Přeskočit na obsah

Jak na triatlon

Petr Vabroušek – O knize Jak na triatlon jsem tady už jednou psal. V roce 2020 vyšla po třech letech druhá kniha stejného jména od stejného autora. Oproti té předchozí budí respekt svoji velikostí, a to ve všech směrech. Doslova. Zvětšil se samotný formát i počet stran.

Jak na triatlon

Petr hned na úvod vysvětluje proč vzniklo tohle druhé doplněné vydání. V průběhu let postupně napsal přes dalších 30 článků o triatlonu a bylo by škoda je nevydat souhrnně na jednom místě. Doplnil tak ty původní texty o ty nové. I tato kniha je rozdělena na pět částí – plavání, cyklistika, běh, triatlon a za rok ironmanem. Největšího rozšíření doznala běžecká kapitola. Oprávněně je tak kniha i na samotném přebalu prezentována jako “vhodná pro běžce”.

Nově se tak můžete těšit například na články o: neoprenech a vše co o nich potřebujete vědět, zvyšování běžeckého objemu, jak běhat v zimě, kolik stojí vybavení na první triatlon, jak poznat přetrénování či na informace o populárním swimrunu.

petr vabrousek s dcerou

Triatlon nedělám, a tak si netroufám hodnotit odbornou stránku knihy. Od koho jiného by se však měl člověk učit, než od toto nejlepšího. Osmnáct let Petra na dlouhém triatlonu (3,8 km plavání – 180 km kolo – 42 km běh) v České a Slovenské republice nikdo nepřekonal a neztratil se ani v zahraniční konkurenci. Jako jediný na světě se 15x za sebou kvalifikoval na Mistroství světa Ironman na Havaji a na této trati vyhrál po světě přes 45 závodů.

Petr se velice rád vydává i za běžeckými výzvami. Zvládl např. etapový závod na Sahaře Marathon des Sables (např. kniha 824 od Robbinsona) či World Marathon Challenge – 7 maratonů za 7 dní na 7 kontinentech (např. kniha Running around the world). Takže ano, zrovna Petr je ten, který může dát návod ostatním jak na to. A potvrdí mě to asi každý, kdo ho zná či kdo s ním viděl/slyšel nějaký delší rozhovor. Má to prostě v hlavě srovnané.

Zpět ale ke knize. Ta mě tak trochu vzdáleně připomíná tu od Miloše Škorpila – Škorpilova škola běhu. Obě jsou totiž, dle mého názoru, tou ideální první knihou, kterou si o běhání či triatlonu přečíst. Dostaneš odpovědi na své otázky, ale také tě vyprovokují k dalším otázkám, jejichž odpovědi potom můžeš nejlépe hledat v praxi samotné. Oba autoři se shodují v tom, že právě ta je důležitější než stohy přečtených knih a oba doporučují, alespoň do začátku, využít trenéra (zejména u plavání) či zkušeného parťáka.

Co se mě na knize nelíbilo? Podobně jako v té první se jedná o samostatné články, které jsou vydány knižně. V ruce držíš knihu, ale “děj” uvnitř na sebe plynule nenavazuje. Témata se mnohdy opakují a znovu se tak vracíte k tomu, o čem jste už četli před chvílí. Tohle však má i své výhody. Říká se, že opakování je matkou moudrosti a tento úhel pohledu můžete mít i zde. Další výhodou je pak skutečnost, že co kapitola, to samostatná článek. Nemusíte číst knihu od začátku do konce, ale lze si vybrat právě dle toho, co Vás aktuálně zajímá.

A co zajímá mě? Ta autobiografická kniha, kterou Petr chystá. Svoji závodní kariéru však ještě zdaleka neuzavřel, a tak si budeme muset ještě asi chvíli počkat. Pro nedočkavé může být náplastí jeho třetí kniha Triatlon: 226 otázek a odpovědí, která vyšla v roce 2023. Doba se čím dál více zrychluje, lidé méně čtou a na rychlou otázku chtějí získat rychlou odpověď. Právě tohle by mohla být výhoda jeho nové knihy. Recenze už brzy.  


Hodnocení:

4 0

Ukázka z knihy:

NEOPRENY A VŠE, CO O NICH POTŘEBUJETE VĚDĚT

Bez nadsázky je možné tvrdit, že triatlonové neopreny objevily svět plavání pro spoustu lidí, kteří by bez nich svůj strach z plavání na otevřené vodě jinak nikdy nepřekonali. Jak pomáhá?

Asi nejznámější vlastností neoprenu, která také určuje možnost jeho použití v závodech, je ochrana proti chladné vodě. Neopren vaše tělo „ohřeje” o 3-8 °C, takže ve vodě chladné 16 °C se můžete cítit, jako byste plavali bez něj ve vodě teplé 20-24 °C. Rozdíl je dán typem použitého neoprenu a vaší osobní odolností vůči chladu. Nejedná se však o suchý neopren. Hřejivého
efektu je dosaženo ohřátím tenké vrstvy vody mezi tělem a neoprenem. Pokud vás tedy čeká plavání v opravu ledové vodě, doporučuji nalít si do neoprenu (krkem a přes rukávy) vlažnou vodu už na břehu a do vody vstoupit už s vyhřátým vlhkým „interiérem”.


Informace o knize:

VydavatelstvíMladá Fronta
Rok vydání2020
Počet stran440
JazykČesky

Anotace:

Významně rozšířené vydání úspěšné příručky! Petr Vabroušek je přední světový triatlonista, který absolvoval 1575 závodů, z toho tři ultramany, přes dvě stovky dlouhých ironmanů, stovky půlželezňáků a dalších závodů, jako třeba maraton na obou pólech (v obou případech zvítězil). Sportovec ze Zlína se stal mimo jiné i vítězem stokilometrového běhu na Antarktidě a vydal se i na Marathon Des Sables – etapový maraton napříč Saharou.

Osmnáct let jej na dlouhé trati ironmanu (3,8 km plavání – 180 km kolo – 42 km běh) v České a Slovenské republice nikdo nepokořil, patnáctkrát za sebou (jako jediný na světě) se kvalifikoval mezi profesionály na Mistrovství světa Ironman na Havaji, celkem 45× vyhrál na tratích ironmana a dvakrát ultramana, přičemž na těchto distancích je držitelem světového rekordu 21:16… Navíc se dvakrát umístil na prvním místě v celkovém pořadí Světového poháru v dlouhém triatlonu. A jen jednou v životě závod nedokončil.

Kdo jiný by měl začínající i mírně pokročilé triatlonisty uvést do tajů tohoto sportovního odvětví než právě on?


Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.

25 Kc