech vypráví tahle přerovská legenda. Opět zmiňuje jako velmi zásadní postavu prof. Pipala a také příručku Lehká athletika, kterou vydal Antonín Záviš, který stál pro změnu za rozvojem lehké atletiky na ostravsku spolu s Milošem Zapletalem.

Alfréd Janecký, autor knihy Slavné postavy naší atletiky napsal poslední článek s názvem “Mládež je pilířem atletiky“. Dlouholetý šéfredaktor časopisu Lehká atletika shrnuje rozvoj sportování mezi mládeží. Jaká byla situace na počátku 20. století? Proč byla slabá výkonnost dorostu v první republice? O sto let později, v roce 2023, provedli vysokoškolští odborníci test výkonnosti mládeže. Potvrdili, že současná výkonnost dětí je na úrovni těch z roku 1923. Proč to není dobrá zpráva? Potvrdili tak vlastně (asi nevědomky) slova Janeckého.

Před fotografickou přílohou si můžeme přečíst ještě poslední textovou dvojstranu. Memoriály – zdravý odkaz tradice. Vzpomínky jdou od toho úplně prvního Karlínského memoriálu až po memoriál Evžena Rošického, který přežil do dnešních dnů.


Hodnocení:

5 2

Ukázka z knihy:

Rudolf Richter – KDYŽ VISEL OSUD BĚCHOVIC NA VLÁSKU

Šedesát let je v moři času jen nepatrnou krůpějí, ale v historii sportu má hodnotu celých věků. To proto, že ve sportu se žije daleko rychleji a i ten nejzdatnější sportovec se udrží na výsluní slávy jen několik málo let a pak musí nutně ustoupit dravému přívalu mládí. Proto každá historie šedesáti let ve sportu vydá za věky historie jiné a zasluhuje si, aby se jí poklonili všichni sportovci.
To, že se „Běchovice” dočkaly šedesáti let svého trvání, je v našem sportu i ve světové atletice něčím ojedinělým a výjimečným. Vždyť začátky tohoto závodu spadají do doby, kdy si lidé v naší zemi s cizím pojmem „sport” nevěděli rady a rozpačitě přešlapovali v názorech, zda jde o podivínství nebo o skutečně nový směr v životě lidské společnosti. A stalo-li se, že v něm stará generace spatřovala jen podivínství, dopadli průkopníci sportu ještě dobře.

„Běchovice”, toť kouzelné slovo našem sportu. Slovo, které rok co rok dovede povzbudit stovky atletů k nejintensivnější práci. Krásné řádky o tom kdysi napsal redaktor Ferdinand Scheinost. Vzpomínal v nich nešťastného Františka Slavíka, dvojnásobného vítěze tohoto závodu, který u něho po dva roky bydlel. Na chudého a opuštěného chlapce, který na tomto světě kromě dřiny nic neměl. Den co den — už dávno před svítáním — lezl jako čistič oken po štaflích. Vstával před čtvrtou hodinou ranní a pracoval často s prázdným žaludkem až do soumraku. Teprve pak si vzal své a šel trénovat. „Musím být dobrý, budou ,Běchovice’,” říkával Scheinostovi. A tenkrát, přiznává se Scheinost, jsem plně pochopil kouzlo i sílu ,Běchovic’, které dávají zapomenout i na tak tvrdý život, jaký žil chudák František Slavík (* Pozn. – František Slavík, vítěz také nejstaršího maratonu k českých zemích na trase Smíchov-Dobříš, ukončil dobrovolně svůj život)


Informace o knize:

VydavatelstvíSTNKL
Rok vydání1958
Počet stran88/120
Jazykčesky

Anotace:

Historie československé lehké atletiky od roku 1897 do roku 1957 vč. popisu jednotlivých druhů disciplín, významných soutěží, jména všech významných sportovců. Kniha obsahuje i dobové fotografie – první fotografie z r. 1898 – diskař František Janda-Suk, zakladatel diskařské otočky, fotky Emila a Dany Zátopkových.


Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.

25 Kc