Vassos Alexander – Running Up That Hill není pouze název nejlepší běžecké písně všech dob, kterou nazpívala Kate Bush. Je to také název běžecké knihy, kterou napsal Řek Vassos Alexander, narozený a žijící v Anglii. No a kdo jiný by měl psát o dlouhých bězích, než právě Řek. Vždyť Řecko není jen kolébkou evropské civilizace. Zrodily se tady takové pojmy jako marathon či spartathlon.
Právě Spartathlonem, tedy závodem o celkové délce 246km tato kniha začíná. Trasa závodu vede ve stopách běžeckého posla Feidippidése, který údajně v roce 490 před n.l. doběhl z města Marathon do Athén, vyřídil vzkaz o vítězství řeckých vojsk nad peršany a padl mrtev k zemi. Tento chlapík však zvládal daleko větší štace. Před osudným během běžel z Athén do Sparty požádat tento městský stát o vojenskou pomoc (více o historii v knize Dejiny behania). Vzpomínkou na tuto událost je dnes právě Spartathlon, kterým vždy v září žije celé Řecko. Minimálně to od Athén na jih (pozn. Za přečtení stojí kniha nejen o Spartathlonu s názvem To (ne)dáš! od Konstantina Wiesnera – pohled českého běžce)
Nejen Spartathlon
Spartathlon je tedy hlavním příběhem knihy Runing up that hill. Spartathlonem kniha začíná i končí. Nečekej však souvislé vyprávění od začátku až do konce. Autor se postupně vrací k jednotlivým etapám závodu a popisuje své zážitky z trasy. Mezi tohle vyprávění vkládá prožitky a zkušenosti z cest, které musel ujít či spíše uběhnout. A docela rychle uběhnout. Ostrá kvalifikační kritéria na Spartathlon si žádají ostrý trénink. Přečteš si tak např. o již legendárním stomílovém závodě South Downs Way 100 nebo o údajně nejtvrdším etapovém horském závodě Dragon´s Back Race (na tohle fakt mrkni, úžasné video). Ne všechny závody vyjdou podle představ. DNF se tak stává realitou i pro Vassose.
Co dělá tuto knihu jinou oproti těm ostatním? Vassos pracuje od roku 2011 jako sportovní redaktor v BBC. To mu otevírá dveře mezi sportovce zvučných jmen. Má tak možnost se s nimi potkat a zeptat se na jejich pohled na běhání. Proč běhají, co jim běh přináší, kam je posouvá a ano, také na to, na co při běhu myslí. Telefonát od Kiliana Jorneta zastihl Vassose uprostřed běhu po kopích někde ve Walesu. Co myslíš, zastavil nebo běžel dál a nechal to na později? Scott Jurek, Dean Karnazes, Emilie Forsberg, Jasmin Paris, Nicky Spinks či Charlie Engle,… jsou dalšími, které Vassos vyzpovídal.
Kniha je i díky výše uvedenému velmi podobná svým stylem knize The rise of the ultrarunners od Adharananda Finna. Tu považuji subjektivně také za lepší resp. čtivější/uvěřitelnější.
+
Kniha není pouhým vyprávěním vlastních zkušeností z jednoho závodu. S autorem se podíváme také na jiné běžecké závody ať už ve Velké Británii či ve Francii. Ty se tak můžou stát inspirací právě pro Tebe. Dobrým nápadem bylo také oslovení hvězd světové běžecké ultrascény. Jak vnímá běh Jornet, Jurek, Karnazes, Spinks,…
–
Mnohé odpovědi byly cítit vztahem osobnost-novinář a působily příliš “strojeně”. Co také po stopáté vymyslet nového na stejnou otázku… Z vybraných odpovědí si pak autor vybral to, co zrovna zapadlo do jeho příběhu a to dále rozváděl.
Hodnocení:
Ukázka z knihy:
Back in Greece, and I’m still fretting about running too fast. Through the ancient city of Corinth, past the famous ruins, 50 miles and a third of the race gone, and suddenly we’re off the busy main road and onto dirt tracks through olive groves and open countryside. The change is very welcome.
The road meanders upwards for the first significant climb of the Spartathlon. I’ve yet to slow to a hike for any gradient, but I’m currently running with an amiable, Boston-based Irishman called Padraig and it doesn’t take much mutual persuading for us both to give our quads a bit of a rest. ‘Should we perhaps walk…?’ ‘Yes, let’s definitely walk this hill.’ Apparently the man who came fourth last year walked every single uphill, however short or mild.
Informace o knize:
Vydavatelství | Bloomsbury Publishing |
Rok vydání | 2019 |
Počet stran | 224 |
Jazyk | Anglicky |
Anotace:
Running Up That Hill is a celebration of endurance running. Of running ridiculous distances – through cities, over mountains and across countries. Distances most people couldn’t even imagine. But sports presenter Vassos Alexander is hooked!
Why else would he run an ultra in Paris, backwards, having missed the start? Why head to Wales for the world’s hardest mountain race with a badly sprained ankle? And why follow in some unforgiving, ancient footsteps and attempt the oldest and toughest footrace on earth, the 153-mile Spartathlon?
There’s joy to be found here. Really there is. Vassos recalls his own assaults on these gruelling races, along with ultra-running legends including Scott Jurek, Jasmin Paris, Kilian Jornet, Mimi Anderson and Dean Karnazes. They all testify to the transformative power of endurance running.
It’s about the astonishing highs that come from pushing your body to the limit. The confidence and peace when you challenge yourself and succeed. All told, this is a cracking tale of what keeps ultra-distance runners running, mile after mile after mile.
Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.