Přeskočit na obsah

Bežcova motivácia

Peter Polák – Autorem knihy je košický rodák a dlouholetý ultraběžec, který se běhání věnuje přes 52 let. Za tuto dobu uběhl více než 400 000 km, což je větší vzdálenost než ta, kterou dělí Zemi od Měsíce. Je to prostě srdcař, který třeba absolvoval 47 košických maratonů (o jeho historii si můžeš přečíst třeba knihu Najstarší v Európe od Miroslava Hazuchy, případně report z mého závodu Košice 2023).

Bežcova motivácia

Na jméno Peter Polák jsem poprvé narazil v knize dalšího košičana Milana Furína, o kterém vyšla vzpomínková kniha Slovenský Feidippides od pana Hazuchy. Tam však hrál pouze “vedlejší roli”. “Bylo by fajn, přečíst si nějakou knihu i o Peterovi“, řekl jsem si po přečtení. No trvalo to pouhé dva roky a objevila se kniha Bež, chlapče, běž, která osudy Petera Poláka do podrobna mapuje.

kosice bezec peter polak maratonec kosicky maraton
Peter Polák

Pojďme ale ke knize Bežcova motivácia. No knize… Publikace vyšla pouze jako e-kniha (což by nevadilo), ale svým obsahem má ke knize poměrně daleko. Jedná se pouze o 384 krátkých úvah resp. vět, které autora napadly či je slyšel v průběhu let. V dnešní době to vypadá trochu jako výstup AI po zadání “napiš krátké věty se slovem běh”.

Vzdáleně kniha připomíná tu od Miloše Škorpila s názvem Modrá knížka o běhání a o životě. Ta je však o jeden řád zajímavější. Nenabízí pouhé hesla jako “Bežím, bežíš, bežíme nebo Bežecká mobilizácia nebo Pozeraj, kam bežíš!” ale i delší a někdy i úsměvné úvahy.

Hodnocení závěrem

Zklamání. Potěšila by sbírka běžeckých citátů. Místo toho je kniha plná náhodně generovaných vět se slovem běh. Přesto se těším na biografickou knihu Petera Poláka, což bude úplně jiný příběh.


Hodnocení:

3 9

Ukázka z knihy:

296.

Tvoj beh je dokonalý.

297.

Bežať na páse je ako mať sex s prezervatívom.

298.

Tvojou alfou a omegou se stal beh.


Informace o knize:

VydavatelstvíGrisom
Rok vydání2014
Počet stranekniha
Jazykslovensky

Anotace:

384 krátkych motivačných textov pre bežcov do každého počasia.